Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Tvrdých 230V na nulovém vodiči

Zdravím vás,
setkal jsem se s něčím co si nedokáži vysvětlit,proto se obracím na vás se svou zkušeností.
Představte si dům se starou elektroinstalací.V jedné místnosti nefunguje zásuvka a světlo.Při proměření zásuvky je na fázovém vodiči 230V k zemi,mezi fází a nulou OV.
Při zapnutí světla (nerozvítí se) je mezi nulovým vodičem a zemí 230V (zkoušel jsem zkoušečkou se zátěží takže žádna indukce).Jističe drží.
Jako zem jsem použil pynovou trubku ke sporáku (rozvod pouze L,N).
V krabici ke světlu a zásuvce jsem naměřil také 230V mezi N-zásuvka a další N.
Při zhasnutí 230V zmizelo.Prorazila se fáze z vypínače na nulu,ale nejde mi dohlavy,že nezareagoval jistič.

Děkuji za vaše zkušenosti a rady!

Čemu nerozumíš ? Je prerušený nulový vodič.

Klasická žárovka, wolframové vlákno, má velikú závislost rezistence od teploty a za studeného stavu má pomerne malú rezistenciu, bežná 60 Watt - neco v desítkach Ohmú.
Zapnutím vypínače si pripojil cez rezistor cca 20 Ohm/studená žárovka/ vodič, ktorý má být nulák ale není, na fázové napetí 230 Volt. To je vše.

To jsem měl taky, hliníková dvoulinka přitlučená hřebíkem a nulák úplně rozpuštěný. Ideální je začít od elektroměru a natáhnout znovu.
Světlo bude odbočené někde v krabici, ale přerušení může být klidně jinde.

Ano, je někde přerušený PEN. Já už takhle dostal v baráku rodičů ránu od kolíku zásuvky, když se upálil vodič na věnečku ve zdi. Spotřebiče nejdou a na nuláku je skrz zapnuté spotřebiče síťové napětí.
V tomhle je rozvod TN-C, hlavně v hliníku nebezpečný a je potřeba to jednou za čas kontrolovat a dotahovat šroubky.

Klasická závada na el.instalaci starší 50ti let, nebo na samodomospraseném společném vedení zásuvek i světel ze stejného obvodu (zde již mnohokrát kritizované "zbytečné machrování s normami").
Měření "se zátěží" pouhou zkoušečkou nic neukáže. Jako zátěžové měření by bylo třeba použít "revitestr", aby dala přesně lokalizovat.
Náprava? Jak popsáno výše - začít s elektroměrem a skončit s posledním ukončením kabelu...

Děkuji všem za rady!Závadu sem našel a odstranil (přerušená nula),ale hledá se špatně mezi samými černými vodiči(ještě když se N tváří jak fáze)....Naštěstí tam není hliník,ale stejně jsou vodiče v katastrofálním stavu...izolace z textilu bo co to tenkrát bylo už to má za sebou.Kdybych měl pátrat od hodin tak musím vysekat všechny kabely,protože je to tam pospojovaný kdoví jak...a to už bych to mohl natáhnout všechno znova :)

hmmm,jsem pamětníkem "uzlových svorek" a pokud se dobře udělaly, drží to líp než pružinový nástrčný svorky. Pokud je el. v hadrový, nebo gumový izolaci, je dobré ji předělat. Nemusí se znovu sekat všechno, do trubek natáhni nový dráty a pouze uprav krabice a vývody. Jde to a je to levnější...