Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vysoký účet za elektřinu

Dobrý den všem,
předem se omlouvám za naprosto laický popis problému, potřebovala bych zjistit, jestli je "normální", když v baráčku 2+1 - starý, široké zdi, na půdě tuny slámy :o), nová okna, protopíme/promrhámě elektřinu za 39 000 kč? Je to naše první faktura a musím říct, že jsem se málem složila :oD Topili jsme novým elektrickým kotlem, 4 radiátory + koupelnový žebřík, většinou nastaveno na 18 stupňů, pokud bylo hodně "zle", tak 20 stupňů, ale to bylo minimálně, skoro vůbec, máme tarif D45d. Dále vaříme na el. sporáku (většinou o víkendu), máme pračku, bojler na ohřev vody, varnou konvici, TV. Nesvítíme skoro vůbec. Jinak doma býváme většinou jen na noc a víkendy, přes den v práci. Zdá se mi to moc na to, že si nijak "nevyskakujeme".
Můžete mi prosím někdo poradit, co děláme špatně, popřípadě zda je tato spotřeba v normě?
Velmi všem děkuji.
Veronika

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
A co to žere Bohůšů? Nebojte se tetaaa, Vás neeee :-D. Jinak mě těch 40t přijde taky docela dost na…
ladaadal 13.06.2012 10:06
ladaadal
:x: doufám, že to zvládneme vyčistit, ještě jednou všem díky!;-)
VeronikaprosteNika 13.06.2012 10:16
VeronikaprosteNika
Dobrý den, jsem tu zpět :-) Bojler vyčištěn - 1 kýbl humusu, nevím, jestli tím bylo učiněno za dost.…
VeronikaprosteNika 02.07.2012 11:15
VeronikaprosteNika
Veroniko, správnou regulací tepla ušetříte možná 15% spotřeby a je lepší to svěřit automatice. 1- Ce… nový
mirektatra 02.07.2012 12:28
mirektatra
Dobrý den, velmi Vám děkuji za vyčerpávající vysvětlení, právě proto, že jsem se po vzkříšení ze mdl… nový
VeronikaprosteNika 02.07.2012 12:40
VeronikaprosteNika
Krbovky, jako dodatečný, příležitostný a záložní zdroj tepla, jsou výborným řešením tam, kde je možn… poslední
mirektatra 02.07.2012 12:51
mirektatra

Dobrý den,
jsem tu zpět :-) Bojler vyčištěn - 1 kýbl humusu, nevím, jestli tím bylo učiněno za dost...
Místní elektrikář neshledal na zapojení bojleru ani elektrokotle nic špatného, pán z ČEZu nám k elektroměru sdělil, že lépe již měřit nemůže :-[3-[ Každopádně se mi to pořád nějak nezdá, kotel prokazatelně jel v časech spínání HDO, takže je asi zapojen jak má...můj dnešní dotaz zní, zda ho tedy špatně nepoužíváme?
Jak jsem již psala výše, měli jsme nastavenou teplotu 18 stupňů, není tedy lepší ho nechat "natopit" nebo jak s tím? Pořád se nemůžu smířit s tím, že v té naší špeluňce promrháme tolik peněz za elektřinu, když mi např. kolegyně tvrdí, že má na elekřinu vše v 6+1 a platí zálohy 2 100 Kč a ještě jim vracejí?
Děkuji za rady a návody a přeji krásný den všem :-)

Veroniko, správnou regulací tepla ušetříte možná 15% spotřeby a je lepší to svěřit automatice.
1- Celková spotřeba je především závislá na tepelných ztrátách vytápěného objektu. Ta je dána zejména kvalitou a rozměrem stavebních konstrukcí a potom rozdílem, mezi vnitřní a venkovní teplotou. Z toho je jasné, že tepelná ztráta je proměnná hodnota a je tím větší, čím víc tepla Vám z domu uniká (nelze tedy srovnávat spotřebu 2+1 100m2 ve starém domě, kde teplo utíká všemi dírami do vesmíru a podlahou do zeměkoule, když strop tvoří sláma a 6+1 100m2 v novém domě, kde na podzim vyvětráte, v zimě zbytečně necouráte a na vánoce zapálíte svíčku a máte vytopeno :-)) a na čím větší teplotu vytápíte (venkovní teplotu zatím ovlivnit neumíme:-)).
2 - Regulace topení spočívá v zajištění "tepelné pohody", tedy příjemného pocitu a využívání tepelného chování objektu. Tam, kde je velká tepelná setrvačnost /zdi z cihel a kamene/ je lépe změny teploty nedělat (max.0,5°C), protože se energie spotřebuje později při roztápění. U dřevěných stavení s malou setrvačností, je možné rychle roztopit (ohřát vzduch, který neochlazují stěny) a proto se vyplatí omezit teplotu, když nejste doma. V praxi se osvědčil rozdíl do 2°C. Dále je dobré diferencovat potřeby v jednotlivých místnostech (ložnice jen v noci a kolem 18°C, obývák jen když jsme doma cca 20°C, koupelna jen když se koupu cca 24°C a víc...), ale u tak malého objektu, jako je rodinný dům, je to problém.
3 - Cenu vytápění nejvíc ovlivňuje cena nákupu energie a tu si dodavatelé dělají, jak mohou. A že mohou, jak chtějí, to sama neovlivníte jinak, než přiložením ruky k dílu. Pokud vyděláváte tolik, že se Vám vyplatí být v práci, zatím co za Vás topí nějaký topič na ČEZu, třeba Roman, tak platíte jemu. Pokud vyděláváte méně, vyplatí se Vám "dělat pro sebe" a topit dřívím, než i na této Vaší práci, ve Vašem volném čase, bude chtít také vydělat náš DRAHÝ stát... ]:(

Dobrý den,
velmi Vám děkuji za vyčerpávající vysvětlení, právě proto, že jsem se po vzkříšení ze mdlob po obdržení první faktury za elekřinu rozhodla zjistit, jak dělat všechno správně a neplatit tak panu Romanovi a jim podobným, tak Vás zde zásobuji "negramotnými" dotazy :-[
V plánu máme krbová kamna, doufám, že touto cestou stávající novou zálohu 3 500 Kč/měsíčně stahneme ::)

Krbovky, jako dodatečný, příležitostný a záložní zdroj tepla, jsou výborným řešením tam, kde je možné topit, když se mi chce.:-) Teplotu na regulátoru nastavíte, jako nejmenší akceptovatelnou a krbovkami si ji vylepšíte, pokud jste doma. Při správně umístěném regulátoru tím zároveń i vypnete elektrotopení a nemusíte s tím furt verglovat nahoru a dolů.
:-[ Ještě poznámku: Rychlost zvýšení teploty nezvýšíte tím, že nastavíte pokojový regulátor na 35°C. Je to jenom vypínač výkonu při dosažení hodnoty. Na VELIKOST VÝKONU topení nemá žádný vliv.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru