Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyhazování el. proudu

Zdravím,

už dlouhou dobu máme v bytě problémy s el. proudem, kdy stačí, aby nám na jistých místech praskla žárovka a vyhodí se jističe jak u nás v bytě, tak i na chodbě před bytem. Obvykle nám to dělala žárovka na chodbě a občas v kuchyni, teď to začlo zlobit i v mém pokoji. Na chodbě máme E27 objímky s 60w žárovkami, poslední týden v kuchyni máme zářivku s rychlým startem, nevím ale, kolik w má, u sebe v pokoji mám lustr se třemi E14 objímkami a 40w bodovkami. Jedna mi delší dobu nesvítila, prasklá, ale před pěti dny cca mi ruply zbylé dvě bodovky najednou a vyhodily proud. Také jsem si všimla, že mi lustr, bodovky, občas probliknou.
Prý by to mohlo být přepětí, co jsem slyšela... Ale chtěla bych se optat, čím by to mohlo být?

Děkuji.

Edit: vyhazuje to jen náš byt a trvanlivost mých bodovek není závratná, měsíc, dva a prasknou..

Když lustr problikáva, instalace je ve zlém stavu,

- špatné ističe ?
- upálené vodiče pod šrouby ?
- nalomený, uhorelý vodič ?

když se ješte poslochal AM rozhlas na stredních vlnách, tyto poruchy byli velice rychle odhaleny, ruší totiž velice nepríjemne rádio, lidem se nelíbilo to rušení

Porucha je to jednoduchá, problémem býva její lokalizace, dráty, svorkovnice jsou po dome kde jak ukryté z estetických dúvodu. Chce to človeka co ví, co hledat, kde to hledat, jak to hledat.

Možná není potreba elektrikáre, mnoho mužú se nebojí a zvláda najít, treba uvolnený šroub ve svorkovnici, identifikovat a vymenit špatný jistič v rozvodné skríni, /zvykne se kousek nahrívat/, svými vedomostmi a rukama, bez úrazu elektrickým proudem.

Nejčasteji jde o vady na svorkovnicích, špatne uložené konce vodičú pod šrouby, uvolnené šrouby a špatné jističe.
Sekáni ve zdi je málo pravdepodobné, vyloučené není, no závady samotného vedení ve zdech, pokud vedení není dlouhodobe pretežováno jsou rídke. Výrobní vady se sice taky vyskytnou, no projeví se obyčejne pomerne rychle po uvedení objektu do provozu.

Je to jednoduchá závada, k odstarenení obyčejne postačuje izolovaný šroubovák. Neznám Vaší situaci, nevím zda máte v okruhu známych koho požádat ať to ohlídne. Nechci ale nijak navádet osoby neznalé k této činnosti. Mnoho požáru vzniká taky neodborným zásahem laikú do elektrických rozvodú.

Prý by to mohlo být přepětí

To by muselo být přepětí jak kráva aby to ničilo žárovky. Jestli bydlíte na konci vesnice, můžete rovnou volat ČEZ. To už se tu myslím probíralo.
Ale vzhledem k tomu, že vám nejčastěji (jak často?), odcházely žárovky nejvíc používané, tak asi jo, může to být přepětím nebo častým přerušováním proudu, čím jiným, že. To, že vám zase teď odešly žárovky v pokoji, bude možná tím, že je brzy tma a víc tam svítíte nebo tam máte kvalitnější typ, že odešly až teď.
Každopádně můžete zkontrolovat všechny spoje a svorkovnice, jak se píše výše.
Může být někde vyhřátý kontakt nebo i kus vodiče. To se stalo mně, drát za elektroměrem v noci svítil, jak doutnavka. Naměřil jsem tenkrát doma (za elektroměrem) zvýšené napětí asi 236V ale žárovky neodcházely.
To, že praskne žárovka a vyhodí to oba jističe, je normální.
PS. Co televize, nevypíná se vám sama od sebe? TV, když na chviličku ztratí napětí, přepne se do standby režimu.

zvýšené napětí asi 236V

Díky "zvýšenému" odporu ve vedení jsi naměřil zvýšené napětí, které je naprosto normální. Dobrá blbost. Norma udává 230V +- 6%, tedy 216-244V. (dřív bylo 220V+-10%) A není nic zvláštního, když domy poblíž transformátoru mají i 250V, aby domy na konci vesnice měli aspoň těch 220V. O výkyvech v síti díky solárkám a větrníkům raději nemluvit.

O napetí síte je škoda se vúbec bavit. Na jedno 3-fázové trafo je navešeno, búh ví kolik odberných míst, nekteré 1-fázové, nekteré 3-fázové, všechno s kolísajícim odberem na jednotlivých fázich. ...

Nač se bavit o tom .... 210-250 V .... všechno dobrý, tedy pokud to neskáže behem sekund, desetin sekundy.

Trošku přerostlý EGO = všechno bude jak chci já...

Když tomu nerozumíš a jsi navíc domejšlivej, tak se do toho netentočkuj!
Co je mně a mému měřáku do normy?! Před elektroměrem bylo normálně 220V a když zapnula lednička, tak napětí vzrostlo tak, že to bylo poznat podle jasu žárovek.
Podle tebe bych teda měl mít před elektroměrem 198-250V a doma podle toho, kolik se tobě líbí, nebo co?!
236V se ti zdá blbost? Fakta jsou tedy jenom taková blbost.
Vysvětli rozdíl napětí před a za elektroměrem. Můžeš to počítat i se sobě vlastním, zvýšeným odporem. Nebo vlastně ne, je to blbost. :-p

Mel si co chceš, 236V není žádné zvýšené napětí (přepětí)! Je to normální napětí elektrorozvodné sítě a je plně v normě, jedno jestli před či za elektroměrem, v podstatě je úplně jedno, kde ho v této republice naměříš. Je to naprosto standardní hodnota.
Spíš by mne zajímalo, jak měříš před elektroměrem - tam absolutně nemáš co dělat, všechny tyhle části musí být chráněny (zakytovány a zaplombovány) proti neoprávněné manipulaci.

A k tvému popisu předtím:

drát za elektroměrem v noci svítil, jak doutnavka

on by nesvítil, kdyby na něm nebyl nějaký výkon a ten ti na drátu vznikne jen díky jeho rezistivitě

HOWGH

236V není žádné zvýšené napětí

To ani 150000Kč na výplatě, pokud to v listopadu bylo stejně! Jsi normální?!
Nech se vyšetřit, nejlépe na pitevně, protože pokud se nepletu, tak 236 je víc než 220. :-p
A nesnaž se mně vysvětlovat, proč drát svítí, nejsem na rozdíl od tebe retardovanej idiot. :puff:

Spíš by mne zajímalo..

To tedy nevím proč?! Mě by zase zajímalo, jak přejdeš bez úhony silnici. :-?

Ty se dobrej blb :-D:-D:-D. Hádej se jak chceš, pravdu tu mam ale já.

230V s tolerancí 6% je v rozvodech přibližně od 1996, hledat se mi to nechce. A ta tolerance +- 14V ti může lítat v řádech sekund/minut, nějaké před chvílí jsem to měřil tady a bylo tam xx nemůže být vůbec řeč. 236V je krásné předpisové napětí a vždy bylo, i za dob, kdy ještě byl 220V +-10%, neb to mohlo lítat od 198V do 244V. Přepětím/podpětím lze nazvat napětí až nad/pod tyto hranice.

Buď jsi 20let zaspal, nebo nevíš o této problematice téměř nic.

Spíš by mne zajímalo..

Můžeš hádat třikrát, možná ti to dojde i na poprvé.

U nás napětí nelítá a jsem rád, že uznáváš moji laickou, psychologickou analýzu a že to nebereš jako nadávku. Dr. Koukolík by to jistě ještě upřesnil ale to nevadí, hlavní bylo napsáno. :-D
PS. Jak to že zase píšeš, když jsi napsal "HOWGH", babo užvaněná?!

Buď jsi 20let zaspal...

Voni se mi budou dít věci až ty si vzpomeneš, kolik ti je, 12 let?! Podle tebe asi před rokem 2000 neexistovala civilizace, co?! :puff:

U nás napětí nelítá

Asi nebydlíš v ČR :-D, dlouhodobě stabilní napětí tu není nikde, z toho důvodu jsou tam také ty tolerance. Ono totiž stabilní ani udržet nejde, neb spotřeba je velice nestabilní a zpětnovazební regulace poměrně obtížná.

jsem rád, že uznáváš moji laickou, psychologickou analýzu a že to nebereš jako nadávku. Dr. Koukolík by to jistě ještě upřesnil ale to nevadí, hlavní bylo napsáno.

Tohle si neber moc osobně. Táta vždy říkal, nehádej se s blbcem, ikdyž máš pravdu, stáhne tě na svojí úroveň a tam tě zkušeností převálcuje. :-) Pro to o kravinách nediskutuji a na urážky neodpovídám.

PS. Jak to že zase píšeš, když jsi napsal "HOWGH", babo užvaněná?!

Asi by to chtělo znát více významů tohoto výrazu, když už máš i k tomu keci :-D

kolik ti je, 12 let?! Podle tebe asi před rokem 2000 neexistovala civilizace, co?!

Můžeš si to číslo i vynásobit, narodil jsem se ještě v komunistickém Československu.

Když už si ho tady poměřujete, ta odchylka je stále 10% a v několika intervalech během měření kvality je možné bez ztráty kytičky tento rozsah opustit. Už mi to tu bylo jednou odkázáno, přímo na poradně.
Sluníčkový nový rok.

Ve vesnici nebydlíme, ale ve městě, v paneláku. Ono dřív v mém pokoji bodovky vydržely dlouho, ale poslední dobou to je celkem na hraně, někdy vydrží dlouho, někdy rupnou po měsíci a to ať je léto či zima...
TV se mi nevypíná,ani neproblikává, stejně tak i jiné spotřebiče. Denně svítím i v terárkách, tam žádný problém také nemám. A s vyhazováním proudu máme problém právě hlavně na chodbě (kde si posvítíme, když tam jdeme, nesvítí se tam po večerech furt), občas v kuchyni a u mě v pokoji.
Jak bude čas, pozveme si elektrikáře a uvidí se, kde co je za špatnost nebo se na to podívá náš známý, co elektrice rozumí.

Jak někdo píše dolejc, nech si změřit impedanční smyčku z bytu, budeli se lišit po několika měřeních, tak změř imp smyčku na chodbě domu před el.měr.tak se pozná kde je závada.

Žárovky se u kvalitních instalacích jistí značkovými barevnými jističi o hodnotě 0,5 - 4A /B

To jsou kvalitní elektro-instalace na zakázku po dohodě s investorem, žárovky končí ale s nástupem LED se rozšiřuje další možnost tohoto výpadku (proražení FET či triaků atp). Nynější černé jističe za 25Kč přes internet nebo v bazar-Bauhauzu za 70,- svědčí o něčem ... ::)

Obtížné hledání, málo informací pro dobrou radu... :-(
Bydlíte-li v bytovém domě a problém je pouze u Vás, zejména pokud máte 3f odběr, hledal bych závadu ve špatném nuláku v bytě a mezi elektroměrem - chybu snadno lokalizuje revizní technik měřením impedance pod zátěží...
V rodinném domě by se okruh rozšířil až k odbočce na síti.
Další možností jsou výkyvy v síti - to nejlíp zmapuje sledovač napětí, který instaluje REP zdarma, na základě reklamace, nebo alespoň stížnosti - výsledek se ale stěží dostane za dveže REP, musíte se spokojit s konstatováním O.K., nebo K.O.
Tolik k praskání žárovek.
- Vyhazování jističů je věcí selektivity jištění a velikosti zkratového proudu. Pokud bydlíte blízko trafa a je tam nový rozvod, je v případě poruchy obrovský zkratový proud, který nestačí zachytit první jistící prvek a vypne i ten další - doporučuji použít kombinaci pojistek a jističů, nebo vyžší zkratovou odolnost jističe u elektroměru a rychlejšího vybavení v podružném rozvaděči. Opět bych konzultoval s dobrým revizním technikem (ne všichni se věnují své profesi dlouho a iniciativně - je to stejné, jako u jiných profesí), který je schopen provést měření a má zkušenosti se silovými rozvody REP a dokáže je posoudit v místě.
Jak povídám - na dálku je to obtížné posoudit :-(.