Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem udržovačka autobaterií

Dobrý den našel jsem doma udržovačku akumulátorů (přikládám schéma) a chtěl bych se zeptat zda ji mohu používat aniž bych riskoval poničení akumulátoru na který to bude připojeno.
Je to mormální zvonkové trafo s usměrňovačem na 500mA a dvouma kondenzátorama 500uF 35V (ale mate mě jejich zapojení proto se raději ptám) a žárovkou 24V 4W.
Všem díky za rady. :-)

Watta! Chlape mysli! Uz z toho co tu nekdo psal, by ti melo bejt jasny, ze to je na 12V akumulator, a to je to jeste docela prasarna. Premer si vystupni napeti na prazdno...
Ukuchni tu propojku z prostredku tech kondiku, a misto zarovky dej LM317 v katalogovym zapojeni, s trimrem. A tim trimrem nastav na vystupu _PRESNE_ 6.7V. A budes mit nabijecku, ktera ovsem nabiji docela pomalu a zaroven udrzovacku, na ktery to muze viset furt.

Ano než nechali naši udělat internet (asi 2 roky zpět) tak jsem všechno studoval z kníže a na googlu prostě hledat neumim a kdyby v okolí nějákej takovej kroužek byl tak bych tam chodil jenomže z našeho města znám jenom 2 lidi z kterými se o tomhle mohu bavit ale jeden je o 40 let starší a druhej o 58 let starší takže je to těžké :.(

Za 14 dni o vikendu je radioamaterske setkani v Holicich, coz nemas tak daleko a lidi tam bejva spousta, ve Svitavech funguje radioklub OK2KAT a dle QSL listku zarizeni OK1MAW v Policce nejde prehlidnout - ma prihradovej stozar s cubical-quadem jak krava - to co se tyka lidi v tvym okoli, ktery by mozna stalo za to kontaktovat.

Jinak - jo, o tom je udrzovacka, ze je pripojena furt. Jako dobijecka ti bude poloprazdnou baterku dobijet tejden. A zarovka tam zustat muze, ale bude tam fungovat akorat jako zodolneni proti zkratu vystupnich svorek, jak je taky myslena, nefunguje jako indikator funkce. Pokud chces indikator funkce, pridej LED a odpor, nejlepe pred stabilizator - jinak to bude fungovat jako indikator pripojene baterky.

Tak už jsem to vyřešil nechal jsem to původní zapojení akorát jsem odebral žárovku a přidal stabilizátor se zenerkou a tranzistorem Soubor:Ser_stab.svg Zenerku mám 6V3 a při zapnutí na baterii to má 6.2-6.3V a měl jsem to zapnuté celou noc a celý den a pořád to mělo stejné napětí možná o nějákou tu setinu voltu víc :-D . Tak co myslíte ted už by to takto mohlo být?

Hele, skoro dobry. Premer jeste napeti bez ty baterky. Asi bych zkusil tu zenerku podeprit jednou diodou - normalne seriove s tou zenerkou pridas nejakou diodu, skoro jedno jakou a tim zvednes vystupni napeti o cca 0.5V, coz bude uplne super. Pro poradek - zatimco zenerka je zapojena v zavernym smeru, ta normalni dioda bude v propustnym smeru.

Ehm, já tedy nevím, jestli je to "odopravdy", nebo si děláte z lidí prču...

Ale aby se neřeklo:
- stabilizátor je naprosto jednoduchý a přesnost poměrně malá.
- 22mA není problém, nulové jistící prvky však ano.

Knihovny v okolí asi Jesuité vypálili, že? A zvláště si dali záležet na SVK v nejbližším okolí...

Nejak netusim co se ti furt nezda:-/

Stabik je jednoduchej, dopracoval se k nemu sam s malym nakopnutim. Presnost je naprosto vyhovujici zamyslenemu pouziti - zadnej overkill netreba.
22mA zas tak v pohode neni, svedci to o tom ze ten aku neni uplne 100% nabitej, chtelo by to premerit tak po tejdnu.
Jo, nejakou pojistku, dve by to chtelo, to uznavam, ale to se prece da rict i normalne.
A ciste z knizek se elektroniku nikdo nenaucil, a kdyz jo, tak mel mozna cervenej diplom na FELu, ale nesveril bych mu ani konstrukci blikace z 555kou - uz sem mel tu cest.

A ciste z knizek se elektroniku nikdo nenaucil

Tak to je sice fakt, ale bez základních znalostí se zajisté neobejde. A ty mu do hlavy žádná diskuze nenalije.

ale to se prece da rict i normalne.

Když čtu ty jeho otázky, tak nejsem zcela přesvědčen, zda je to "doopravdy", nebo si dělá šoufky.
Jeden příklad - na tom akumulátoru je to vytištěné, ale zeptat se musí.
Pokud to někdo myslí skutečně vážně, pak by po tom cca roce by se to mělo poznat.

"Jsem z Poličky tj. Pardubycký kraj okres Svitavi." - já tedy nevím, ale:
- v Pardubicích je snad SVK.
- takto nepíše člověk, co aspoň občas přečte knihu.

Ano uznávám že moje otázky jsou někdy hloupé ale co když nevim tak se zeptam od toho tento web snad slouží. A ty gramatické chyby těch jsem si taky vědom protože čeština a já to nejde dokupy. Jediné 2 předměty ze kterých jsem měl za 3 jsou čeština a angličtina jinak nikdy z ničeho.

ale co když nevim tak se zeptam od toho tento web snad slouží.

Ale neslouží k přepisování celých statí z odborné literatury!

Když jste už dva roky s konektivitou k síti Internet, pak:
- co vyjadřuje Ohmův zákon?
- k čemu a co popisují Kirchhoffovy zákony?
- když už to tu je, pak blokové schéma napěťového lineárního regulátoru a vysvětlení funkce.