Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kapitační platba za popelnice

Dobrý den, ráda bych se zde zaptala na jednu věc, jestli s tím má někdo zkušenost. V našem městě zavádějí kapitační platbu za svoz odpadu. Což to by bylo v pohodě. Ale po mě chtějí platbu dvakrát! Bydlím v nemovitosti, kde jsem majitelem, ale nemám tam trvalý pobyt. Takže mám platit tam kde nebydlím(ale mám trvalý pobyt) a zároveň tam, kde fyzicky bydlím. Je to normální a zákonné?Už jste to někdo zažil?

Tak se můžete pokusit na úřadě domluvit, že plníte jen jednu popelnici, a tedy byste měla platit jen jednou. Pokud je však ta nemovitost, kde bydlíte (ale nemáte trvalé bydliště), vedena jako rekreační objekt, tak musíte platit za obě nemovitosti.

Tole nejlépe vyřešíte dotazem na úřadě, ale pokud pokud není místní vyhláška nějak atypická, tak by vám měli uznat, že pokud bydlíte v jednom domě, tak je hloupost platit dvakrát (ale je otázka, jak je opravdu uvedena ta nemovitost, kde bydlíte - ano, bydlet můžete celoročně, ovšem i tak to může být rekreační objekt).

Nejsem sice majitel několika domů, ale zdá se mi logické platit poplatky za vyvážení odpadu. Jeho složení není deklarováno a nemusí se vždy jednat o popel z kamen, nebo papíry od svačiny. Jako majiteli realit by mi bylo žinantní odpadky vzniklé při mých inspekčních cestách po nemovitostech, či části odpadávajícího domu či zařízení házet do příkopy, či tajně sousedům do popelnice.
Nicméně hledal bych v rámci úspor řešení v součinnosti s místně příslušným úřadem třeba přísežným prohlášením, že se ve svých domech nezdržuji tudíž neprodukuji odpadky, dům nechat zapečetit, či uhradit agenturu, která by obci hlídala váš dům před vámi. :-) Svoji žádost bych podpořil důkladnou fotodokumentací, aby bylo možno při kontrole zjistit, zda přeci jenom nějaký odpad nechybí.:-D

Asi si nerozumíme:
1)Trvalé bydliště mám v městě X, v baráku, kde bydlí další 4 lidé. Zde ovšem já nebydlím, tudíš neprodukuji žádný odpoad.
2)Bydlím v nemovitosti , též ve městě X, kterou vlastním, neni to žádný rekreační objekt, ale nemám zde trvalé bydliště. Zde produkuji odpad.
Ráda bych proto platila pouze jedenkrát, jelikož odpad produkuji jen na jednou místě.

Jde o to, že v tom baráku, jak mám trvalé bydliště bydlí děti a v dolní bytě děda, který už je velmi nemocný. V momentě, kdy zemře, se tam vrátím, a tady (kde teď bydlím) bude bydlet dcera. Takže si nechci na pár měsíců měnit bydliště tam a sem.

No, v podstatě celé tohle dohadování nemá smysl. Je potřeba se informovat přímo na městském úřadě v městě X (Jeseník?).

Protože obě místa jsou v jednom městě, nedochází tedy k tomu, že by jedno město uklízelo odpad "zadarmo" a druhé jen inkasovalo poplatek, a tak si myslím, že je to jen o dohodě s příslušným úřadem...

Třeba u nás v městě Y to funguje tak, že člověk platí jen tam, kde má trvalé bydliště, bez ohledu na to, kde se skutečně zdržuje.

Jděte se ukázat na příslušný úřad, že jste jenom jedna osoba a že tudíž budete platit jen jednou!
Neplatí se podle výskytu ale podle trvalého pobytu.

Vyjímám z jedné obecní vyhlášky:
Základními identifikačními údaji se pro účely této vyhlášky rozumí
a)u fyzických osob - jméno, příjmení, rodné číslo a místo trvalého pobytu.

No zní to logicky!! Ael vemte si čistě hypoteticky: jsem člověk, který má v městě M barák a tam trvalé bydliště. Vlastní další barák v městě M, kde ubytovává, a teď to přeženu, 20 studentů bez trvalého bydliště. Znamená to, že popelnici platit v tom druhém baráku nikdo nebude?

On tam v první řadě tu popelnici musí někdo "přihlásit", a mimochodem - i studenti mají povinnost platit poplatky za odvoz komunálního odpadu v místě trvalého pobytu, takže mohou argumentovat, že už platí, byť jinde:-(. Ale v tomhle případě mi opravdu přijde minimálně nenormální platit dvakrát, ale jak už jsem psal výše - nejlépe to vyřešíte na úřadě, kterému platíte (jako argument by se dala použít složenka o zaplacení s adresou trvalého pobytu a konstatováním, že už máte zaplaceno).

Vzhledem k tomu, že zákon o místních poplatcích a poplatcích vůbec (zákon o odpadech) spadají pod Daňový řád, kde je uvedeno, že daň může být vymáhána pouze jednou, pak poplatek, který je v Daňovém řádu klasifikován jako daň, může být také vymáhán pouze jednou. Dle mého názoru - odvolávaje se na daňový řád, není město oprávněno vymáhat stejný poplatek/daň podruhé. El.