Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem motor

Dobrý den, jsem v elektru naprosto neznalý, proto možná ten naivní dotaz. mám elektromotor 1,1kw, MEZ MOHELNICE,1410 ot/min.kde na štítku je zapojení do hvězdy/ trojúhelník 380/220V. To může být zapojen jak na 220 tak 380? To těžko ne? Ale 220 bych potřeboval, nešlo by to nějak udělat třebas nějakým rozběhovým kondenzátorem? Nebo proč jsou na štítku oba údaje? Ve svorkovnici jsou 2 řady po 3 šroubech, přičemž jedna řada je propojena měděným páskem. děkuji za ochotu pomoci. v případě nutnosti mohu poskytnout i fotky.

Návodné info je například tady:
www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/ccf00912011 _00000_149.jpg
nebo i další zde:
www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=vie wtopic&t=41696
Velikost kondenzátorů bych volil i podle ceny. Ve městě, kde bydlím, rozběhové kondenzátory 20uF stojí cca 90 Kč za kus. Použil bych dva paralelně. Možná tři. Hodnotu není třeba dodržovat přesně. Důležitý je jen spolehlivý rozběh motoru. Popřípadě vyhovující kroutící moment.

a co jít cestou frekvenčního měniče ,na soustruhu se regulace vždy hodí a právě měnič napájený 1x220V dokáže bez problému rozběhnout motor na 3x220V bez ztráty rozběhového monentu. na aukru se dají koupit za slušnou cenu