Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Kondenzátor v obvodu s DC

Zdravím, možná jednoduchá otázka, ale pro mě důležitá...

Jaký má význam zapojovat do obvodu se stejnosměrným napětím kondenzátory (v řádech jen několika uF). Má to nějaký vliv na stabilitu napětí nebo něco podobného ??

Viz obrázek.

Děkuju

PS: Pokud mají na stabilitu nějaký vliv, jaké kapacity volit?

To je složitá otázka. Do napájení se kondenzátory dávají, mají význam třeba tam, kde kolísá odběr (viz vnitřní odpor zdroje). Například do napájení logických obvodů se dávají třeba tři různé kondenzátory - elektrolyt 100 mikroF, keramický 100nF a ke každému brouku ještě keramický 4nF. Nebo třeba řízci co mají v autě takové to ducducduc si tam dávají kapacitory několik F (a modré krystaly:-)

Aha, no já ten obvod zjednodušil jen na žárovku která měla symbolizovat spotřebič....
Ve skutečnosti se jedná o tento obvod:
sch_lm317t.gif

Motor tam je (ventilátor (fan))
Potenciometr taky.

Zkoušel jsem si to v simulátoru, že při změně odporu potenciometru trvá o několik ms déle než se napětí vyrovná... je to jedniný význam takto zapojených kondenzátorů ?

Lze obecně říct, že takto zapojené slouží jen k tomu aby snížili "proudový náraz", když např. zapnu spínač, tak aby proud vstupoval do obvodu pozvolna?

Dík

C1 stabilizuje napětí na potenciometru aby nekolísalo v závoslosti na odběru, jinak by obvod regulovova každou sebemenší změnu. C2 stabilizuje napětí na motoru a pokud je to motor s uhlíky eliminuje špičky vztvořené jiskřením kartáčků na rotoru, zase s ohledem na stabilitu obvodu...

Ehm, na rozdíl od úvodního obrázku jde o podstatně jinou situaci!
1. Zátěž je motor! A je jedno, zda produkty komutace pochází od "eletronického", nebo mechanického komutátoru. Mezi R(1) a C(2) s motorem by měla být správně i tlumivka.
2. Zdrojem napětí je regulátor napětí, výrobce má jisté doporučené zapojení, včetně blokovacích kapacit na vývodech a jaké mají být spoje (zesilovač odchylky je obvykle operační zesilovač > viz vlastnosti ideálního operačního zesilovače a viz analogové počítače)...

Prakticka elektronika se trochu lisi od te teoreticke, nasimulovany a realny zapojeni se kolikrat ve funkci znacne rozchazeji.
Kazdy kus vodice je vlastne takova mala antena. A tak jednak "vysila", pokud skrz nej prochazi v case se menici proud a druhak prijima, co se v okoli nachazi. V takovym pocitaci se ruznych signalu nachazi spousta. Proto se do napajeni bezne pridavaji kondenzatory ruznych kapacit, ktery se pro vf signaly stavaji de fakto zkraty a tohle ruseni do jiste miry eliminuji. Jejich navrh je veci citu a neni jen o hodnote, ale i o umistneni - 10 cm od mista kde ma blokovaci kondenzator blokovat je prd platnej, musi bejt co nejbliz.
Ten C2 vychytava bordel co jde z toho motoru (a z kazdyho motoru nejakej jde), a jak tu nekdo pise, je to takovy minimum aby to fungovalo. Mohla by tam bejt i ta tlumivka, nebo dokonce celej pi clanek.