Vysoký účet za elektřinu
Dobrý den všem,
předem se omlouvám za naprosto laický popis problému, potřebovala bych zjistit, jestli je "normální", když v baráčku 2+1 - starý, široké zdi, na půdě tuny slámy :o), nová okna, protopíme/promrhámě elektřinu za 39 000 kč? Je to naše první faktura a musím říct, že jsem se málem složila :oD Topili jsme novým elektrickým kotlem, 4 radiátory + koupelnový žebřík, většinou nastaveno na 18 stupňů, pokud bylo hodně "zle", tak 20 stupňů, ale to bylo minimálně, skoro vůbec, máme tarif D45d. Dále vaříme na el. sporáku (většinou o víkendu), máme pračku, bojler na ohřev vody, varnou konvici, TV. Nesvítíme skoro vůbec. Jinak doma býváme většinou jen na noc a víkendy, přes den v práci. Zdá se mi to moc na to, že si nijak "nevyskakujeme".
Můžete mi prosím někdo poradit, co děláme špatně, popřípadě zda je tato spotřeba v normě?
Velmi všem děkuji.
Veronika
To je dost dobry, platite pomerne malo.
Nas stal minulej rok 34kKc, a to mame dost dobre zateplenou novostavbu. S tim nic zasadniho nenadelate.
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/269- porovnani-nakladu-na-vytapeni-podle-druhu-paliva
svícení se na celkové spotřebě podílí zanedbatelně.
Asi tak, 20W usporka v tomhle tarifu sviti za 1Kc skoro 20h, to fakt nema cenu resit nejaky zhasinani na 5 minut.
Já si myslím, že je to v pořádku. My máme baráček podobný Vašemu, a když spočtu faktury za plyn + za elektřinu, tak to zhruba udělá částku, kterou uvádíte. Takže to bude OK. Možná ale se Vám spotřeby zvyšuje tím, že stále zavíráte a znovu otvíráte topení.
Je to 3250,-Kč/měsíc, tj. 108Kč denně (pravda i v létě), to snad není tolik, prostě topení něco stojí.
Když si pořídíte tepelné čerpadlo za cca 350tis. Kč, tak ušetříte přibližně 39000-14000=25tis.Kč ročně, takže za 350/25=14let se Vám zaplatí a to už bude mít po životnosti a koupíte si zase nové ... A to se vyplatí - ha ha ha!
(všechno hausnumera z hlavy, nic přesného, bude se zvyšovat cena energie atd.)
Dobrý den,
všem Vám moc děkuji za názory, topení jsme nezavírali, jen občas o pár stupňů přitopili, ale jen minimálně. Objevily se rady, že máme raději topit na více stupňů a tím vydrží déle teplo, my měli za to, že konstantní teplota je lepší, jaký máte názor na toto? Ještě jedna věc - bojler, je možné, že i ten je velkým žroutem?
Ještě jednou děkuji, jsme v tomto ohledu naprostí nováčci a rádi bychom se vyvarovali dalších chyb a infarktů při vyúčtování Jsem Vám moc vděčná.
jistěže je. Pračka taky.
Pracka ohreje na vyprani 10l vody, boiler za den klidne 100l,150l.
jj, máš pravdu, já jsem to podvědomě bral podle sebe, u mě je hlavní žrout pračka.
viz niz - mozna ze vas boiler zere vic nez topeni a rozhodne neni zanedbatelnej!
Ses v tom vypoctu moc velkej optimista. Treba u nas je to by voko 40% topeni, 50% ohrev TUV, 10% zbytek. Takze realne protopeno z tech 39 tisic je sotva 19, vzhledem k tomu co uvadi za teploty spis treba 17kKc a ted setri... Vzhledem k elektrokotli bych pouvazoval o krbu s teplovodnim vymenikem, to by slo, kdyz mam naladu topim drevem - a naklady na krb nejsou velky, ale tepelny cerpadlo nebo jiny velky investice
Bojler je myslím na 120 l, rok výroby je na něm 2001, jak dlouho je tam používán mi není známo, na kolečku vepředu je jen číslice 60, jak je nejlepší to nastavit? Teplou/horkou vodu používáme na nádobí, sprchu, vytírání. Má na to vliv stáří bojleru atp.? Vyjadřuji se jak tatar, nejsem technik Děkuji Vám všem moc!
ani ne tak stáří, jak spíš stav, dopručuju rozmnotovat a vyčistit (dole je příruba na tak deseti šroubech), téměř stoprocentně v něm bude aspoň kýbl bordelu a se spotřebou to dělá dost
Zase 12 let starej boiler... otazka je jak dlouho tu jeste bude. Taky podle toho jaky je slozeni vody.
Dobrý den,
složení přesné nevím ale určitě je tvrdá, viz. rychlovarná konvice atp.
Bojler standartne na 60 stupnu,nezapina se vam trebas i na denni proud?
V D45 by to takovej problem nebyl - nizkej/vysokej je 20h/4h a cenove by voko 2.2Kc/2.9Kc. 60 je az dost, 55, da se i 50 ale chce to jednou za cas ho na den nastavit na maximum kvuli likvidaci pripadnych bakterii.
Pani ci Slecno, tady jste preci v Ceske Republice.....do pul roku budeme platit i nehorazny kacaky za vzduch,to vam garantuji.-) jeko ze se Kalousek jmenuju!
Normálka. Já netopím elektřinou, používám pouze 2kW bojler na 160 litrů, pračka taky jde většinou v noci, skoro každý den se vaří, občas se luxuje - no a platím 4300Kč měsíčně, tarif D25d.
Tak to teda "normálka" není. Dát víc jak 40k za elektřinu v normálním baráku je šílenost. A víc jak 50k tam, kde se elektřinou netopí je něco mnohem horšího...
Jsme čtyřčlenná rodina, za elektřinu dáme do 20k plus 10 za dřevo na zimu a tím je pokryto vše. A to si myslím, že bychom mohli i něco ušetřit (např. pc běží skoro pořád apod.)
to urco neni normalka , mam bojler 2kw a pres zimu primotopy , jsme zatim jen dva ve 3+1 a platis 3haky mesicne a jeste trochu vraceji
Jo to já taky (3650,- bojler 80l), ale 24 hodin denně mi běží mašina se spotřebou 1,5KW. Takže Martine, někde máš pořádnou díru, netopí si na tebe sousedi? Máš bojler v nízkém tarifu? On když furt trošku dotápí, tak to hýbe s účtem slušně.
Mám stejný tarif ,bungalov podlahová plocha 220 m2, kolaudace r.96 bez zateplení stěn, složenka na el. přes 8000,- teplota 21,5
Postavil jsem si horkovzdušný krb a složenka je 5100,-. Dnes jsem dodělal 30 m3 buku na dva roky a platil jsem 867,- lesákovi, ale musím připočítat dopravu cca 2500,-.
Krásnej krb! Můj nesplněný a asi nesplnitelný sen!
Až dá Kalousek daň na smradlavé komíny 20.000/ks, stane se ze snu noční můra
Osobně jsem rád, že blízcí sousedi krby nemají a topí (jako my) jen plynem. Člověk může bez obav vylézt ven a nepráskne ho do frňáku smrad jak někde v Ostravě/Třinci u koksoven.
Nechápu co můžeš mít proti topení dřevem v krbu, to není absolutně cítit, když topím v dřevokotli, tak na komínu ani nepoznáš, že hoří - žádnej dým, max vidíš jak z něj jde horký vzduch , že někdo topí pražcema, docpává to PETkama s mourem a vyjetym olejem už je naprosto o něčem jiném
když rozdělám na zahradě oheň, aby si synovec opekl buřta, tak je to cítit přes půl vesnice, i tak je to spíš příjemná vůně táboráku, 40kW kotel nic , kamarád jede automatickým kotlem na pelety a taky ani nepoznáš, že topí. Je to o lidech, ne palivu! I uhlím se nechá topit, aby to nesmrdělo, ale to se to nesmí dusit, jenže to lidem nevysvětlíš...
Jak pise Uroboros - krb je v pohode, do nej lidi kdejakej bordel nenarvou. Kotel ve sklepe je horsi, ten k likvidaci odpadu svadi.
Už jsi někdy potkal cvoka, co má v obyváku krb a hodí do něj bordel? Já teda ne. Bordel se pálí v kotli ve sklepě, kdybys to hodil do krbu, tak můžeš další tři dny větrat. Možná tví sousedi krby maj, aby ušetřili za plyn a ty to ani nevíš, protože dřevo buď není cítit vůbec nebo přijemně voní (aspoň většině normálních lidí).
Já i pár lidí v mém okolí mají krb a ani nepoznáš že někdo v tom topí.
Dobré ráno všem,
díky za názory a rady, zkoumala jsem bojler Je tam topné tělísko 2000w, objem 125 l, co to žere?
cca 3-5 tis Kč/rok - dle spotřeby vody, zasviněnej klidně 2x tolik
No, docela nizkej odhad, dame trochu fyziky:
1l vody ohrat o jeden stupen : 4180Ws = 1.16Wh
1l vody ohrat o 50 stupnu: 58Wh
70l(!) vody odhrat o 50 stupnu: 4.064kWh
365 dni 1.5MWh
To bylo ovsem se 100% ucinnosti. Optimisticky 80% - 1.84MWh.
2 411Kc/MWh(z toho 500 na podporu sajratu): 4470Kc/rok - jen elektrina
Me ovsem prijde 35l teply vody na cloveka a den dost malo a u nas tipuju spotebu spis tak dvojnasobnou, tedy zhruba tech 9-10kKc/rocne.
http://panelovedomy.ekowatt.cz/tepla-voda/37-spotr eba-tepla-na-ohrev-teple-vody - tady jsou tipy kolik ji clovek asi tak spotrebuje.
Tak teplé vody spotřebuješ denně tak 40-50l, když se nechováš úsporně a mam o tý hodnotě pochybnost, jenže o teplotě v průměru tak 30°C možná 35°C. Což jsou energeticky asi tak 2/3. Účinnost by měla být cca kolem 90%, ale hledat se mi to nechce a bude to spíš asi novej bojler, takže s těma 80% u starýho.... dejme tomu.
Fyzikálně to jde spočítat snadno, v reálu to může být klidně i polovina či dvojnásobek a záleží spíše na lidech. Ono dost udělá i třeba mytí nádobí v myčce/ruce, to máš 20l možná víc horký vody v háji jak nic...
+- souhlas
Jenom aby to bylo jasny - mycka je ta usporna varianta, drez ta horsi.
BTW vsimli si vsichni zainteresovani, ze s eneregii potrebnou k ohrevu 1l vody v boileru vydrzi 20w usporka svitit skoro 3h? To jen tak mimochodem, pro rodine rozepre na tema "uz se tam 10 minut sviti a ty tam nejses" vs "jenom oplachnu tech par kousku nadobi at to tu nestrasi".
A co to žere Bohůšů?
Nebojte se tetaaa, Vás neeee .
Jinak mě těch 40t přijde taky docela dost na takový objekt.
doufám, že to zvládneme vyčistit, ještě jednou všem díky!
Dobrý den,
jsem tu zpět Bojler vyčištěn - 1 kýbl humusu, nevím, jestli tím bylo učiněno za dost...
Místní elektrikář neshledal na zapojení bojleru ani elektrokotle nic špatného, pán z ČEZu nám k elektroměru sdělil, že lépe již měřit nemůže Každopádně se mi to pořád nějak nezdá, kotel prokazatelně jel v časech spínání HDO, takže je asi zapojen jak má...můj dnešní dotaz zní, zda ho tedy špatně nepoužíváme?
Jak jsem již psala výše, měli jsme nastavenou teplotu 18 stupňů, není tedy lepší ho nechat "natopit" nebo jak s tím? Pořád se nemůžu smířit s tím, že v té naší špeluňce promrháme tolik peněz za elektřinu, když mi např. kolegyně tvrdí, že má na elekřinu vše v 6+1 a platí zálohy 2 100 Kč a ještě jim vracejí?
Děkuji za rady a návody a přeji krásný den všem
To elektřinou zřejmeě netopí a neohřívají vodu.
Veroniko, správnou regulací tepla ušetříte možná 15% spotřeby a je lepší to svěřit automatice.
1- Celková spotřeba je především závislá na tepelných ztrátách vytápěného objektu. Ta je dána zejména kvalitou a rozměrem stavebních konstrukcí a potom rozdílem, mezi vnitřní a venkovní teplotou. Z toho je jasné, že tepelná ztráta je proměnná hodnota a je tím větší, čím víc tepla Vám z domu uniká (nelze tedy srovnávat spotřebu 2+1 100m2 ve starém domě, kde teplo utíká všemi dírami do vesmíru a podlahou do zeměkoule, když strop tvoří sláma a 6+1 100m2 v novém domě, kde na podzim vyvětráte, v zimě zbytečně necouráte a na vánoce zapálíte svíčku a máte vytopeno ) a na čím větší teplotu vytápíte (venkovní teplotu zatím ovlivnit neumíme).
2 - Regulace topení spočívá v zajištění "tepelné pohody", tedy příjemného pocitu a využívání tepelného chování objektu. Tam, kde je velká tepelná setrvačnost /zdi z cihel a kamene/ je lépe změny teploty nedělat (max.0,5°C), protože se energie spotřebuje později při roztápění. U dřevěných stavení s malou setrvačností, je možné rychle roztopit (ohřát vzduch, který neochlazují stěny) a proto se vyplatí omezit teplotu, když nejste doma. V praxi se osvědčil rozdíl do 2°C. Dále je dobré diferencovat potřeby v jednotlivých místnostech (ložnice jen v noci a kolem 18°C, obývák jen když jsme doma cca 20°C, koupelna jen když se koupu cca 24°C a víc...), ale u tak malého objektu, jako je rodinný dům, je to problém.
3 - Cenu vytápění nejvíc ovlivňuje cena nákupu energie a tu si dodavatelé dělají, jak mohou. A že mohou, jak chtějí, to sama neovlivníte jinak, než přiložením ruky k dílu. Pokud vyděláváte tolik, že se Vám vyplatí být v práci, zatím co za Vás topí nějaký topič na ČEZu, třeba Roman, tak platíte jemu. Pokud vyděláváte méně, vyplatí se Vám "dělat pro sebe" a topit dřívím, než i na této Vaší práci, ve Vašem volném čase, bude chtít také vydělat náš DRAHÝ stát...
Dobrý den,
velmi Vám děkuji za vyčerpávající vysvětlení, právě proto, že jsem se po vzkříšení ze mdlob po obdržení první faktury za elekřinu rozhodla zjistit, jak dělat všechno správně a neplatit tak panu Romanovi a jim podobným, tak Vás zde zásobuji "negramotnými" dotazy
V plánu máme krbová kamna, doufám, že touto cestou stávající novou zálohu 3 500 Kč/měsíčně stahneme
Krbovky, jako dodatečný, příležitostný a záložní zdroj tepla, jsou výborným řešením tam, kde je možné topit, když se mi chce. Teplotu na regulátoru nastavíte, jako nejmenší akceptovatelnou a krbovkami si ji vylepšíte, pokud jste doma. Při správně umístěném regulátoru tím zároveń i vypnete elektrotopení a nemusíte s tím furt verglovat nahoru a dolů.
Ještě poznámku: Rychlost zvýšení teploty nezvýšíte tím, že nastavíte pokojový regulátor na 35°C. Je to jenom vypínač výkonu při dosažení hodnoty. Na VELIKOST VÝKONU topení nemá žádný vliv.