Zateplení lehké dřevostavby
Zdravím všechny,
prosím o radu, budu provádět rekonstrukci lehké dřevostavby (maringotka) a nevím si rady se zateplením, tedy čím vyplnit dutinu stěn (polystyren, vata) a zda-li má smysl vůbec zateplovat. Počítám s ochranou izolace provedením parozábrany z vnitřní strany a pojistné hydroizolace ze strany vnější, izolace by byla vkládána do dřevěného roštu. A nyní faktory, kterými jsem omezen: tloušťku izolantu mohu použít maximálně do 80 mm a navíc, vzhledem ke konstrukci maringotky pravděpodobně nebudu moci vytvořit odvětrávací mezeru na vnější straně hydroizolace, při zateplení střechy (která je plechová) rovněž ne. Skladba stěny by tedy byla zvenku dřevěné palubky o síle 19 mm, pojistná hydroizolace bez odvětrávací mezery, vlastní izolant o tloušťce 80 mm, parozábrana a vnitřní palubky o síle 12 mm. V případě střechy je skladba obdobná, pouze vnější zakrytí je plech. Chtěl bych, aby to nějakou dobu vydrželo a zateplení alespoň omezeně plnilo funkci.
Ještě bych doplnil, že stavba je a bude užívána pouze rekreačně, tedy v tepelně příznivém období, což je z jejího charakteru jasné.
Děkuji za jakékoliv názory
Michal Dastych
Při takovéto tloušťce vaty nedávejte parozábranu. Byla by plná vody.
Moc děkuji za reakci a odpověď,
myslíte nedávat parozábranu kvůli přenesení rosného bodu na vnitřní stranu izolace vzhledem k její malé tloušťce? Mám použít raději polystyren, kdy vata je náročnější na riziko jejího navlhnutí?
Parozabranu pouzit urcite. Jinak bude v chladnem pocasi voda kondenzovat ve vate a zhorsi se izolacni vlastnosti. Zkuste zapremyslet i na foukanou izolaci
Ze skušenosti rozebírání hotových půdních vestaveb. Pokud chyběla folie a bylo mizerně zatepleno, tak tam byla zima, ale nic nekondenzovalo. Pokud bylo málo zatepleno či izolace položena s mezerami a byla přítomna parozábrana, tak sádrokarton začal plesnivět a na folii byla voda.
Osobně bych zvolil variantu:
palubka 12mm na roštu, Isover UNI 80mm, palubky 9mm.
Parotěšku žádnou, páč jí stejně silně proděravíte, jedině že by jste jí draze podlepil pásky jako na fotu:
http://cukrar.rajce.idnes.cz/Juta_obrazky/#folie_n a_CD.jpg
Polyš určitě ne.
Já bych tam dal ještě zvenku paropropustnou folii.A to kvuli větru ,aby tam neprofukovalo dovnitř.
Ahoj,
koupila jsem chatu, která zateplená nebyla. A protože tam chci být trvale, musela jsem kromě jiného, vyřešit i toto. Nabídek firem na zateplení bylo dost,ale ty peníze, nejlevnější nabídka byla cca 38000Kč. Na chatu o půdorysu 4,5 x 4,5m s podkrovím, mě to přišlo víc než hodně. A to bych ještě musela rozebrat každou stěnu. A tak jsem postupně koupila cca 120 kusů pistolové pěny ( sehnala jsem jí v e-bazaru po 65Kč, 700ml) a do všech obvodových stěn a střechy (zevnitř) jsem to naprala. Vrtačkou a 10 vrtákem, jsem navrtala cca 50cm od podlahy a vedle sebe díry. Začala jsem od spodní řady. Vždy jednu řadu a čekala jsem. Doporučuji počkat dýl, alespoň tři hodiny. Ušetříte pěnu. Slabším vrtákem jsem udělala pár zkušebních direk, abych viděla kam to až vyleze. Prostor mezi vnější a vnitřní stěnou mám cca 10cm. Jedna tuba pěny mě vystačila cca na 1 metr na 1 metr) tohoto prostoru.
Jelikož jsem to kupovala postupně, zaplatila jsem celkem dost na dopravě, ale pořád to vyšlo cca na čtvrtinu nabízené ceny. Hrála jsem si s tím postupně jedno léto, ale stálo to za to.
Na konec jsem otvory po vrtačcě zatmelila parketovým tmelem, tmavší barvy než je obklad chaty. Teď už nikdo nepozná co se tam dělalo, vypadá to jen, že je tam víc suků.
Jo , když jsem byl na amerických diskusích , tak ty pěny tam u starych dřevostaveb hodně používaly a doporučovali.Samozřejmě nevím jestli stejné pěny je možné koupit zde .mylím ,že je toho více druhu.
Zkušenosti z oprav starých stavebních buněk, ale ono je to konstrukčně to samé. Izolovat zásadně vatou. Polystyren se musí opěnovat aby vytěsnil všechny mezery. Zvenku kontaktní folii kvůli větru jak je o pár příspěvků výš velmi správně zmíněno. Jak začne foukat je folie opravdu znát. Děláme centimetr mezeru mezi folií a palubkou. Pracujeme většinou jen zvenčí bez demontáže vnitřku, takže parotěsku neřešíme. Na stavbách nám to tak stačí
Děkuji za cenné rady, vážím si Vašeho zájmu, k poslednímu příspěvku bych se zeptal, jakou tloušťku izolace do buněk dáváte, má vůbec smysl zateplovat tloušťkou 80 mm? Při takto slabé izolaci mě na jiné diskuzi bylo doporučeno alespoň použít izolaci s co nejnižší lambdou, např. Isover Unirol profi - 0,033 (W.m-1K-1).
5cm polystyrenu je jako zed z plnych cihel tlouštky 80cm nebo 1,5 metru kamené (betonu) nebo jako 20- 40cm srub.
3.htm
Zájem, nezájem, od toho tu poradna je a proto jsme tu i my krom toho že nás to tu baví.
Izolace dáváme podle typu a stavu buňky od 80 do 160 mm. Je to kus od kusu. Někdě je max. 80, někde si pomůžeme a dáme víc. Čím více tím lépe, to je jasné. Když to je generální oprava tak těch 160 mm stěny, strop a 60 mm podlaha. Lambdou se IMHO příliš nezatěžujte. Není to k trvalému bydlení tak bych volil nejvýhodnější poměr cena/výkon. Jo a vnější povrchovou úpravu, tedy spíš nátěr doporučuju bílý, nebo alespoň co nejsvětlejší. Oceníte zvlášť v létě při celodenním slunečním osvitu.