Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stačí 16A na sporák v paneláku?

Dobrý den,

budeme se stěhovat do bytu 1+1, který má 5 samostatných okruhů po 16A. Je tedy možné připojit do jednoho z těch okruhů elektrický sporák se sklokeramickou deskou? Bude to stačit? Nebo bude potřeba okruh na sporák posílit na třífázový jistič? Kolik by případně takové posílení stálo? Moc děkuji za odpovedi.

Elektrický šporák musí mať samostatný okruh, a to musí vyzerať nasledovne:
Musí byť trojfázový obvod so samostatným istením s ističom 3x16A /3fázový istič/,
pred šporákom treba zapojiť 3 fázový vypínač 16A - to aj predávajú ako vypínač pre elektické sporáky. Na zapojenie treba používať meďený kábel 5x 2,5mm2.
Nakreslil som to Vám,že ako by to malo byť zapojený,ale keď sa vôbec neviznáte v elektroinštalácii,radšej zavolajte elektrikára.
V nejakom prípade nezapojte šporák na jednofázový obvod!

Já teda nejsem elektrikář, ale vím, že ne každý má v domácnosti 3fázový proud a výrobci sporáků s tím obvykle počítají. Takže většinou je možné sporák připojit jak na 1fázový, tak na 3fázový obvod, a proto taky bývají na zadním panelu na nějakém štítku 2 schémata zapojení. Kdo není vyložený antitalent, tak podle toho schématu zapojení zvládne sám, není to zase tak složité...;-)