Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Správné hodnoty diod a led diod

Dobrý den,
Chtěl bych Vás požádat o pomoc. Chci si sestavit hloubkoměr pomocí jazýčkových kontaktů v hadičce spínaných plovákem, na kterým je magnet.Potřeboval bych nadefinovat správné hodnoty materiálu.
Potřeboval bych jazýčkové kontakty, které vložím do dlouhé hadičky(kterou utěsním), tu pustím do studny (9 metrů) , okolo hadičky se bude pohybovat magnet na plováku a bude spínat jednotlivé kontakty podle výšky hladiny a rozsvěcovat led diody tak, aby ta spodní nezhasla. Potřeboval bych nadefinovat a koupit zboží spolu kompatibilní. Například na 9v baterii. Jedná se o 12 led diod, takže 12 kontaktů a ostatní.

Pro lepší pochopení přikládám plánek.

Podotýkám že to není můj nápad.

Ja mam len taku technicku poznamku, aky velky rozsah hladin chces vlastne merat, pretoze aby to ako tak fungovalo tak musia byt tie jazyckove kontakty pomerne blizko pri sebe aby bolo vzdy nejake to rele zopnute, pretoze inak sa ti stane ze ked bude plavak v priestore medzi dvoma j. rele a tie budu daleko od seba, nebude zopnute ani jedno z nich a ty tak nameras akurat ze mas vodu az na spodku. Aby to fungovalo i s vacsim rozostupom rele, muselo by to byt doplnene o nejaku dalsiu logiku s pamatou posledne zopnuteho rele. Resp. teraz ma napada ze este by sa to dalo riesit tak ze ak das rele napr. v rozostupe po 20 cm, tak musis vyrobit taky plavak ktory bude mat min. tych 20 cm a na 20cm jeho dlzky bude mat poumiestnovane magnety (aby bolo zaistene, ze vzdy bude zopnute aspon jedno rele).

Děkuji za odpovědi. Mezera mezi kontakty bude asi 30 cm viz 2 obrázek, je pravda co píšete, že v mezipatře by to nefungovalo. Škoda, nebo Vás napadá nějaké řešení. Asi bych to tedy sestavil na 230 voltů. Já si představoval, že mi napíšete kup si ledky 3 voltový a odpor x ohmů a diody mezi ledkama aby spodní nezhasla taky s nějakými hodnoty. Není to z lenosti, ale z neschopnosti si to spočítat.

Kdybych měl brát tvůj nápad, tak nejednoduší je upravit zapojení klopnými obvody, toť po elektronické stránce, ale nechtěl bych to řešit mechanicky, několik metrů dlouhej "pojezd" pro jakýkoli plovák, tak aby to fungovalo dlouhodobě a ve studni, no raději to nechci vidět.

Po mechanické stránce je nejednoduší udělat x plovákových spínačů a ty namontovat do různých hloubek (zatopenej bude prostě sepnutej). Nevim jak jsi to měl promyšlené, ale tohle bych předělal tak, že bych pod i nad jazýčkovym kontakt udělal zarážku a mezi zarážky magnet na polystyrenovém či jiném "plováku", jak by se plovák pohnul o 1-2cm, sepne to.

Ovšem nevím, ani jak to máš promyšlený s kabeláží.

No, zkusim to pro tebe:
Diody dej BAT42. Bohuzel i tak to znamena, ze LED dole budou svitit min nez nahore - posledni LED bude nejsvitivejsi.
Pred cervenou LED dej 680ohm
Pred zelenou a zlutou LED dej 560ohm.
Tohle plati pro napajeni 12V - zdroj treba http://www.gme.cz/napajeci-adaptery-sitove/napajec i-adapter-sitovy-12v-1000ma-et328f-p751-163/
Plovak bude 70 cm dlouha trubka s polystyrenovou kouli a magnetama po 3-5cm, vyzkouset.

Nechci odrazovat, podobné zařizení jsem měl. Bylo nespolehlivé a poruchové
a drahé. (12 drátů do studně, mechanické součásti ve vlhku)
Použivám jiný princip: prázdná zatížená 2 l pet láhev na dně studny od ní nahoře manometr do 100 kPa, propojené tenkou plastovou hadičkou.
10 let bez poruchy

Tak si myslím, že to bude poruchové. Plánek už jsem někde viděl, myslím, že to bylo původně navrženo jako palivoměr do motorky. Ve studni to dlouho fungovat nebude. Otázka je, proč zjišťovat stav vody ve studni po metrech. Nestačilo by tam nahlédnout? Jinak ten nápad s PETkou a manometrem je geniální :-)