Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
jestli jsem dobře pochopil tak by měloa odpadnout kotva. Pokud má relé 2 vinutí tak by to šlo, jedno vinutí se trvale budí například +,- a druhé vinutí se nabudí -,+. Když se mag. toky vyruší odpadnekotva.zaklady5.htm
No právě že já dvoucívkové relé nemám ja bych to potřebaval na klasické jednocívkové relé
tak to upřesni, jde o to aby odpadla kotva? nebo o to aby relé přitáhlo a kontakt rozpojil? nepíšeš nic o kontaktech jestli je spínací, rozpínací, přepínací
Uvádíš relé například z auta, což nevylučuje koupi vhodnějšího relé...
No jde mi o to aby aby se přitáhla kotva a rozpojila kontakty
zkusil bych Zenerovu diodu do serie--třeba 6V omerí že relé přitáhne až při vyšším U než je Zenerky. Zapojuje se v závěrním směru, tedy katodou na +. Diodu nutno vybrat na proud vinutím..!!!
To je snad normální funkce relé, jde jen o to, aby mělo ty vhodné kontakty, pracovní a klidové.
to jo ale musí rozepnout při určitém napětí
Vše se odvíjí od velikosti pracovních napětí a přesnosti hodnoty, při které se má kontakt odpojovat. Méně přesné se dá udělat jednoduše - odpor, zenerka, tranzistory PNP/NPN, relé.
Tak nějak mi to připomíná odpojení autobaterie při dobití.
Přesnější hodnoty přepnutí se řeší napěťovými komparátory, (s hysterézí) obvykle v zapojeních s operačním zesilovačem.
A nevěděli bystě nějáké schéma toho?
Zapojení čeho?
Automatiky k nabíjení autobaterie, nebo vypínače ovládaného napětím (při jaké velikosti má odpojovat a jaká je velikost napájecího napětí?
Máš na mysli nějaké konkrétní relé? (Se spínacími nebo rozpínacími, či přepínacími kontakty?).
no nejlepší by asi bylo relé s přepínacími kontakty a zapojit ho jako vypínač ovládaný napětím a mělo by rozepnout přibližně při 7.5V
Tohle uvedu jen proto, abych Tě nasměroval. Ten odkaz je poměrně starý. Pořád si ještě neuvedl, jak až moc přesně to má fungovat. A jaké je napájecí napětí. Protože, když to má být přesné, tak musí být i stálé (přesné) napájecí napětí.
www.postreh.com/phprs/view.php?cisloclanku=2006110 702
Pokud bys použil předloženou stavebnici, tak jde fototranzistor a odpor nahradit potenciometrem třeba 1k.
Nejjjednodušší zapojení je se zenerkou 6,5 V, ochranný odpor, spínací tranzistor, relé a ochranná dioda. Tady ale nemůžeš nic dostavovat (hysterezi).
Nejsem automobilista, takže kdoví, jestli by nepomohlo napěťové relé pro 6 V rozvod.
Pak je ještě možné použít Schmittův klopný obvod.
A ten schmittův klopný obvod funguje jak? Jo a fungovat to má tak že mám nabíječku (doma dělanou) na 6V aku a potřeboval bych aby až dosáhne napětí 7.5V tak aby se obvod přerušil a potom až by napětí spadlo třeba na 5V tak by se opět seplo a obvod se uzavřel ale to být nemusí stačí mi když se při napětí 7.5v rozepne relé a obvod se přeruší díky
Schmittův klopný obvod funguje právě tak, jak potřebuješ řešit spínání, jen je třeba spočítat odpory.
Dřív se používaly 2 tranzistory, dnes se víc používají integrované obvody. Vyhodnocovací obvod by se měl napájet z baterie, nebo z filtrovaného usměrněného zdroje od trafa nabíječky - to by mělo výhodu vyššího napětí.
Nevím, jestli máš doma nějaké součástky a kolik chceš investovat? Podle toho by se dělalo zapojení. Výhodou diskrétních součástek je , že si můžeš snadněji nalézt závadu. S integrovanými obvody je někdy práce jednodušší.
schmituvko.html
Jen je třeba dopočítat hodnoty odporů.
Hledal jsem po netu, ale nic lepšího, než to, co už jsem uvedl, jsem nenašel.
Mám doma tak 30 kg časopisů, ale tam už hledat nebudu. Určitě je něco na netu v angličtině.
Já končím u tohoto:
www.postreh.com/phprs/view.php?cisloclanku=2006110 702
nějakývýpočet je na http://prakticka-matura.ic.cz/ELK/Elektronika/N%E1 vrh%20Schmittova%20K%20O.pdf
Nebo http://slaboproud.sweb.cz/elt2/stranky1/elt050.htm
A pro dvoutranzistorové zapojení tady:
http://hellweb.loose.cz/index.php?page=school&subp age=elt_plus&id=3
Koukám, že je to podobné.
Já to dřív počítal sám. Teď už dávno dělám něco jiného.
Ještě jsem šmejdil na netu a našel jsem tohle:
http://shop.fkt.cz/presny-stmivaci-spinac+dp46265/
Těch přizpůsobitelných stavebnic je u FK Technics víc. Třeba u téhle jde vyměnit termistor za zenerku, tak 4,5 V. Cena je vyšší, zřejmě je tam výkonější a dražší relé:
http://shop.fkt.cz/teplotni-spinac-10-az-100c+dp46 150/
Moc vám děkuji jenom ještě jedna otázečka jak mám na ten klopný obvod s 2-ma tranzistorama přidělat relé? díky rozhodl jsem se pro zapojení s 2-ma tranzistorama protože těch mám hafo s integráčema je to horší
Zavrhuju možnost zapojit vinutí relé místo kolektorového odporu Rc2. Ikdyž s nějakým relé na malé napětí (5V) by to asi šlo.
Na vysvětlení nejjednodušší je úprava rozšířením obvodu o další pnp tranzistor.
Odpojí se Rc2 od kladného pólu napájení a propojí se s bází toho pnp tranzistoru. Emitor se připojí na kladnou svorkou napájení a kolektor se připojí na jednu svorku vinutí relé. Druhá svorka vinutí relé se připojí na zápornou svorku zdroje.
PNP tranzistor by měl vydržet proud aspoň 0,5A. Ale záleží to na provedení relé.
Pak se tam ještě připojuje ochranná dioda paralelně k vinutí - anodou k mínusu.
takže ktomuhle zapojení schmituvko.html se přidá PNP tranzistor a zapojí se tak že se RC2 odpojí od toho výstupu uplně nahoře a připojí se místo toho na bázi tranzistoru a kolektor se připojí na kladnou svorku napájení? to znamená na vstup napětí do klopného obvodu? a potom kolektor na jednu svorku relé a druhou sorku relé připojím na - zdroje? to je na přívod elektriny do klopného obvodu? díky vím že už sem stim trošku trapnej
Ne, ne, ne. U toho zapojení schmituvko.html si odmysli, vymaž ten výstup! Dál bych už jen opakoval to, co jsem už napsal. Rc2 má dva vývody. Jeden je k trazistoru T2 druhý vývod Rc2 se odpojí od plusu a připojí se k bázi třetího (PNP) tranzistoru. Emitor na plus, kolektor k vinutí. Druhý pól vinutí na mínus.
Překresli si to.
No však takhle sem to myslel a jaký mají být ty hodnoty u těch rezistorů? díky
O svátcích to počítat nebudu. Mám lepší zábavu. Někdy na začátku ledna. Ty si zatím rozmysli, jestli tu destičku budeš dávat do nabíječky. Tam si vyrob vyhlazené ss napětí. Dioda či můstek, kondenzátor - to snad umíš. A bylo by to dobré stabilizovat. Pak sem napiš, jaké napětí to dává.
Ta stavebnice není zrovna drahá. Jo, zapomněl jsem na poštovné.
http://shop.fkt.cz/presny-stmivaci-spinac+dp46265/
Ale já myslel že to budu dělat doma ze součástek a ne kupovat stavebnici ja už sem si na to všechno sehnal teda až na ty rezistory.
Hodnoty odporů budou trochu (dost) záležet na napájecím napětí.
Stejně to bude třeba nějak doladit změnami odporů. Dobré by to bylo oživovat na kontaktním poli, nebo na některé pozice odporů dát dutinky FRB.
Šikovný by byl i regulovatelný napájecí zdroj a multimetr.
Možná to zkusím spočítat dnes k večeru. Záleží, jak budu společensky unavený.
Jestli máš Skype, tak tam mám nick el8080 . Ve fázi dolaďování by byl hovor účelnější.
Ty odpory nespěchají ja to stejně ted dělat nebudu až spíš někdy příští víkend a skype nemám mám facebook a ICQ
Zkusil jsem něco navrhnout. Na vstupu je odporový dělič, kterým to tak nastavíš, aby relé odpojilo nabíjenou baterku třeba při 7,1 - 7,2 V. S nabíjením nemám zkušenosti. Napětí si zvol sám.
Při jakém napětí po vybití se to opět sepne, nemám tušení. Je to třeba vyzkoušet a případně doladit hodnotami odporů. Hodnoty odporů jsem sice počítal, ale může to být jinak.
Relé musíš mít takové, aby spolehlivě spínalo už při 5V.
Supr děkuji mnohokrát a ještě otázečka musí být nějáký odpor výkonoví nebo sou všechny normální 0,1W? A co znamená ten vstup? a potom ten "+"? nemůže to být spojeno? díky
Plus napájení a vstup můžeš propojit. Všechny odpory 150 Ohm (pod 560 Ohm) by měly být 0,25W nebo víc. Ostatní stačí 0,1W.
To propojení jsem nedělal proto, protože se tím bude vybíjet baterie.
Napájení si rozvaž. Možná budeš muset některé hodnoty odporů měnit.
Když to nebude fungovat, tak to nechám v dílnách učiliště zapojit na kontaktní pole a pokusím se to případně doladit. Ale to by trvalo do konce ledna.