Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem motor

Dobrý den, jsem v elektru naprosto neznalý, proto možná ten naivní dotaz. mám elektromotor 1,1kw, MEZ MOHELNICE,1410 ot/min.kde na štítku je zapojení do hvězdy/ trojúhelník 380/220V. To může být zapojen jak na 220 tak 380? To těžko ne? Ale 220 bych potřeboval, nešlo by to nějak udělat třebas nějakým rozběhovým kondenzátorem? Nebo proč jsou na štítku oba údaje? Ve svorkovnici jsou 2 řady po 3 šroubech, přičemž jedna řada je propojena měděným páskem. děkuji za ochotu pomoci. v případě nutnosti mohu poskytnout i fotky.

Zapojení je opravdu hvězda ale ne 3X220, ale 3X380V (dnes 400V). Jsou li propojovací spojky tři samostatně svisle, pak je to 3X220V. 3X 220 se v běžné síti u nás nevyskytuje. Je možnost zapojení s kondenzátorem, tak že se při zapojení do trojúhelníku (svislé spojky) dá na jednu nulák na druhou fáze a na třetí kondenzátor připojený na jednu spojku z předchozích, tím se částečně nahradí třetí fáze. Výkon motoru je však asi jen 2/3 jnenovitého výkonu. Vzorec pro velikost kondíku si teď nevybavuju, ale jistě jde vygůůglit :-)

Dobrý den, děkuji za radu ohledně el. motoru. . když by to bylo jak píšete , že by motor s kondenzátorem mohl fungovat na 220V ( jestli jsem to dobře pochopil) Byl bych rád. mám to na soustruh na dřevo a bohužel v garáži nemám 380V. ztráta třetiny výkonu mě nevadí. Ještě si vás dovolím obtěžovat fotkama, jestli to tak opravdu je. elektrika rozhodně není má parketa. Děkuji předem za odpověď.

Návodné info je například tady:
www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/ccf00912011 _00000_149.jpg
nebo i další zde:
www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=vie wtopic&t=41696
Velikost kondenzátorů bych volil i podle ceny. Ve městě, kde bydlím, rozběhové kondenzátory 20uF stojí cca 90 Kč za kus. Použil bych dva paralelně. Možná tři. Hodnotu není třeba dodržovat přesně. Důležitý je jen spolehlivý rozběh motoru. Popřípadě vyhovující kroutící moment.

a co jít cestou frekvenčního měniče ,na soustruhu se regulace vždy hodí a právě měnič napájený 1x220V dokáže bez problému rozběhnout motor na 3x220V bez ztráty rozběhového monentu. na aukru se dají koupit za slušnou cenu

Ano, s tím kondíkem to je možné řešení, ale 1/3 ztraceného výkonu u 1.1 kW motoru, to je hodně. Možná by to šlo vyřešit nějakým elektronickým prvkem - frekvenčním měničem, kde by navíc bylo možno plynule měnit otáčky v rozsahu "od nuly", do víc, než jmenovitých otáček. Cena ale jednoznačně hovoří pro kondenzátor, nebo nějaký jiný 1fázový motor.