DBT anténa
Dobrý den potřeboval bych poradit s koupí antény na digitální pozemní vysílání. Mám starou anténu asi tzv. deku a bydlím na okraji lesa tak ten příjem bude horší kvůli stromům a mám zrekonstruovaný vnitřní rozvod antény se zesilovačem a nějaké programy nechytám díky horšímu signálu. Prosím poradí mi někdo jakou anténu nejlépe zakoupit aby mi to zlepšilo signál co nejvíce a nebo musím zavolat anténáře aby mi to proměřil? Děkuji za odpovědi.
jenom dotaz....a jakto vypadalo bez zesilovače??? protože co anténa nedodá tomuzesilovač nepomůže a u digitálu tomu může i uškodit..P.S. ty máš anténu směrovánu na les?
tohle mám v merku, objednám jednu na test. budu to zkoušet v orlickejch horách na samotě, tak uvidím.
http://www.czc.cz/sencor-sda-500-venkovni/101464/p rodukt
podle parametrů to musí šlapat jak švícary.
Takovou anténu pro místa slabého signálu moc nedoporučuju. Už na pohled je to malá náhražková anténa s možná dobrým zesilovačem, v pěkném designu, ale design příjem nedělá. Zesilovač slouží spíše k náhradě ztrát v delším kabelu. Už v popisku antény píšou něco o silném signálu. Digitální signál se od analogového, co se týče radiových vln neliší. Pozorovatelný rozdíl je jen v ostré hranici mezi použitelným a nepoužitelným signálem. V místech slabého signálu pomůže jen výkonná anténa. Opět platí, že nejlepší zesilovač je dobrá anténa, zrovna tak jako u analogu. Nejlépe bez zesilovače, ale lze někdy zesilovačem příjem zlepšit. Ale je nutný zesilovač vhodný pro digitál, zesilovače podobné jako v tzv. matracích, jsou nevhodné, příjem spíš zhorší. Pro místa se slabým signálem doporučuju osvědčenou yagi anténu, nasměrovanou na vysílač. Nevýhoda je ovšem v tom, pokud chceme přijímat signál z více vysílačů z více směrů. V tom případě všesměrovost malých antén může být výhodou, ale jen v případě že je signál dostatečný.
To ti tak může fungovat tam, kde můžeš chytat na kus drátu. Je to oblbovačka na lidi, stejně jako když prodávali antény na barevnou televizi Color, teď na digitální příjem.
Anténa, tzv. matrace, nebo patrová buzená kterou ty máš je vhodná i na digitální příjem. V zásadě není rozdílu mezi anténami pro analog a digitál. Jenom musíš použít správné kanály. Tvoje anténa je širokopásmová, tak ji zkus. Zesilovač klidně vyzkoušej. Já jej mám na chalupě a jede. Jenom v případě, že signál nemáš, tak ti zesilovač nemá co zesílit. Pokud ti to pojede mizerně, pak si budeš muset koupit nějakou směrovou dlouhou a je jedno, jestli nějakou širokopásmovou, , nebo Logaritmicko-periodická anténa. Při dálkovém příjmu nezbude nic jiného, než kanálovou anténu Yagi pro každý kanál a slučovač . Ty udělátka na balkon, nebo bytové jsou vhodné jen při silném signálu.
Takže vezmi matraci, zkontroluj, zda je v pořádku připojení a koaxiál, případně pokud má v sobě zesilovač tak ať je pod proudem a vyzkoušej zda něco chytíš. Pokud tam bude něco se šumem, pak dlouhou viz výše. Pokud vyndáš zesilovač, musíš tam dát symetrizační člen.
Tady pozor! Matrace je výborná anténa. Ale:
Ještě někde po krámech se najde starší vzor, která má blbý zesilovač, který digi signál zničí. Je třeba si přečíst na přibaleném lístečku, jestli je dělaná pro digitální příjem, nebo tam není o digi ani zmínka - pak je vyrobena v době, kdy se o digitálním signálu jen snilo a ta má nevyhovující zesilovač. Totéž se týká i domovních zesilovačů. Tam je třeba odzkoušet, jestli není náhodou signál bez zesilovače lepší, než s ním - pak je to též zesilovač naprd.
bymne zajímalo co je na zesilovači pro digitál jinak...kromě šířky kanálu, ale nechápu to u širokopásmáku...
Myslím, že na digitál jsou vhodné pásmové (na skupinu kanálů) zesilovače. Jednokanálový zesilovač má velmi strmé naladění na jeden kanál a jen při nepatrném "ujetí" ladění nemusí přenést celou šířku pásma. Tím se digit. signál znehodnotí. Celopásmové zesilovače zase mají šířku pásma tak širokou, že zesilují i to co nemají. Třeba i středovlnné a krátkovlnné radiové signály, FM radio a podobně. Tím dojde k zahlcení zesilovače nevhodnými signály, k různým křížovým modulacím a interferencím (signály se smíchají). U analogu tento jev nemusí být tak výrazný, projeví se třeba jen nějakým moaré (vlnění obrazu) a podobně. Ale digitální signál, který potřebuje přenést osté "hrany" modulace, se tím jakoby "rozpije" a vede to k rozpadnutí obrazu. To co popisuji platí samozřejmě pro jednoduché a levné širokopásmové předzesilovače třeba takové, které byly právě ve starších "matracích" dovážených z Polska. Pokud je širokopásmový zesilovač kvalitní, má lineární přenosovou charakteristiku a je vybaven pásmovou propustí jen na pásmo TV kanálů, může pracovat zcela bezchybně.
Já mám matraci 20 let, hrála bez úprav dříve a hraje nyní, když zlobí zesilovač tak jej vyndat a dát tam symetrák.
Dobrý den? pane prodavač máte barevné televize? To víte že máme. Tak mi dejte červenou.
Nechci radit, ale zkušenost ze života. Někdy od r. l995 mám také tu matraci z Polska, po nainstalování to nebylo nic moc, tak jsem vyhodil tu destičku s tištěnými spoji z antény, kde se připojuje koaxiál /uvádím pro názornost/. Od té doby mně šly bez problému kanály z Krásného, Černé Hory,Liberce, i z Polska /Je to všechno na příjem v zhruba stejném směru/. Stejně bezchybně a bez jakýchkoli úprav to funguje i nyní na digitál a nyní jde i příjem z vysilače Buková Hora /Ústí n.L./. Ladilo si automaticky celkem v současnosti 20 kanálů, pouze Fandu jsem musel naladit manuálně na 25.kanál. Televize je LG a bydliště na Hlinecku.
Hodně zdaru
Opravuji, těmi 20-ti kanály je myšleno 20 progranů.
Jenom pro upřesnění-zesilovače v polských sítech jsou skutečně špatné. Je to potvrzeno i měřením, už jsem to tu kdysi dával i s odkazem. Hlavní příčinou je nedostatečná (tedy spíše vůbec žádná) odolnost proti tzv. křížové modulaci. Dalším problémem polského síta je to, že po čase ztrácí kontakt hliníkové prvky na hliníkové fázovací vedení. Správné sfázování signálu z jednotlivých pater je pro správnou funkci této anteny zásadní. Mě se osvědčuje pro venkovní použití dávat antenu typu "rybí kost" neboli "logáro".
Před měsícem jsem kupoval v Polsku sousedovi včetně zesilovače a jede bez problémů.
Proč ne. Třeba už tam montují něco lepšího. Další možnost je, že nemá v místě příjmu v okolí žádné rušivé silnější signály. Typickým zabijákem je třeba CDMA základovka.
tak koukám ,že si asi raději pozvu odborníka.
A nechceš napřed vyzkoušet jestli ti to nepojede na strou tak jak jí máš?
Nejde poznat, komu radíme. Kvalitní anténa se nechá zmrzačit nezapojením symetrizačního členu. Nepřipojením napájecího zdroje k zesilovači. Do knížek o anténách jsem čuměl snad desítky hodin a také nějaké instaloval. A také se díval po střechách, jak to vypadá s anténama. Ti, co mají slabý signál, investují i do stožáru, aby byla anténa vysoko, třeba nad blízkou překážkou.
Já jsem zastánce matrace. Má celkem dobrý zisk a nechá se s ní popocházet. Signál může být o dva metry dál na jiné úrovni. Někdy jsou v elektrách fundovaní prodavači a poradí, co se v daném místě nejlíp hodí. Já jsem natolik oborem deformovaný, že když jsem teď jel do Pasova, tak jsem se díval po anténách a zaregistroval jsem něco jiného. Že tam nemají hromosvody. Tady v Čechách bych doporučil anténí stožár uzemnit - či propojit s hromosvodem. Opět práce pro odborníka.