Tepoloměr pro vysoké teploty - termočlánek, multimetr...
Dobrý den, chtěl bych měřit teplotu 1000-1100°C.K tumuto účelu jsem si našel čidlo, které je na principu termočlánku
http://internetovy-obchod.msbox.cz/teplotni-cidlo- typu-k-nicrni-50-az-1150-c/f-1-s-50-dp-35972/
rozumím tomu správně,(dle 2. přílohy na stránce produktu - tabulka napětí pro různé teploty), že stačí normální multimetr? Jde mi jen o typ použitého multimetru, obyč, nebo musí mít na sobě konektor odpovídající sondě?
Druhý dotaz: Jak vyřešit regulaci el.ohřevu při těchto teplotách? Nenašel by se nějaký elektrický bastlíř, který by dokázal navrhnout jednoduchou regulaci (stačí ON/OFF) pro teplotu 1050°C?
děkuju všem.
Už jste vyřešil ten problém s termočlánkem na teploty 1 000°C ?
Vyřešil i nevyřešil, trochu přemýšlím i nad zadáním, možná nebude použitelná ON/OFF reg. ale bude nutné použít PID regulátor, protože bude asi potřeba definovat i rychlost náběhu teploty.
a předpokládám, že pokud píchu termočlánek do PID reg. tak si s tím sám nějak poradí, nebo spíše doufám..
vyřešit napěťovým komparátorem s hysterezí...
já jsem staromódní strojař s vrozeným odporem k elektrice, sice si podle schématu jsem schjopen něco poslepovat, občas pochpím i nějakou funkci těch součástek, ale ... Bude mi stačit ujištění, že pokud do PID regulátoru píchnu term.čl. typu K viz odkaz, na výstup regulátoru bude relé které bude spínat kanthalovou spirálu, že toto bude fungovat
Ale varianta, kdy bych si něco pospojoval sám a ono to fungovalo, to by potěšilo více.(nejen finančně)
Ale schema nejsem schopen navrhnout.
Už ze začátku mne napadlo, že by bylo dobré mít regulovatelný zdroj napění, proti kterému by "šlo" něpění termočlánku a rozdíl by byl ekvivalentem rozdílu teplot, který je třeba ještě dotánout.
Šílený popis, co?
není šílený, ono to tak nějak opravdu funguje
zkus zagooglit *spínaný teploměr s operačním zesilovačem*
našel jsem třeba: http://www.elektronikacz.borec.cz/Data/Teplotni%20 spinac.htm
nebo: http://www.elektronikacz.borec.cz/Data/Regulator%2 0teploty.htm
Kupil by som nejaky PID regulator na ebay, su ich tam mraky a za pakatel, za tu cenu sa neoplati nieco navrhovat a bastlit, tuna je napr. komplet sada regulatoru + SSR rele + termoslanku typu K za 42$ - 20%OFF Digital PID Temperature controller + 25A SSR + K thermocouple thermostat. Zapojit to snad zvladne kazdy kto aspon udrzi srobovak v ruke.
Děkuju vám oběma za reakce, asi to risknu a koupím něco podobného jako na tom odkazu, jen návod je trochu strohý a nevím, zda bude možné nastavit rampovou funkci, ale za ty prachy, reg, termčl. a polovodičové relé to je bezkonkurenční, ikdyž kvalita bude asi odpovídat ceně, ale na ty moje účely...
Pak dám vědět.
Díky
Určitě věc řešte PID regulátorem. Nedělám to jinak, v peci to ženu až na 1380 - 1400st. Topím tedy plynem, ale principiálně to vyjde nastejno jako elektrikou. Regulátoru je fuk, čím se topí.
Jen ze zvědavosti, kovaříte, nebo odléváte? Já chci stavět pec na občasné roztavení hliníku a i jiných kovů. O plynu jsem taky uvažoval, ale elektřina bude snad pohodlnější.
NIc s kovem. Vypaluji technickou žáruvzdornou keramiku - vyzdívky do kotlů, krbů, pecí ap.
Pece jsem si vždycky stavěl sám, i nějaký ten hořák jsem si vyrobil. Elekrřina není sice špatné topné médium, ale při projektování se asi budete muset nějak "trefit" do průměru drátu, jeho délky před stočením spirály, pravděpodobné maximální teploty užití ap. U plynu jsem to moc neřešil, prostě jsem výkon hořáku předimenzoval - pro běžnou keramiku celkem nevhodné, ale těžká technická se s tím poprala. U elektriky tato cesta vede jednoznačně k vyšším nákladům za drát.