Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Tepoloměr pro vysoké teploty - termočlánek, multimetr...

Dobrý den, chtěl bych měřit teplotu 1000-1100°C.K tumuto účelu jsem si našel čidlo, které je na principu termočlánku
http://internetovy-obchod.msbox.cz/teplotni-cidlo- typu-k-nicrni-50-az-1150-c/f-1-s-50-dp-35972/
rozumím tomu správně,(dle 2. přílohy na stránce produktu - tabulka napětí pro různé teploty), že stačí normální multimetr? Jde mi jen o typ použitého multimetru, obyč, nebo musí mít na sobě konektor odpovídající sondě?

Druhý dotaz: Jak vyřešit regulaci el.ohřevu při těchto teplotách? Nenašel by se nějaký elektrický bastlíř, který by dokázal navrhnout jednoduchou regulaci (stačí ON/OFF) pro teplotu 1050°C?
děkuju všem.

Vyřešil i nevyřešil, trochu přemýšlím i nad zadáním, možná nebude použitelná ON/OFF reg. ale bude nutné použít PID regulátor, protože bude asi potřeba definovat i rychlost náběhu teploty.
a předpokládám, že pokud píchu termočlánek do PID reg. tak si s tím sám nějak poradí, nebo spíše doufám..

já jsem staromódní strojař s vrozeným odporem k elektrice, sice si podle schématu jsem schjopen něco poslepovat, občas pochpím i nějakou funkci těch součástek, ale ... :)) Bude mi stačit ujištění, že pokud do PID regulátoru píchnu term.čl. typu K viz odkaz, na výstup regulátoru bude relé které bude spínat kanthalovou spirálu, že toto bude fungovat

Ale varianta, kdy bych si něco pospojoval sám a ono to fungovalo, to by potěšilo více.(nejen finančně)
Ale schema nejsem schopen navrhnout.
Už ze začátku mne napadlo, že by bylo dobré mít regulovatelný zdroj napění, proti kterému by "šlo" něpění termočlánku a rozdíl by byl ekvivalentem rozdílu teplot, který je třeba ještě dotánout.
Šílený popis, co?

Děkuju vám oběma za reakce, asi to risknu a koupím něco podobného jako na tom odkazu, jen návod je trochu strohý a nevím, zda bude možné nastavit rampovou funkci, ale za ty prachy, reg, termčl. a polovodičové relé to je bezkonkurenční, ikdyž kvalita bude asi odpovídat ceně, ale na ty moje účely...
Pak dám vědět.
Díky

Pece jsem si vždycky stavěl sám, i nějaký ten hořák jsem si vyrobil. Elekrřina není sice špatné topné médium, ale při projektování se asi budete muset nějak "trefit" do průměru drátu, jeho délky před stočením spirály, pravděpodobné maximální teploty užití ap. U plynu jsem to moc neřešil, prostě jsem výkon hořáku předimenzoval - pro běžnou keramiku celkem nevhodné, ale těžká technická se s tím poprala. U elektriky tato cesta vede jednoznačně k vyšším nákladům za drát.