Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stačí 16A na sporák v paneláku?

Dobrý den,

budeme se stěhovat do bytu 1+1, který má 5 samostatných okruhů po 16A. Je tedy možné připojit do jednoho z těch okruhů elektrický sporák se sklokeramickou deskou? Bude to stačit? Nebo bude potřeba okruh na sporák posílit na třífázový jistič? Kolik by případně takové posílení stálo? Moc děkuji za odpovedi.

Dle příslušných norem:sporák musí být připojen tzv. "pevně", tedy ne přes vidlici do zásuvky (krom kombinovaných, kde je vidlicí připojena pouze trouba a zapalování plynu).
Technicky: příkon skloker.sporáku je cca8kW (cca 230V/35A), takže jednoznačně takto připojit na běžný zásuvkový okruh (16A) nelze, i kdyby byl jediným spotřebičem v okruhu.
Pro představu: Na Vámi uvedený okruh by mohla být v provozu zpravidla pouze 1 velká plotna, omezeně 2 malé, případně samostatně pečící trouba.:-(

Jednoduché: Všechno, co má vidlici, je určeno laickému připojení jejím prostřednictvím. To, co končí kabelem, nebo kabel nemá a připojuje se do svorkovnice, je určeno pro odborné připojení, přezkoušení a uvedení do chodu. Vařič má vidlici.

Právě z neznalosti a nevědomosti, zato z všehoschopnosti, jsou lidi schopni různých zvěrstev.
Na tohle jsem natrefil při prohlížení bytů v blízkým okolí. Všiměte si té lampičky s výborným krytím proti vodě a s dobrou mechanickou odolností a tou šňůrou za sporákem, ty teplý kastroly tomu budou určitě prospívat.

[1413-byt-jpg]

Já mám bohužel taky zásuvku nad sporákem (ano, hanba :-[) protože se trochu rozešel původní projekt s finální podobou kuchyně, tedy sporák je o kousek vedle, než byl architektem plánován. Už se asi dva roky chystám, že vyloupnu kachličky a posunu zásuvku dál, nebo ji zruším úplně, ale ne a ne s k tomu dokopat. Ovšem zásuvku používáme nanejvejš na mixer, žádná kovnice, ani mikrovlnka tam není.
Ale šlo mi hlavně o tu lampičku, tu považuji za vyložený nebezpečí, stačí trochu třísknout kastrolem a už se bude třepat.

Lze koupit sporák se sklokeramickou deskou, který se připojuje běžnou vidlicí do zásuvky a je uzpůsoben na 16A jištění.
Vtip je v tom, že má tři plotýnky a troubu - buďto mohou jet všechny tři plotýnky a nebo trouba a jedna plotýnka. Sporák si to hlídá sám a nedovolí zapnout víc.

tak tohle zní docela chytře...já si chtěl původně do předělané linky koupit dvojitou indukci. Ale po zvážení vytížení všech 3fází na nějakejch 18A z (20 možných) jsem zůstal u plynu....
Je to sice průser, ale také se mě podařilo to co Prasákovi....akorát že architekt byla žena...tak jsem tam dal alespoň silikonové kabely...

Elektrický šporák musí mať samostatný okruh, a to musí vyzerať nasledovne:
Musí byť trojfázový obvod so samostatným istením s ističom 3x16A /3fázový istič/,
pred šporákom treba zapojiť 3 fázový vypínač 16A - to aj predávajú ako vypínač pre elektické sporáky. Na zapojenie treba používať meďený kábel 5x 2,5mm2.
Nakreslil som to Vám,že ako by to malo byť zapojený,ale keď sa vôbec neviznáte v elektroinštalácii,radšej zavolajte elektrikára.
V nejakom prípade nezapojte šporák na jednofázový obvod!

Já teda nejsem elektrikář, ale vím, že ne každý má v domácnosti 3fázový proud a výrobci sporáků s tím obvykle počítají. Takže většinou je možné sporák připojit jak na 1fázový, tak na 3fázový obvod, a proto taky bývají na zadním panelu na nějakém štítku 2 schémata zapojení. Kdo není vyložený antitalent, tak podle toho schématu zapojení zvládne sám, není to zase tak složité...;-)