Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Padání hlavního jističe

Někdo už tu vysvětloval, že to je díky kvalitnímu vedení, ale jestli to platí i v tomhle případě:
Rodiče bydlí na samotě, takže jim měřící zařízení a jistič 32A šoupli cca 300 m daleko k trafostanici. Vedení je nové a řádně dimenzované v zemi. Domácnost je v hliníku s pojistkovou skříňkou na klasické pojistky, dílna už má jističe a celé na původním sloupu jistí 25A jistič u domu.
Přesto i prsknutí žárovky shazuje ten hlavní jistič 32A. Teď měli zkrat na motoru v dílně a vybavily oba - 25A i 32A. Je docela otrava chodit to do vsi nahazovat, dá se to nějak řešit?

Děkuji za odpovědi, jističe jsou B a jedná se o problémy při zkratu, jak píše Mirektatra. V běžné domácnosti by to asi nebylo tak často, ale tohle je "farma", čili různých nehod se vyvrbí za rok povícero.
Ušetří to peníze za výměnu jističe s jinou charakteristikou, nebo i kus za kus.

Také mám dojem, že to nepomůže, viz výše.
Jen tak mimochodem, pojistky se chovají poněkud jinak a obzvláště ty pro velké proudy (nožové) mají zajímavou vlastnost v podobě "utlumení" strmosti průběhu zkratového proudu - proto by byly lepší místo toho 32A jističe, leč není možná "obsluha" laikem.
Další zajímavostí je vypínací schopnost, tato pojistka má 37,5× vyšší vypínací schopnost než běžný jistič pro jištění nn rozvodů...

... ale notáák, klucíí, čtu, na co odpovídám, néé?:-/Elektroměr dali energetici při rekonstrukci sítě asi 300m od baráku, k trafostanici... proto je hlavně nepohodlná jeho obsluha, ale nedá se s tím nic dělat, protože umístění měření určí příslušný REP, zpravidla do veřejně přístupného místa, tedy před oplocení soukromého pozemku.
1 - pojistky, jako hlavní jistící prvek před el.měrem, zakázal REP už v dobách MÉHO ranného dětství, jež je pradávno v nenávratnu a ačkoliv použití jistící char. pojistka/jistič by bylo nejjednodušším řešením, je tímto nemožné.
2 - tlumivkou samozřejmě rozumím "oddělovací impedanci" pro přepěťové ochrany, ale to je jen otázkou názvosloví a vyplývá to z textu, který má především vysvětlit funkci obvodu. Že je ve velikosti mH, je zřejmé jak z požadavku na funkci, tak z účelu, pro který je vyrobena a homologována, tedy úprava impedance obvodů, při provádění přepěťových ochran (jak ostatně bylo uvedeno).

Tak čtěte, čtěte přátelé, kamarádi :puff:

P.S.: Mě se to řešení docela zamlouvá (poprvé zde uvedl "ms" -je to zkrátka hlavička), prodlouží se čas mezi elektroměrem a ostatními jističi zcela homologovaným zařízením, ale nemám s tímto použitím sebemenší praktickou zkušenost. Věřím však, že už to někdo zkoušel...:?: