Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Led pásky jako hlavní osvětlení

Dobrý den
používáte někdo jako hlavní osvětlení místnosti ledkové pásky?Chtěl bych se do toho pustit,ale potřebuji trochu poradit,jak pořešit montáž i výběr pásků pokud někdo s tím má zkušenost.
Jednak nevím co by lépe vypadalo,zda profil přímo navrtat ke stropu,nebo ho pověsit na držáky jako na obrázku...
Jinak mám představu,že bych využil otvor původně pro lustr ve středu místnosti.Jelikož strop je dutý uložil bych do něho stavební trafo i senzor pro dálkové radiové ovládání(zap.- vyp.a stmívání)
Zbývá mi vyřešit rozmístění profilů po stropě a jejich propojení,(jelikož max šířku jsem našel 3,5cm připadá mi to takové titěrné a neumím si to pořádně na stropě představit)
....jestli rozvést např.HÁČKO nebo ÚČKA a kabeláž tahat přímo profilama nebo vždy nad každým profilem udělat díru a zkusit nějak vrchem (dutým stropem) dostat kabel vždy ke každému profilu zvlášť(vypadalo by to asi lépe)
A ještě jedna věc mne zajímá,zvolil bych ten kryt matný(myslím,že tam nebudou samotné led vidět a světlo splyne v jednu jakoby trubici,ale to nevím zda mám správnou doměnku,jisté je že se sníží svítivost)
Jinak v levé polovině obýváku spíme tak bych tam tolik centrálního světla neorientoval(nebo vůbec žádné).
Za každou radu,nápad,kritiku nebo vlastní zkušenost budu rád....

Mám přesně ten první hliníkový profil. Necelé dva metry (194, nebo 198 cm) 5050 (ty dražší, 66 kusů LED) osvítí místnost odhadem 7*5 metrů lépe, než 3 100W žárovky.
Jediné co doporučuju je dát to vysoko. Já je mám ve výšce cca dvou metrů a docela vadí, když se do toho člověk podívá (a to přes ně mám ještě ten matný plast z prvního obrázku), jsou prostě strašně ostré.

edit: Napadla mě ještě jedna věc, která člověku dojde až při používání. Čtení časopisů na křídovém papíře a prohlížení čehokoli na lesklých obrazovkách se změní v boj o dobrý úhel aby se světla neodrážela. Protože žárovka je jen na jednom místě, tohle je větší boj.

[http://kutilska.poradna.net/file/view/1653-led-jpg   ]

asi sem to blbě vysvětlil ja to chci natahat po stropě...tak jestli by nebylo lepší vzít ty s menší svítivostí (teplá bílá)a dát jich trochu přiměřeně víc...náhodou nemáte u nich stmívání?To by to mohlo částečně taky vyřešit jen nevím zda po vypnutí a zapnutí to naběhne na tu nastavenou hodnotu nebo naplno.

Pochopil jsem to o chvíli později, příspěvek už jsem opravil. Myslel jsem, že je to pohled ze strany.
Menší svítivost jsem viděl a je to spíš dekorace, pokud je to zamýšlené jako hlavní světlo, tak určitě 5050. Já bych šel znovu do toho, co už mám- více svítivé v barvě teplá bílá. Ještě sem nahraju jednu fotku, ona ta teplá bílá není až tak teplá, jako se zdá na fotce. Přirovnal bych to k dennímu světlu a je to velice příjemné, zvlášť, když jsem večer unavený, tak mi to rychle doplní energii.
Nemám stmívání ani ovladač. Mám to drátama připojené rovnou na 35W zdroj (spotřeba 15W), který je v prodlužovačce s vypínačem. Nevím, jak se to bude chovat se stmívačem, ale u mě probíhá zapnutí tak, že přepnu prodlužovačku, 3 vteřiny je stále tma a potom se rozsvítěj rovnou plnou intenzitou.

BTW LED svítěj tak, že mám ten matný plast přes a stejně je od sebe rozeznám, není to jeden dlouhý pruh.

Ano, jsou vidět stále.

[http://kutilska.poradna.net/file/view/1654-led2-jp g]

Chtěl jsem je původně lepit. V Hornbachu jsem si o tom popovídal s prodavačem z lepidel, tak prý lepit hliník na primalex je risk, prý lepidlo nasákne barva a spadne to. Lišty jsem každou provrtal na dvou místech (cca 10 cm od krajů), dal jsem to na hmoždinky a drží skvěle.

Pásek má ze zadní strany lepicí folii, je to vlastně jedna dlouhá nálepka. Ještě jsem neviděl pásek bez té lepící vrstvy, takže stačí strhnout papírky a nalepit to do lišty jak nálepku. Na tom hliníku to drží celkem dobře, nemá to tendenci padat.

Pokud dobře koukám, tak ani jedno. Nejvíc se podobá

3202045609 3 čip 60LED/1m 1050 lm 13W 1m/1,08 A bílá teplá

, ale já mám 66 LED na dvou metrech. Napojení je R-G-B-"minus", spojí se R, G a B na + zdroje. Tohle zapojení má z těch v odkazu

RGB EPISTAR 3 čip 5050

Kdybych si k tomu koupil ten RGB modul, tak si můžu ovladačem měnit barvy, takhle je to jen teplá bílá.

Takže verdikt je když namontuji tři metrové lišty s matovým sklem a ledkama
3202045609 3 čip 60LED/1m 1050 lm 13W 1m/1,08 A bílá teplá
tak to bude bohatě stačit.K tomu musím vzít trafo minimálně 40W viz obr.

Ještě otázečka nevíte zda lze na klasické napájení 220volt napojit trafa dvě(rozdělil bych si obývák na dvě poloviny s regulováním každé půlky zvlášť?Ale to by přišlo v úvahu až jak se osvědčí ta první varianta:-)

ne ne myslel jsem to tak že bych ty dvě trafa(nejsou do zásuvky ale stavební přímo se připojují na kabeláž) napojil na kabely nahoře kde byl připojen lustr,abych je mohl schovat nahoru do dutého stropu,rozvedl bych poté každou polovinu obýváku zvlášť nezávisle na sobě

když to zjednodušeně řeknu potřebuji připojit dvě trafa na jeden přívod 220voltů ??

Každopádně dobrý nápad. Jenom LED pásek v jedné liště asi nebude dostačující jako hlavní osvětlení. Volil bych lištu se třemi pásky a osvětlení studená bílá. Lišta se dá namontovat jak na povrch tak i zapustit do stropu. Z hlediska rozptylu světla bych asi s matným krytem souhlasil. Prostup světla je tam snížen o cca 20%.
Ohledně ovládání není problém to řešit pomocí dálky. Jsou dneska i elektroniky, které se instalují jak do klasické krabice a ovládají se manuálně, tak i dálkově s mnoha funkcemi regulace. Samostatnou kapitolou jsou pak senzorové - dotykové ovladače. Koukni sem www.x-led.eu tam je vše a když tak zavolej a probereme to po telefonu.
Radek

Tak chlapci díky za všechno pro a proti @luxferáku ještě se ti taky ozvu.
Dnes jsem projel několik obchodů osobně a něco rovněž vytelefonoval.Tu jsou moje poslední pochycené info včetně fotek....
1) vynechám původně zamýšlené rozdělení obýváku...jelikož dvě dálkové by se rušily mezi sebou (spíše by reagovaly stejně)...tím se mi vše zjednoduší
2) žádný komplikování použiju 3 dvoumetrové profily s matným plastem,(1 nebo 2 ještě nevím poraďte)ale rozhodně použiju ty "H" držáky (vzhled a celé to dostanu níž)
3)led pásky budu napojovat od toho dálkového senzoru každý ten dvoumetr zvlášť (co na ten náčrt říkají elektro odborníci??bude to funkční?)
4)trafo by mělo být dostačující pro jedny nebo druhé pásky (taky nevím které pásky z označených vybrat poraďte)
Díky moc za reakce ještě co se týká odstínu ledek raději nechci riskovat a jdu do bílé teplé...??

Zdravím Vás všechny. Řekl bych, že lze osvětlit LED pásky celou místnost bez problému. Záleží ovšem na výšce aplikace a na tom kolik by měla světelná soustava mít spotřebu. Ale pokud je místnost do 3m tak OK. Musí to být provedeno asi tak, že lišta do které budete LED pásek vkládat nebo lepit musí být rohová a to pod úhlem 45°. Nebo U profil, ale ten pouze pro aplikaci na strop a to minimálně dvě řady. podle velikosti místnosti. Záleží jak kdo chce, z profilu lze téměř čarovat takže na stropě si můžete v podstatě vytvořit vlastní svítidlo. Nebo jak jsem naznačil obtáhnout celou místnost v rohu a dosáhnout tak plného osvětlení celé místnosti. Lištu můžete mít uzavřenou i mléčným plastem.Tímto dosáhneme ke změkčení světla a lepší rovnoměrnosti. LED pásku která by měla osvětlovat celou místnost by měl být třeba tato :www.topkonstrukt.cz konkrétně minimálně SMD čip 5050 nebo 5630a s počtem diod 60/m. Takový pásek pokud je kvalitní dosahuje dobré svítivosti 800 - 2000 lumenů na 1m a spotřeba metru se pohybuje od 14 - 17W/m. 100W žárovka dosahuje 1750lm tak si můžeme říci že by nám stačil 1m pásku. Teoreticky ano, ale prakticky ne. LED pásek má jinou charakteristiku vyzařování a teprve když je umístěn v liště. Lišta pohltí asi 30% svítivosti. Proto aplikace musí být většího rozsahu. 100W cca 7m v LED pásce bude dostačujících. Pak už záleží na rozvržení každého z vás. Hlavně pokud chcete svítit plošně dbejte na to aby aplikace byla co možná nejvýše a třeba i směrovaná na daný osvětlovací prostor. Zde Vám ale poradí víc, tak jako mě: www.topkonstrukt.cz. Přeji hezký den a hodně štěstí když chcete zazářit.