
Pomoc s jízdním kolem - pískají kotoučové brzdy
Zdravím mám problém koupil jsem si použité kolo s kotoučovýma bzdama. Brzdy vrzaly a docela dost tak mě napadlo zkusit to odmastit. Tak jsem to odmastil a nepomohlo to. Tak mě napadlo zkusit prohodit brzdové destičky ze zadu a dát je dopředu. Povedlo se to vyměnit ale vzrže to o dost méně ale po chviličce to opět začne vrzat. A omylem jsem šáhl na ten bzrdový kotouč a on byl neuvěřitelně horký :( A tak se chci zeptat kdybych koupil úplně nové brzdové destičky myslíte že by přestalo i to vrzání a přestalo by to být horké? Děkuji mnohokrát za odpověď.
Změna předmětu, původně: Pomoc s jízdním kolem (host)
Jsavše expert na brzdy u auta budu aplilovat své znalosti na kolo.Brzdové válečky se pohybují v tělese brzdy a jsou těsněny gumovými kroužky (hranatými).tyto kroužky mají za úkol kromě těsnění vrátit brzdový váleček zpět, to je oddálit destičky od brzdového kotouče.Proto je nutno aby nikde nic nedrhlo .(kontrola prachovek, odstranění koroze). Drhne li to vzniká teplo, teplem dojde k roztažení válečku a ztížení jeho pohybu.
Další možnost je házení kotouče, tím přibrzďování , pískání a důsledky viz výše.Pomůže též promačkat válečky několikrát tam a zpět.Tlačí se do středu válečku nejlépe přes starou destičku.Dávat pozor abys při zmáčknutí brzdy nevytlačil váleček. ven z tělesa brzdy.
"Pískají" je široký pojem. Kdy to dělají? Jenom když brzdíte, nebo i při jízdě? Pokud i při jízdě, je potřeba brzdu vycentrovat. Pokud jen při brzdění, pak vězte, že to dělají všechny brzdy. Pravda, některé méně a jiné více, ale všechny. Jednoduchým a levnějším řešením, než pořád kupovat jiné desky, je ty stávající vypálit. K tomu vedou dvě cesty: 1. vyjet na pořádný kopec a sjet ho dolů za současného brzdění, 2. vyndat desky a vypálit je - zapalovačem je to málo, čili buď horkovzdušnou pistolí, nebo nad plynovým hořákem, nebo je vrazit do trouby (probůh, ne mikrovlnné!). Vypálené jsou tehdy, až se z nich začne kouřit.
Ještě k odmašťování: na kotouč je lepší nesahat. Když už jste se neudržel a hrabal jste i do něj, dost by mě zajímalo, čím jste odmašťoval. Jar je na prd.
Zeptám se k čemu je dobré to vypalování? Jak se změní vlastnosti materiálu, bude tvrdší a bude klást větší odpor při brždění? Poučte.
Tak. Tím vypálením se zajedno vypálí nečistoty (prach, olej, voda) a zadruhé vytvrdí ten povrch - ono je to podobné u aut, motocyklů i kol. Každý mechanik vám řekne, že kotoučovky se musí "zajet".
Všechno se musí zajet, tím vypalováním to ale změkne a pak to rychleji ubývá.
Tak se dohodněte, změkne nebo vytvrdí? Já mám jen klasický véčka (ostatně jako celá rodina) a nemám problém s tím, že by nám pískaly špalky. To se mi stalo naposledy před nějakými 15 lety, když jsem použil nějaké levné šunty...
Změkne to, vypalováním se nikdy nevytvrzuje, odjakživa se vytvrzuje prudkým zchlazením.
A co kdybychom to udělali jinak? My si každý budeme vést svoji a ty si vybereš, komu budeš věřit.
Po namontování nových brzdových destiček dochází ze začátku k tzv. vypalování, kdy se působením vysoké teploty povrchová vrstva vytvrdí, aby bylo dosaženo požadovaných vlastností.
remsa.pdf
Brzdový systém by měl být zatěžován do vyšších teplot, aby se vypálila povrchová směs brzdových destiček, aby se vytvrdily a bylo dosaženo požadovaných brzdných vlastností.
http://m.rozhlas.cz/motozurnal/servis/_zprava/9729 47
ALE:
1. netvrdím, že destička zahřátá na 250°C není měkčí - je, ale zchladnutím tvrdne.
2. to vypalování je prioritně kvůli odstranění nečistot, jak jsem psal.