Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dimenzování proudového chrániče

Mohl by mi někdo vysvětlit jestli existuje nějaký obecný postup pro určování vhodného proudového chrániče? Konkrétně se jedná o dvě 1p zásuvkové větve a jednu 3p, každá jištěna 16A jističem. O jakém proudu zvolit proudový chránič?

1. U proudového chrániče jsou definovány jednak vybavovací proud a jednak rychlost vybavení a (dodatek) maximální přerušovaný proud (zatížitelnost kontaktů).
2. Ovšem typ chrániče, o který se v takových rozvodech jedná, se dnes kombinuje s jističem.

Buď lze celý rozvod chránit celý jedním chráničem - krajně nepraktické, nebo jednotlivé větve samostatně...

Jedná se o ochranný prvek, který má nastarosti bezpečnost budoucích uživatelů. Doporučuji proto při jeho stanovení kontaktovat odborníka, ale dimenzování pracovního proudu chrániče vychází z předřazeného jistícího prvku. Je-li tedy chránič umístěn na vstupu do podružného bytového rozvaděče, je dimenzován podle předcházejícího jističe, tedy například jističe před elektroměrem. Je-li to 3x25A, potom chránič bude mít pracovní proud nejméně 25A a vybavovací proud /0,XX A, podle předpisu o ochranách, například 0,03A...