Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nopová folie

dobrý den, chtěl bych se zeptat k níže uvedenému obrázku: jaký je princip toho, že drenážní trubka je ve štěrkovém loži cca 150mm nad vykopaným terénem? tady se tedy musí nejdříve vodou zaplnit štěrkové lože a poté následně voda teče do trubky, nebo...?? Proč není nopová folie až dolů k zemi? A u nás ve město, kdo dělá drenáž, tak ohýbá nopovou folii do tvaru L (elka) a poté na to dává drenážní trubku...je to tak správně?? děkuji za odpovědi
nebo ještě jsem našel obrázek v příloze "image6"...je to takto správně?

Položím Vám otázky,
o jakou vodu jde? o dešťovou? Tak proč jí pouštět dolů do podloží.. není lepší jí na povrchu odvést pryč?
když voda proteče dírami do trubky, tak udělá co? opět proteče dírkami do podloží..a bude se tam hromadit.

princip drenážní trubky je drenážovat pozemek od přebytečné vody. (meliorace pozemku)

nn, nejde o deštovou vodu, jde o spodní vodu... plánuji v budoucnu /cca za 2 roky/ udělat výkop na hranici pozemku cca 6m od domu do dostatečné hloubky tak, abych tuto spodní vodu nepustil k domu. Nicméně nyní mám odkopány základy pod jejich úroveň, které jsem musel srovnat betonovou přizdívkou, aby byly rovné... a nyní bych potřeboval radu, co v současné době s tím? teče tam poměrně dost spodní vody. výkop je v hloubce na jedné straně 1,2m, na druhé straně 1,5m

zřejmě to špatně vysvětluji.... zkusím to ještě jednou.... cca za 2 roky odvedu spodní vodu výkopem na hranici pozemku. nyní ale potřebuji udělat "něco" u základů. Jak jsem psal, kolem jedné strany domu mám odkopanou díru, v které jsem srovnal nerovnosti základů betonem a nyní bych potřeboval vědět, jak s tím u těch základfů naložit?

zřejmě už vás unavuji svými dotazy, ale přesto se ještě optám: jestliže by nopová folie nebyla ve spodní čísti zahnuta do L /elka/, ale pouze dotažena k patě základfů a na spodní část výkopu by se dala pouze geotextilie a hned na to drenážní trubka, tak spodní voda by přeci mohla prosáknou cesou nejmenšího odporu? nebo to říkám špatně?

dělwejte jak chcete, ale já tvrdím, že voda dírovanou trubkou vyteče pod trubku. nebo vy ty dírky ucpete něčím. Takže voda zateče pod trubku a bude se vsakovat do podloží. Tak dlouho až voda nevsákne a bude hladina stoupat a pak teprve odteče trubkou.
Udělejte si model na terenů, bez zakopání do země. Pusťe vodu do trubky poteč dírovanou trubkou..
Nejvhodnější je vodu nepustit k baráku...
proto navrhuji podložit trubku nopovkou. To eLko je míněno jen málo, třeba do třetiny trubky..
vyberte více do hloubky otvor 30x30 cm a odčerpávejte vodu... kudy tam bude přitékat tak tam jí odvěďte pryč..

ale rozhodnutí a zdůvodnění je jen na Vás..

Jde o to že když budete tvořit L, které nezřídka nakonec stejně dopadne jako J, nebo rovnou to J, docílíte tak akorát stavu že vodu budete mít trvale pod nopovkou a drenáž ji nebude odvádět dokud se hladina nezvedne do té míry, aby do koryta přetékala. I tak ale stále zůstává velké množství zadržované vody pod nopovkou.
To už jsem taky viděl nopovku vytaženou 30 cm do J. K tomu ruku v ruce nevhodné, nebo vůbec žádné ukončení nopovky nahoře a je zaděláno na trvalej problém. Přesně takhle to má zpackané kdejakej jouda a pak se vyhlašuje že to nefunguje.

Dobry den vsem. Me to ceka take a po pravde jsem stale z toho Volaky zmeteny! Ja bych to videl tak ze nopovku bych stahl zhruba do ctvrtiny pod zakladovou desku maximalne do slabsi poloviny,na konci lehce bych ji ohrnul 5 az 10 cm v siri vykopu a jeste bych udelal spad aby voda stekala od domu smerem k drenazni trubce. Takze tim padem bych drenazni trubku polozil az na konec ohybu nebo nejlepe na roh druhe strany aby vyspadovana voda mohla k ni teci. Jinak drenazni trubka neslouzi jen k odvodu vody ale i jako vzduchotechnika ktera cast terenu pred nopkovou folii vysusuje. Radeji me nekdo poradte jaky material mam na vykop pouzit? Prosim nekoho aby me systematicky popsal v jakem poradi a jaky zasyp na vykop pouzit? Dekuji za odpovedi.

Pokud voda vyvírá podle celého baráku přes jílové podloží, nemůže být nopovka jak uvádím do písmena J, či L. Já jsem přesvědčen (ale neznám místní podmínky) že voda přitáká od jinud, a zaplavuje výkop. Proto navrhuji najít vodu a odtud jí odvést pryč. Pokud ale tazatel chce již dát do výkopu pro jistotu nopovku a drenáž, pak navrhuji zahnou nopovku jako žlab.

namorketive, odkud se voda bere, přes jílové podloží po celé délce odkopu, nebo pramení jen někde? Zkusil jste udělat sondu a čerpat vodu, abyste viděl kudy přitéká voda do výkopu?

Přeji jen úspěch.

Dobrý den, doporučil bych udělat korýtko na dně, které je ve spádu, trubka nebo drenážka se tam dává spíš pro pocit, samotným drénem (štěrkem) většinou odteče voda. Důležitý je tedy podélný i příčný spád korýtka, resp. dna výkopu, a dále nadloží, které musí být zhutněno, tak aby bylo co nejméně propustné a samotná "drenáž" byla jen pojistkou.

Pěkný den
Tomáš Hrdlička
odstraněna reklama (karel)