Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dodavatelé zemního plynu

Zdravím ve spolek.

dnes mě navštívil podomní prodejce zemního plynu od EONu ( klasika, nabízel mi jejich(výhodné) služby )) a chtěl ze mně vydyndat roční vyúčtování a tak. Nic takového jsem mu neukázal. Slušně jsem ho poslal pryč s tím, že si pročtu prospekty, co mi nechal a když se mi to bude zdát výhodné, že se ozvu.

Chci se zeptat, jestli má někdo s tímto zkušenosti ať dobré či špatné. A jestli by dokázal někdo doporučit dodavatele, se kterým je opravdu spokojen :-)

Předem děkuji za reakce, názory a doporučení.

loading...

Zdarvím, máme plyn od RWE a elektřinu od Eonu. Taky do nás Eon hučel, že nám dá obojí a výhodněji. Ale já nechtěl. Zastávám názor, že jeden padne a pak je člověk bez obou energií.;-)

Jinak v tomto složení distributorů je to pecka a ceny dobrý.

My máme El. od CEZu a plyn od RWE. Já jsem toho názoru, že distributor by měl být vždy levnější a jistější, než překupník. Tzn. ČEZ vyrábí elektřinu - měl by ji nejlevněji prodávat. S plynem si nejsem jistý, ale mám za to, že trubky patří RWE, tak by měli být nejvýhodnější oni...???

že trubky patří RWE, tak by měli být nejvýhodnější oni...???

Trubky ano, ale plyn do nich nakupují i ostatní a každej dodavatel vyjedná při nákupu jinou cenu. Jedna věc je cena za distribuci (trubky) a samotnej plyn, takže finální cena se pak může lišit.
Já osobně mám furt původní dodavatele (plyn RWE a elektrika EON). S mou pidispotřebou bych přechodem moc neušetřil a nějak mám z přechodu divnej pocit. Ale jeden bývalej kolega má doma leguána a topí mu žárovkou. Spočítal si, že jen přechodem k jinýmu dodavateli ušetří asi 1500Kč ročně, protože ač se to nezdá, tak ta žárovka u leguána přece jen něco sežere. Takže záleží především na tvojí spotřebě, je třeba si to propočítat. Pokud máš zálohy na plyn přes 3000Kč měsíčně, tak tam už se úspora může projevit. Já mám zálohu okolo 1300Kč měsíčně, tam by byly úspory v řádu desetikorun ročně. To se mi nevyplatí.

Jestli to dobře chápu, tak jelikož RWE patří trubky, tak můžou napálit cenu jinému poskytovateli plynu jak se jim zlíbí resp. jak se dohodnou. Z toho plyne, že teď může být EON co se týče ceny za plyn i distribuci levnější,protože si s RWE dohodly dobré podmínky a samotný plyn nakoupili výhodně levně, ale když EONu příští rok RWE zvedne cenu, za to, že si plyn můžou distribuovat jejich trubkama, tak bude EON nucen zvednout cenu stejně. Takže mi příjde, že za provázky tahá pouze RWE a ostatní poskytovatelé si tu hrají na něco na co nemají.

Z mého pohledu je výhodnější zůstat u toho kdo vlastní sítě. Má někdo jiný názor???

No, řekl bych, že cenu za trubky asi nemůže napálit každýmu jak chce, ale naopak tam bude pevná cena pro všechny dodavatele stejná, protože by to zavánělo zneužíváním monopolu a nespíš to bude hlídat nějakej ten státní regulační úřad.
Protože RWE by tak mohli vyšachovat nějakýho konkurenta ze hry, což by dost narušilo férovou tržní soutěž a ve finále by to odskákal spotřebitel a to je opak toho, čeho chtěl stát dosáhnout, když pustil do trubek i jiný dodavatele plynu.

Distribuce elektřiny a plynu je regulována státem, tak je jedno kdo vlastní trubky (plyn) nebo dráty (elektřina). Proto je u těchto komodit vyúčtování rozděleno na distributora a prodejce. Pro nezávislou kalkulaci úspory já používám nekomerční!!!! srovnání na: index.php toto srovnání a všechny rady dělá soukromá osoba a né komerční www stránky, které neuvádějí všechny dodavatele.

Jirka

My vytápíme dům a ohříváme vodu plynovým kombi kotlem, tj.3000kč/měsíc. Elekrika 1000kč/měsíc. RWE plyn a ČEZ elektrika. Uvažoval jsem o přechodu od RWE k ČEZU, jenže...já tomu moc neveřím. Přejdu k ČEZU a za půl roku to zase ČEZ zvedne a tak to bude pořád dokola. Tak Vám nevím, zda se to vyplatí, jako laik se úplně na 100% nedopočítám.

My na plynu vaříme a topíme s ním,byl jsem u RWE,nechal jsem si to přepočítat na ušetřeno.cz, a vyšlo mě to skoro nejdráž ze všech nabídek. Vybral jsem si tedy eon(nebyl sice nejlevnější,ale je to větší a známější firma než ty úplně nejlevnější),na ušetřeno.cz mi vypověděli smlouvu s rwe,ty vrátili přeplatek,došly mi smlouvy od eonu a už topíme na jejich plyn.Trvalo to cca 3 měsíce-výpověd stávající smlouvy,všechno zařídilo ušetřeno+eon a ve finále mi úspora za rok vychází na 6085 kč.

Fungují, stejně jako jiné srovnávače na elektriku, povinné ručení hypotéky apod. Hodně záleží ale na datech a postoji jednotlivých srovnávačů. Některé srovnávače nepočítají se všemi dodavateli, ale jen s těmi, kde mají nějakou provizi za zprostředkování. Takže jich to chce vyzkoušet více, rozdíly v cenách by být teoreticky vůbec neměli. Jen pozor na jednotlivé kraje, tam rozdíly jsou. Z těch lepších je určitě kalkulator.eru.cz a www.snizujeme.cz ERÚ je přímo úřad, ale nemá v databázi všechny dodavatele. Snizujeme.cz má potom vlastní systém pro počítání cen, tj. není to jen převlečené Usetreno.cz apod.

Já mám elektřinu od EEE, tenkrát sem to propočítával a vyšla mi nejlevněji. A jsem s nimi spokojený. Samozřejmě by byla blbost podepsat smlouvu tomu kdo ti zazvoní u dveří. A ti velcí dodavatelé určitě nejlevnější nebudou.
Ještě by mně zajímala jedna věc co nechápu, jestli nebudete znát někdo vysvětlení:
Když už máme svobodný výběr dodavatelů elektřiny a plynu, tak proč ne taky vody? Vodu musíme brát pořád od jednoho monopolu. Nevíte proč?

Na vodu neni takovej monopol jako na komodity typu plyn - elektrina.Dneska v kazdym okrese-meste maji svoji vodarenskou spolecnost a rekl bych ze zas atraktivni byznys by to nebyl, tim nerikam ze to neexistuje ale stejny problem jako u ty elektriky.

Muzes brat vodu od napr Horni dolni Luze ale i ta bude muset platit najem napr VAK a PRAk Chrudim takze levnejsi a ni jina bo kvalitnejsi ta voda urcite nebude.Ani pak se nechci domyslet co by stal kubik vody.

Udelal jsi dobre, nic jim nedavej a hlavne nic nepodepisuj...

kdyz jsem byl v praci navstvili nas taky, ne kvuli plynu ale elektrice.Mlada byla tak blba ze jim dala vyuctovani a diky tomu ze maj vychcane podobny letaky jako CEZ z ni vymamil vyuctovani a zmenil ji dodavatele:

Kdyz pominu to ze jsou skoleny zblbnout lidi mel jsem stim peky honiky to zrusit.Jde o to ze s pospisem o zmene dodavatele jim davas i plnou moc k jednani o zruseni dodavek od stavajiciho dodavatele.

Jsou schopny tak daleko zajit ze nepotreboval platnou obcanku ale jen to vyuctovani ze kteryho to co potreboval obslehnul a nenapadne se ztratitl.

Je dobry ze se CEzaci ozvali ze stejne toto nejde prptoze tu smlouvu na dodavky energii mas u nich 2 roky a pokud jsme opravdu prejit je nutny to doplatit + sankce.

Nema se cenu s nima vubec bavit a rovnou na ne poslat Civavu at ho vysteka ze dveri.

Technicky si vem co je to za podvod.Jak ti muzou nabidnout neco levnejc kdyt ten plyn(respektive potrubi a distribucni sit) neni vubec jejich, oni musi platit taky CEzu(RWE) za to ze se k tobe ten plyn dostane.Uz z toho principu at ti slibej sebelevnejsi plyn je blbost.

Ten EON ten jeste sel, po mesici telefonovani jsme to konecne zrusili, vec jsme proprali jeste u ERÚ protoze nehodlali pismne potvrdit to osdtoupeni os smlouvy ale nakonec jo, jo povedlo se.

Nikomu to nepreju ale u tchyne zazvonili taky ale od BOhemie a ty se o ni perou jak kdyby ta jeji smlouva byla zlata a co vim stezuje si ze mesicne ji to vychazi o cca 500,- vic nez co byla u CEZu.Dobre ji tak.

u těch menších dodavatelů to ale může vyjít levnějc, virtuální operátoři mobilů sou o hodně levnější a taky to překupují od těch nevirtuálních.
Když jim dáš vyúčtování to ještě nic udělat nemůžou. To bys jim musel něco podepsat, pak to můžou změnit.

hele psal jsem o tom, uz ani obcanku nepotrebujou obslehne to z faktury nebo z puvodni smlouvy, nenapadne tam zaskrta co potrebuje, okeca to nebo spis zakeca to a necha te to nenapadne podepsat a vytrati se i bez obcanky.Este kdyz to ma ta moje slepice v genech podepisovat kdejakou levnejsi vec kdejakymu ulizanymu krasavci..

Nic kazdyho vec, my mame vic negativni zkusenosti s nima, jen se divim ze se vyslovene tyhle 18ti lety deti nechaj zlakat a ze maj tu drzost neco podobnyho provyst kvuli jabku nebo mandarince navic.

muze vyjit levnejc je pro me docela siroky pojem.Treba ta bohemia nebo EON ti daj fixaci ceny na treba 5 let a ted si vem ze i kdyby se rapidne tyhle komodity zlevnily pak budes tratit a nic s nima neudelas.

Ony ty překupnické firmy mají zpravidla zaměnitelný název typu "České energetické centrum" a pod. a jejich agenti si potrpí na prokazování se legitimací.

Jakmile mi zazvoní a ukáže legitimaci, beze slova sáhnu do botníku a podám mu předem připravenou kartičku s textem: "Podomní obchod je v tomto objektu zakázán" a zavřu dveře.

Můj kolega ho zase nechá vykecat a když mu agent vysvětluje, jak je to cenově výhodné, kolega mu řekne, že jemu na nějaké koruně nezáleží a že svůj ČEZ miluje a nikdy by ho neopustil.