koupě starého domu
Dobrý den, chci koupit domek z r. 1880. Poradíte mi, na co si dát při obhlídce pozor? Rozvody vody a elektřiny jsou prý nové - jak poznám, že je to pravda? Odpad je řešen jímkou a trativodem - může s tím být problém? Jak zkalkuluji, kolik může stát výměna střechy (eternit s mechem). Děkuji
Kupujte jedině po společné prohlídce s odborníkem.
Zbourat . Má to cenu jako pouze pozemek.
Ty jsi dobrý střelec, neviděl jsi to ani na fotce, popis sotva na dva řádky a hned bys to boural. Kdyby bylo podle Tebe, asi by bylo nejlepší srovnat všechny budovy staršího data 1880 a postavit na tom krychle.
No chtěl jsem napsat něco podobného, možná ještě peprnějšího ale nakonec jsem si řekl že mi za to nestojí.
Ten starý dům má své kouzlo, a proto ho chci ;) Jen chci celkem přesně vědět, co všechno nemá dobré a jestli na výměnu a opravy budu mít finance.
prohlédl bych si hlavně krovy a případný stav hydroizolace (nebo minimálně zběžně zkontrolovat stav stěn).
elektroinstalace a voda jsou sice ideální, když se do nich nemusí vrtat, ale cenově to je pakatel v porovnání se střechou nebo izolací zdí a podlah. (navíc když děláš vodu/eletřinu/plyn, tak se dá v domě ještě relativně pohodlně bydlet, se střechou nebo dokonce podřezanými zdmi moc dobře ne)
Jímka a trativod jsou funkční, ale zakázané. Při stavebním řízení budou požadovat čističku. Na jednu stranu je to úřední tlak, na druhou stranu už nestojí tolik a proti veřejné kanalizaci to u rodiny vychází o dost levněji. Jen je potřeba mít pozemek dost velký pro argument: vyčištěnou vodou zalévám.
Eternit s mechem i bez něj je nebezpečný odpad, takže pokud nepotkáš střelce, který se o něj postará, je likvidace na atestované skládce dost drahá. Přitom nebezpečné je to při manipulaci na vdechnutí, jinak stačí to decentně zahrabat nakladačem. Oficiálně by pracovníci měli mít dýchací přístroje a celá stavba zakrytá, aby azbest nebral vítr.
Díky, ale nepotěšils :)I když je jasné, že něco tam bude. Šli s cenou o 300 tisíc dolů. Tak si pořád říkám, o kolik cena oprav převýší těch 300 tisíc... Uvidím, co tam uvidí pan odborník.
Bacha na spodní vodu. V blízkým okolí taky jedni prodávali domek, po rekonstrukci, ale nikdo to nechtěl. Bodejť, ve sklepě muselo nonstop běžet čerpadlo.
Aha, děkuji,to mě nenapadlo...
Dobrej odborník (tedy znalec v oboru) bude vědět, na co se dívat, tedy mimo jiné vše výše zmiňované - stav elektriky, vodovod, topení, stropy, krovy, střecha, zdi, podlahy a vhkost. Pokud šli s cenou dolů a o dost a zvláště v aktraktivní lokalitě, tak tam něco "smrdí".
Napřed to podřízneš, pak uděláš nové podlahy, pak vyměníš okna. V dohledné době budeš řešit stropy, určitě je to omítka na palachu. Jak vypadá trámoví se jako laik bez sond nedovíš. Pak budeš dělat komín , půdu a nakonec střechu. Zjistíš, že krovy je třeba vyměnit, novou krytinu, no a časem to budou dveře, včetně zárubní, protože to bude určitě atyp.Zakopat laminátovou jímku není problém, spíš její cena. Když už budeš dlubat do půdy, uděláš zateplení, novou podlahu na půdě, o kousek to zvedneš při výměně střechy, dáš nové rýny.....
Zbourej to a postav znovu. Vyjde to levněji. Já to zažil na rekreační chalupě.
Pod to se podepíšu a ty chytrý lidi co mě říkali střelec , tak jsem pomáhal už něco opravovat a vždy je to problém .Je to nadlouho a nikdy to nebude nové . Vždy budete omezeni tím co jste koupili . kDyž je to nové , tak uděláte dispozici jaká vám vyhovuje a materialy použijete ,které chcete . Ale to poznáte až časem . Takže muj názor je že co bylo před 100 lety už neodpovídá morálně dnešku. A za 30 let to bude vybydlené a budete to celé rekonstruovat a vaše děti si budou říkat TO jE HROZNÝ proč to takhle blbě stavěli
Já jsem též toho názoru, že než se drbat se starým barákem, tak to raději zbořit a postavit znovu. Je to rychlejší a ve finále často levnější. A hlavě ta drbačka okolo za to nestojí. To je pro nadšence, co opravdu chtějí starej barák a mají na to peníze.
Naprostej souhlas, energie venovana bourani, predelavani se nikdy nevrati ! Pokud bys stejnou venoval novostavbe, bude to mit hotovy a hlavne NOVY a tak jak chce. Tady se bude vice ci mene prizpusobovat danemu stavu.
Osobni zkusenost, stavel jsem sice nove patro, ale na stavajici RD taty, k tomu jsme museli zbourat roubenku, predelat schody do patra ... neuveritelna pakarna, jen likvidace bordelu, kterej se tam X let navazel nam zabral bezmala 2 mesice ( vzdy cely vikend ).
Uz NIKDY, ale opravdu NIKDY bych to neudelal, na zelene louce by to uz stalo a bylo by to TOP, takhle je to sice novy, ale museli jsme udelat spoustu kompromisu
Pokud je tazatel nadsenec a ma spoustu volneho casu, prekypuje energii, tak s chuti do toho, ale me je ho lito uz ted .
Bourání je sice levné, ale skládkovat 90 tater přijde na slušné peníze.
90? Snad nekupuje hraběcí maštal!?
Z malé stodoly bez stropů, bez podlah a příček. Ono to nabyde při bourání.
Ale opravdu 90? Nebylo to nějak takto?
kdybych boural náš dům, tak těch 50 tatrovek by to bylo (délka 40m, šířka 7m, výška 6-7,5m + střecha další tuším 3,5m výšky - je to ve svahu). Dvorní trakt nepočítám. Tloušťka zdiva: 80cm
Dřív se prostě stavělo jinak, "na věky"
Délka 40m - tak to ale už je opravdu ta maštal Jo, neuvědomil jsem si, že zdi byly tehdy kapánek tlustší, než dnes, ale tvůj dům s tou výškou je opravdu velkej.
Neměli důvod to honit, protože cena byla pevná a šlo to na břehy rybníka ve stejné vsi. Taky výpočet podle stojícího objemu byl o dost nižší, nějak se nám to nafouklo.
Na materiál z díry 2,2 x 2,1 pro okno v domě mi nestačila devítituna.
hoši, bourat zachovalé baráky postavené před první krizí, to je nemístný nesmysl. Takové domy už dneska nikdo nestaví. Při jen trochu rozumné údržbě tu ty domy budou bez nějakých dratických investic dalších 200 let.
Krovy, cihly, zárubně - v takové kvalitě byste to dneska nezaplatili. Sám bydlím v domě z 19. století - má vše původní, včetně zárubní a oken, jen jsme před 4 lety dávali novou bobrovku (bohužel nevěřím tomu, že ta "cementová" a dobarvená bobrovka vydrží přes 100 let jako ta původní).
já už měl rozepsanejch takovejch komentářů do tohodle dredu, ale vždycky jsem to vykřížkoval. Aspoň s Tebou se můžu ztotožnit, co se týče názoru na starý baráky. Já bych novotu nechtěl
Tak to jsme na tom úplně stejně. Kantor na průmyslovce nám říkával:
Tím rozhodně nechci urazit zdejší diskutující, nicméně na pár jedinců to beze zbytku platí.
Lidstvo ještě morálně nedospělo k čemu naši předkové postavili pyramidy a ty už by jsi je 100x zboural. Tož pomáhej Pánbůh při tý rachotě...
Okna jsou dobrá a podlahy taky. V bytě jsem vyměnila kastlová okna za plastová a je to horší a už nikdy. A co se týká palubkových podlah, tak ty se dají krásně zrenovovat. Žádná výměna. Horší třeba ta vlhkost. Sice se nezdála, ale co já vím. Se střechou počítám, ale stavět fakt nechci. Ono je to i o tom domě jako takovém. Když se zjistí, že není dům v dobrém stavu, budu hledat jiný.
Bodly by nějaké fotky toho domu....
to je taky nápad, měnit kastláče za plast. Už jen ten vzhled je odporný, má to každý jouda...
Už to vím :(, neměla jsem rozum a podlehla jsem zbytku baráku. Byly jen oprýskané, ale všichni říkali, jak jsou plastové výborné. Mám akorát větší parapet a trochu větší spotřebu plynu. No co už...
Ještě malá poznámka pro zdejší bourací kliku - všimněte si někdy drážních domků (vachtrovny) - stavěno daleko před 100 lety (spíše už 150), na tehdejší dobu lacino. Za ty roky naprosto minimální údržba, naopak stavěno vesměs u tratí mimo obydlená místa. Dodnes stojí, i omítku mají... Proti tomu se podívejte, jak po deseti či patnácti letech vypadají moderní stavby jejichž údržba probíhá přibližně stejně usilovně..
Známej boural starý barák . Metrové kamené vlhké zdi , nízké stropy , vlhká podlaha .Topilo se pouze v jedné místnosti kachlovými kamny. Zbytek jste mrzly. Krovy prohnuté . Když jsme bouraly ve dvou metrech byli tam metrové balvany . Naprosto vám věřím , že ten dum by vydržel ještě nějaké to století
Ale bydlet bych v tom nechtěl .Jak jsem psal nízké stropy , aby bylo co nejvíce tepla ! Zboural to a vše nacpal do zakladu a novy dum zvedl o 0,5m výš. A má tam ted sluníčko.Protože dum byl hodně utopený v terénu. Starý dum bych nikdy nechtěl . Ale pokud je paní sběratelka starých věcí , tak proti tomu nic nenamítám .
my máme stropy (necelé) pětimetrové
I mezi starými domy se najde mizerně postavený. Většinou to ale naši předkové dovedli fortelně a bytelně. Bývalo vše spíš předimenzované. Kamenná zěď má něco do sebe. V létě je uvnitř příjemný chládek a v zimě, když se topilo v kamnech, nahromaděné teplo ve stěnách vyhřívalo celou noc a nemuseli tenkrát přikládat celou noc. Služka obvykle zatápěla až ráno.
U starého domu též hodně záleží, jestli byl obýván. Říká se, že dům má duši. Je to zajímavé, ale je tomu tak. Když není obydlen, tak velice rychle chátrá.
Jo tak pod tohle se podepisuju. Jsem totiž přesvědčený že 90% poruch a problémů u těchto starých stavení je zapříčiněno především necitlivými zásahy posledních řekněme 50 - 60 let. Viz. doasfaltované, dobetonované, dodlážděné chodníky až ke stavení, betonové podlahy, neprodyšné akrylátové fasády atd, atd... Naši pradědové stavěli v určitém souznění s přírodou a my si myslíme že ji moderními technologiemi přečůráme, přiohneme k obrazu svému, ale to je omyl. Příroda se nedá. Raději starší domek je-li v dobrém stavu, protože sebou nese odkaz, než bezduchou novostavbu.
Také kupuji starý dům a přes všechna "varování" se tam těším. Bude tam hromada práce, ale té se nebojím. Přízemí na klenbách, kamenné zdi.
U svagra sme prestavovali dom po prababke (cca 100 rocny dom), daval sa novy krov, strecha, vnutri sa zburali nejake priecky, aby sa zmenilo vnutorne usporiadanie a dom je ako novy a ma aj dobru atmosferu (co mi u novych domov casto chyba).
Nemyslim, ze je naozaj nutne vzdy stary zburat.