Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Faze pri vypnutem osvetleni

Zdravim, ve sklepe jsem chtel vymenit ve svetle malou objimku za vetsi a pri vypnutem osvetleni jsem v objimce nameril napeti jak na fazi, tak na nulaku. Je to normalni?? Kdyz zapnu, tak je faze jen na jednom dratu. Pritom pri vypnuti svetlo normalne zhasne. Mam ted trosku strach svetlo zapojovat :-) Nejsem elektrikar.

Vypadá to na špatně zapojený vypínač - vypíná nulu !! , nebo jiný nepořádek v elektrice. Doporučuji elektrikáře, protože nebezpečná je už jen výměna žárovky :x: .
To že " svítí " oba dráty je normální, jeden je na tvrdo na fázi !!! a druhý je odpojen a je ve " vduchu " a napětí na něm je nakmitané.

a proč by to nemohlo být ve vypnutém stavu nakmitáno na obou vodičích? Kdyby použil vadasku zjistil by , že tam není napětí natvrdo. Ale protože použil nevhodně fázovku, ukázala mu nakmitané napětí...konec konců někdo mu tady doporučoval aby shodil jistič...ještě se k tomu nevyjádřil tazatel...