Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ....zase ta plíseň

Dobrý den

Prosím o radu. Koupil jsem byt ve 4, posledním patře a vyměnil stará okna za plastová, letos zde trávíme první zimu.
Mám 3 pokoje, které jsou umístěné podél obvodové zdi. V každé místnosti mám 80procentní vlhkost, pokud vyvětrám pak se dostanu na 60. Větrám min 3xza den a do toho topím na průměrnou teplotu 20C.Na obvodové zdi v každém pokoji mám však vlhká místa, konkrétně mezi stropem a zdí,v rozích na špaletách. V kuchyní je toho více v obyváku, který je spojen s kuchyní je toho překvapivě málo, ložnice je téměř jak kuchyň. Dům není zateplený, šířka obvodové zdi je 45cm, střecha se bude letos realizovat na sedlovou, momentálně rovná se svodem dovnitř domu, dům je 40let starý izolace základu bude nulová. Na vlhkých místech (pásech) nebo i mimo ně se mi čas od času udělá plísen, kterou ihned hubím savem. Je mi jasne, že vše je dáno vlhkostí. Vzhledem k tomu že zateplení j¨není na pořadu dne, mám otázku co mi může pomoct?Slavný přípravek ceresit mi přijde zbytečné vyhazovnání peněz nebo může pomoci?Odvlhčovač vzduchu za cca 4000 by snad mohl pomoci?Někde jsem ale četl, že se tímo snad dostane sůl do zdi potažmo do omítky a dojde k destrukci omítky, nevím zda mi toto někdo vyvrátí?Budu rád za jakkoukoliv pomoc,nechci tady žít věčně ale 5 let to minimálně bude, takže bych to rád vyřešil.Děkuji

Můj názor je, že to je těmi okny, které dostatečně neventilují. Buď nemají mikroventilaci vůbec, nebo je nefunkční (špatná montáž?). Nezbývá, než větrat více.

Vzlínající vlhkosti od základů bych ve 4. patře nepřikládal moc velkou důležitost, to by sousedi v nižších patrech museli bydlet v akvárku..

Osobně bych si plasťáky nikdy nedal, dřevo je dřevo - ověřeno staletími.

Na obvodové zdi ... mezi stropem a zdí,v rozích na špaletách.

Tedy tam, kde jsou tepelné mosty a toto jsou notoricky obvyklá místa výskytu tepelných mostů.

..izolace základu bude nulová...

Mějte rozum. Tohle vás ve čtvrtém patře opravdu nemusí trápit.

..se tímo snad dostane sůl do zdi potažmo do omítky...

Nesmysl. Sůl ve zdi už dávno je. Přinesla ji sebou zemní vlhkost. Vysoušením se proces vzlínání a krystalizace soli jen umocní a urychlí. Opakuji že platí jen pro zemní vlhkost. Vodními párami z dýchání, vaření, sušení prádla, kytek pochopitelně žádnou sůl nikam nedostanete takže opět můžete být ve čtvrtém patře klidní.

..nechci tady žít věčně ale 5 let to minimálně bude...

. Rychle pryč odsud. Dokud nebude celý dům zateplený, plísně se nezbavíte. Můžete ji pouze omezit větráním, přičemž mikroventilaci bych se raději vyhl neb na ni mám svůj názor. Naopak Ceresit bych pravděpodobně nezatracoval. Jakkoli jsem mu také nedůvěřoval a osobně jsem se ním ještě nesetkal, mám na něj dobrou referenci od dvou spolehlivých zdrojů.

Míro, jako na jiné poradně, tak i zde, kolega sHpy00n, to opět dobře popsal. To že okna dřevěná jsou prověřena roky je nesmysl, páč tato technologie na výrobu oken je úplně jiná, nežli před desítky lety...
Kdo chce pravidelně natírat okna, ať si dá dřevěné....
proto se i vyrábějí, aby bylo co prodávat věrným dřevařům....

až ty plasťáky vydrží >100 let, jako ty moje originální kastláče, můžeme se bavit o trvanlivosti plastových oken. ;-)

Při vší úctě, ti naši předci nebyli zase až tací hlupáci a mám-li srovnat jejich bytelné produkty s dnešními "spotřebními", budu velmi rád jednou za cca 6 let ta okna natírat (natíral je můj děd, otec, natírám je i já) - zato větrat mi stačí 1x denně (a když vynechám, nic se neděje)...

touchwode, máte právo na Váš názor, neberu Vám ho, mohl bych klidně polemizovat, že dneska těžko oknaři udělají špaletová okna, dnešní lepená euro okna je úplně o něčem jiném, celoplošně lepené...
ale spíše mě zaujalo 100let. To je asi nadsázka, páč historie špaletových oken nesahá tak daleko.....

Já naprosto akceptuju to, že jsem "kutil-elév" ;-) a rozhodně respektuju názory vás, znalejších profíků.

Nicméně: s ohledem na to, že barák je památkově chráněn a památkáři vyloženě křepčili, když viděli míru zachovalosti domu (fasáda je empírová) a já na 100% vím, že ta okna jsou netknuta MINIMÁLNĚ 80 let, dovolím si tvrdit, že se jedná o originály (btw sousední dům je stavba zájezdního hostince, který je na mapách ze 16. století).

Jinak souhlas s dnešními okny z měkkého a nevyzrálého dřeva...

chlapci, asi jsem to měl napsat jinak, špaletová okna nemaí takovou dlouhou historii, ale dělali se okna podobná, že to byl venkovní rám a okna se otvírala ven. Pak byl vnitří rám a okna se otvírala dovnitř. To ale nebyla špaletová okna, ale a teď jsem vedle, páč mě vypadl název ze školy.....snad si vzpomenu.
Ale to není tak důležité, páč to okno i rám byl vytvořen bez plošného lepení, klihem jen v rozích a dřevěné kolíčky...

Dnešní euro okna jsou něco jiného. Pokud ale umí PAN truhlář udělat kastlová špaletová okna, opatřit je gumičkou a venkovní dvojsklo, nic lepšího není. Bohužel cena je nereálná!!

Pokud tam chcete přežít, tak topte tak, aby stěny neprochladly. Na to 20°nestačí.
V zimě razantní výměnou vzduchu musíte srazit vlhkost ještě více.
Na kolik to v energiích přijde si musíte spočítat sám.
A sůl jste tam dodal použitím sava. Sůl je hydroskopická.

Nastuduj si téma "rosný bod", "tepelný most", "rekuperační jednotka".
Rychlé řešení, hold to nebude ekonomické, ale jde tu o vyše zdraví: - zvýšovat teplotu nad rosný bod (může to být 25C a víc) a současně zvýšit frekvenci větrání a to větrání musí být rychlé jen vyměnit vzduch nikoliv prochladnout zdi zevnitř (do 2 minut). Savo dále nepoužívat, to má řešit jednorázový problém s vlhkostí nikoliv permanentně aplikovat toto "svinstvo".
Myslím si, že bys po takovém vyvětrání měl srazit vlhkost na 40%, to že to potom vyroste znovu na 80% je něco jiného. Jen se mi zdá vyvětrání na 60% dost divný - zkus si zkontrolovat vlhkoměr, jestli nekecá.

S odvhkovači a rekuperačními jednotkami nemám zkušenosti.

Přikládám i foto, dům je cihlový,jinak stále nevím zda pouzit ceresit nebo el.odvlchčovač. Savo tedy už asi nemá smysl,budu vícero topit a větrat, případnou plíseň budu zeškrabávat, Termoizolační stěrka vyřeší problém zřejmě jenom na oko, vlhkost stále zůstane jak jsem pochopil. Asi by pomohla nějaká detekce těch tep. mostů a následné odstranění ve zdivu. A jinak jsem opravdu ve 4patře takže prasklé zdivo zvenku stejně neopravím, střecha bude letos nová,takže snad příští rok by to mohlo být lepší. Mikroventilaci okna mají,ale to snad nemusím vůbec topit, když to všechno teplo stejně vypustím zpět ven. Jinak jsem samozřejmě lajk takže mé názory berte s rezervou....Děkuji.