Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zateplení a obklad starší dřevěné chaty

Dobrý den,
rozhodl jsem se zateplit chajdu, kde jsou obvodové stěny tvořeny palubkovými panely (tenké palubky na nějaké asfaltové lepence) - jako nosná konstrukce slouží cca 60 cm od sebe trámky 8x6cm. Z druhé strany těchto trámků již byl obklad místnosti (nějaká dřevotříska či co). Dostal jsem radu palubkové panely nechat, vyčistit a v místě kde jsou uvedené trámky zvenku přidělat latě mezi které se bude přímo na stávající palubky vkládat vata a potom na ty latě dát nové obložení - chci dřevo, takže dám asi nějaký tatranský profil, či něco podobného. Zajímalo by mne kam dát nějakou izolační folii a jakou, jak s folii, když přes ní budu šroubovat a tím jí poruším. Zdali vatu, polystyren,.. a potom co s oknama - vyplatí se investovat do nových - chtěl bych taktéž dřevěné, ale to už všechno značně prodražuje - je tepelný únik díky nezatepleným oknům opravdu velký? Díky za jakékoliv náměty.

Určitě vatu. Porušení folie neřešte. Okna jsou vždy největším oknem tepelných ztrát. Pro jaké účely budete zateplovat, pro dlouhodobější pobyt nebo jen občasné víkendy? Čím budete topit, jaký máte zdroj otopu? Co zateplení stropu/střechy? Bez toho nemá smysl řešit stěny.

Děkuji za reakci. Nejčastěji bude chajda využívána - březen až říjen a sem tam v zimě, střechu budu dávat teď novou Lindabku a počítám s cca 15 - 20 cm vaty pod střechu, topit budu dřevem v krbových kamnech. Chata má půdičku (bude ložnice - tam dám ještě nějaký el.přímotop), obytná místnost a celé je to podsklepené - cihla cca z poloviny pod terénem (až budu dělat novou fasádku na té cihle, tak počítám s klasickým polystyrenovým obkladem, perlinkou,.... .

Zevnitř směrem do interieru se dává parotěsná folie. Trámky mezi které dáte vatu udělejte z fošen a ty našroubujte nastojáka(vertikalně) .Tak tam budete mít mezeru podle šíře fošen 10cm. Potom tam mezi ty tramky dejte vatu . Mezeru pro vatu udělejte o 1cm menší ,aby to tam drželo . Například když mate vatu šíře 60cm ,tak udělejte mezeru mezi tramky 59cm.Na to dejte paropropustnou folii a přibouchněte na to prkna šíře 5cm. Ty dejte na ty fošny .Na to přibijte obklad. Vznikne vám tam odvětrávaná mezera - odvětravaná fasáda.

Tak bych viděl do stěn min. 180 mm a do střechy min. 250 mm izolantu a máte to málem na celoroční obývání. Dalo by se říct že je izolantu zbytečně moc, ale nejde jen o zateplení pro zimní období. Nezapoměňte na letní parna, oslunění střešní krytiny a počítáte-li s podkrovní ložnicí, tak bych pod střechou bez pořádné izolace nechtěl spát ani jednu noc. Mimo to pokud do podkroví přivedete teplovzdušné vytápění od krbových kamen, nebude potřeba ani přímotop.
Až budete dělat novou střechu, počítejte se zvětšením přesahů protože nabydou stěny. Stěny bych komplet otrhal až by zbyla jen nosná sloupová konstrukce. Následně bych z vnitřní strany natáhl parotěsnou folii a zaklopil dřevem nebo SDK. Rozvody elektroinstale a jde se na vnější část. Na stávající sloupek z venkovní strany nakotvit pásek tvrzeného podlahového izolantu a teprve potom na svorníky sloupek zesílit na požadovanou celkovou tloušťku izolantu. Tím docílíte přerušení tepelného mostu sloupkem. Pak už můžete vesele izolovat, napnout kontaktní difůzní folii, případně řešit vzduchovou mezeru a opláštit.

To s tím páskem podlahového izolantu je docela vychytávka :-). S přesahem střechy počítám. To otrhání stěn - to si netroufnu - ono by mi to celé mohlo pak spadnout na hlavu - je to taková chata - stavebnice, co se dříve stavěly (přikládám obrázek). Ještě řeším jednu věc a to je zakončení izolace a fasády dole - nebo spíše řečeno styk s podezdívkou - tu budu asi dělat až napřesrok - tj, nyní tam bude cca 20cm mezera vyplněné vatou - mám to zespodu ucpat nějakou pěnou, nebo dát jen nějakou mřížku aby tam mohl vzduch - voda by se tam z logiky věci dostat neměla. Každopádně moc díky za podnětné rady.

:-) Díky, ještě četu US mariňáků a je to přes víkend :-). To znamená, abych to shrnul:

1) sundám ty současné obkladové palubky

2) nosné trámky + závětrné latě natřu něčím proti houbám, plísním,...

3) přibiju na to osb desky

4) na OSB Desky zvenku nabiju fošny cca 15 cm široké

5) mezery vyplním vatou

6) na to položím paropropustnou folii

7) na fošny přes tu paropropustku dám latě (aby mi vzniklo odvětrávání

8) na latě už půjde fasádní obklad

9) v interiéru na původní trámky (na kterých je z druhé strany přibita OSB) přidělám parotěsnou folii

10) udělám rozvody,..

11) na trámky přes parotěsnou folii přidělám úchyty na sádrokarton

12) přidělám sádrokarton

A je to :-))

Ano, mezi SDK a OSB bude vzduch, nebo je to na škodu? Ty OSB tam primárně chci dát, abych měl na co dávat tu vatu a taky, že se tím trochu zpevní konstrukce (nebo aspoň si to bude Bořek stavitel myslet :-)), případně různé rozvody bude na co připevnit,...

Tak už vím zhruba jak, teď ještě jakou parotěsku, paropropustku a jakou vatu. To už si ve stavebninách vyzjistím - spíš co určitě nebrat.
Jinak ještě jednou moc díky a snad ten postup co jsem shrnul pomůže i někomu jinýmu než mě :-)).

Tak určitě OSB desky výrazně zlepší tuhost konstrukce tedy jak jsem psal, nic jimi nepokazíte a ještě jste si na ně dokázal i sám odpovědět. :-) Spíš mi přijde škoda toho prostoru nevyužít pro izolaci jakože bych se s 15 cm nespokojil. Na druhou stranu pokud vám to bude vyhovovat a koresponduje to i s vaší peněženkou, nemám nic proti. ;-) A stále můžete postup upravit tak že nejprve uděláte rozvody, doizolujete, natáhnete parotěsku a zaklopíte SDK. U parotěsky ještě nezapomeňte prolepit veškeré spoje lepící páskou.

Parotěsku bych viděl jako vcelku zbytečně přelepovat . To se musí u difuzně uzavřenych stěn .On zde má odvětravanou fasádu s né moc velkou silou izolantu. Kde bych to doporučil by bylo koupelna nebo kuchyn bez odvětrání .Předpokládám ,že v zimě se bude topit v kamnech a tam dochází k vyměně vzduchu a spíše hodně nízké vlhkosti vzduchu.

Zdravím rádce :-) - tento víkend jsem odstranil vnitřní obklady a podlahu. Zjistil jsem, že skutečně palubky tvořící obložení chaty jsou součástí takových panelů (tři svislé latě a nahoře a dole jedna vodorovná) - tyto panely jsou vsazeny mezi jeden trám ležící na podezdívce a druhý nahoře (na tom už je položená krokevní konstrukce). V rozích je pak silnější svislý trám. No nic říkám si udělám mezi těmi vodorovnými trámy trámky nové, vyrobím i ty závětrné, alespoň to bude vonět novotou a budu tomu věřit. Jenže mám problém, že část toho spodního trámu (co je ve styku s podezdívkou) je nahnilá a od toho to chytá i ten rohový svislý trámek. Většinou je v diskuzích řešeno shnilé či napadené dřevo ve střešních konstrukcích, ale já to mám úplně dole :-(. Hodlám ten kus odříznout a nastavit novým, ale otázka co ta váha nade mnou zatím provede?? Máte někdo zkušenost s něčím podobným, nebo s podobnou konstrukcí? Přikládám fotku jak to celé vypadá. Díky :-)

Nebudu se tady rozepisovat . Dobré je si pujčit v knihovně nebo koupit v knihkupectví tuhle knížku http://www.ulozto.cz/xAEMTKw/stavime-ze-dreva-vacl av-hajek-pdf
Takže asi prvně podepřít nějakymi tramky (asi něco jako koza) horní tram a vyheverovat . Stačila by hydraulická panenka. Pak vymlatit ten spodní trám a asi něčím natřít spodní beton (hydroizolace) .Nové tramy asi nějakym lignofitem atd.
V té knize tam jsou obrázky .Oprava sloupkové konstrukce je str. 86