Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno zapojení světla

Dobrý večer,
měl bych dotaz.
Potřebuji zapojit světlo.
K tomuto učelu jsem si zakoupil keramickou objímku a kabel s vypínačem na jehož konci je vidlice.
Je jedno do který dírky v objímce pod šroubek dám který kabel z té vidlice nebo není? Děkuji za rady
rady typu nech to na odborníkovi nepotřebuji! potřebuji to dnes zapojit.

Vypínačem má procházet fáze a ta má být na prostředku objímky. Pokud máte vidlici, kterou lze otočit, čili nelze zajistit, aby spínaná byla fáze, zapojte to jak chcete, stejně to nebude podle normy.

Všechny dnes vyráběné objímky jsou konstruované tak, že závit není přímo spojen s žádným vodičem, ale kontakt se závitem žárovky nastane bočním kontaktem objímky až při dotažení žárovky, téměř současně se středovým kontaktem.
V okamžiku doteku je již závit žárovky krytý límcem objímky, při povolení a obnažení závitu je již odpojen.
Běžně prodávané lampičky mají dvoužilový přívod, zakončený plochou vidlicí a jednoduchý vypínač. Počítají právě s konstrukcí objímky a nesou označení "dvojitá izolace". Viděl jsem však i lampičku, která měla vypínač vypínající oba vodiče. Ale na bezpečnost to nemá podstatný vliv, protože pouhé vypnutí pracovního vypínače se nepovažuje za bezpečný stav, vzláště u vypínačů, kde není jasně zřejmý vypnutý stav, například tlačítko, "stiskem zapni, stiskem vypni.