
Padání hlavního jističe
Někdo už tu vysvětloval, že to je díky kvalitnímu vedení, ale jestli to platí i v tomhle případě:
Rodiče bydlí na samotě, takže jim měřící zařízení a jistič 32A šoupli cca 300 m daleko k trafostanici. Vedení je nové a řádně dimenzované v zemi. Domácnost je v hliníku s pojistkovou skříňkou na klasické pojistky, dílna už má jističe a celé na původním sloupu jistí 25A jistič u domu.
Přesto i prsknutí žárovky shazuje ten hlavní jistič 32A. Teď měli zkrat na motoru v dílně a vybavily oba - 25A i 32A. Je docela otrava chodit to do vsi nahazovat, dá se to nějak řešit?
Děkuji za odpovědi, jističe jsou B a jedná se o problémy při zkratu, jak píše Mirektatra. V běžné domácnosti by to asi nebylo tak často, ale tohle je "farma", čili různých nehod se vyvrbí za rok povícero.
Ušetří to peníze za výměnu jističe s jinou charakteristikou, nebo i kus za kus.
Také mám dojem, že to nepomůže, viz výše.
Jen tak mimochodem, pojistky se chovají poněkud jinak a obzvláště ty pro velké proudy (nožové) mají zajímavou vlastnost v podobě "utlumení" strmosti průběhu zkratového proudu - proto by byly lepší místo toho 32A jističe, leč není možná "obsluha" laikem.
Další zajímavostí je vypínací schopnost, tato pojistka má 37,5× vyšší vypínací schopnost než běžný jistič pro jištění nn rozvodů...
Pojistkový odpojovač a válcové pojistky může obsluhovat i lajk. Otázka je spíše v tom, jestli může zasahovat do neměřené části sítě. Předpokládám, že elektroměr je až na domě.
... ale notáák, klucíí, čtu, na co odpovídám, néé?
Elektroměr dali energetici při rekonstrukci sítě asi 300m od baráku, k trafostanici... proto je hlavně nepohodlná jeho obsluha, ale nedá se s tím nic dělat, protože umístění měření určí příslušný REP, zpravidla do veřejně přístupného místa, tedy před oplocení soukromého pozemku.
1 - pojistky, jako hlavní jistící prvek před el.měrem, zakázal REP už v dobách MÉHO ranného dětství, jež je pradávno v nenávratnu a ačkoliv použití jistící char. pojistka/jistič by bylo nejjednodušším řešením, je tímto nemožné.
2 - tlumivkou samozřejmě rozumím "oddělovací impedanci" pro přepěťové ochrany, ale to je jen otázkou názvosloví a vyplývá to z textu, který má především vysvětlit funkci obvodu. Že je ve velikosti mH, je zřejmé jak z požadavku na funkci, tak z účelu, pro který je vyrobena a homologována, tedy úprava impedance obvodů, při provádění přepěťových ochran (jak ostatně bylo uvedeno).
Tak čtěte, čtěte přátelé, kamarádi
P.S.: Mě se to řešení docela zamlouvá (poprvé zde uvedl "ms" -je to zkrátka hlavička), prodlouží se čas mezi elektroměrem a ostatními jističi zcela homologovaným zařízením, ale nemám s tímto použitím sebemenší praktickou zkušenost. Věřím však, že už to někdo zkoušel...
Ale no tak, ke vší smůle tu vpadl jeden z idiotů ze Živě a tapetoval. Viz: http://kutilska.poradna.net/q/view/55428-padani-hl avniho-jistice?page=r55484#r55484 - blábolí beze smyslu a v ostatních vláknech, která bohužel navštívil, téže...
Nekrmit a nebrat v potaz, ať to vypadá náhodou na prvý pohled rozumně.
Já jsem taky ze Živě, to má asi 120tis. registrovaných uživatelů, plus tapetáře s Poradny
A z toho je 20 tisíc nicků skutečného odborníka, který má "na svědomí" jednu "úředně" ověřenou oběť...