Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojenie jedneho / 2 prudovych chranicov

mam taky zatial teoreticky problem. Do bytu mi idu dva vodice, PEN rozdelim - idem na svorkovnicu PE(N), odtial cez prudovy chranic na svorkovnicu N. Otazka je, akou farbou kabla idem z PE(N) do chranica. Este zltozelenou a z chranica na N svorkovnicu uz modrym, alebo z do chranica mozem ist modrym . . . snad som to napisal zrozumitelne.

jednofazovy rozvod, panelak . . . ide o to, ze ten fazovy vodic co ide cez prvy prudovy chranic, by mal mat svoju svorkovnicu N. aby som mal zarucene, ze prud cez chranic istice spotrebic N-svorkovnica a naspet cez chranic bude rovnaky. Neviem ci som to pochopitelne napisal.

Jinak mělo by to být takto:
Hlavní přívod PEN (žlutozelená) na svorkovnici PEN. -- odtud všechny ochranné vodiče PE.
Ze svorkovnice PEN propojka na svorkovnici N. Toto je místo rozdělení na PEN a PE.
Ze svorkovnice N modrý na "nulovou" cestu chráničem.
Ze svorkovnice N modrý na "nulovou" cestu chráničem "2" (chr."3", chr."4, atd.)
V případě jednoho chrániče je možno svork. "N" vynechat a pracovní nulový vodič ke chrániči zapojit na svorkovnici PEN. V tom případě bude místo rozdělení v tomto bodě.
Za chráničem musí být svorkovnice "N" k připojení prac. nulových vodičů jednotlivých obvodů.
V případě dvou chráničú musí být dvě oddělené svorkovnice "N" Každá pro připojení prac. nul. vodičů přiřazených obvodů a nesmí dojít ke vzájemnému spojení. Nesmí také dojít ke spojení PE a PEN za chráničem.

jeden chranic som zapajal, to nieje problem, ale z logiky veci sa mi zdalo, ze kazdy prudovy chranic ma mat svoju N. Ale nejak nechapem miesto rozdelenia. Ak mam jeden chranic, pre zjednodusenie, tak budem mat dve N svorkovnice? jednu pred chranicom, tam pojde vodic z PEN a z tejto svorkovnice do chranica, a druha N je kde sa mi budu zbiehat N zo spotrebicov za chranicom.

Ja som to zapojil tak, ked som daval jeden chtranic, privod do bytu na svorkovnicu PEN, tam sa mi zbiehali vsetky zltozelene, odtial som tahal vodic priamo do chranica, a za chranicom som mal svorkovnicu N . . . je to zle? fukncne ok, ale chyba mi ta tvoja svorkovnica pred chranicom . . .

Svorkovnice pracovní nuly (PE) před chráničem, (případně více chraniči) je možno vynechat a modré vodiče ke chráničům vést přímo na svorkovnici PEN. Ale použití této svorkovnice vytváří lepší přehled o místě rozdělení a umožní snadnější odpojení při měření a podobně.
Samozřejmě za chrániči musí být tolik oddělených PE svorkovnic, kolik je chráničů.

V byte máš prívod L a PEN. L-fázu pripojíš na jednu svorkovnicu a vodič PEN na druhú.
Ak chceš použiť použiť jeden prúdový chránič pre celý byt, tak zvolíš dvojpólový.Na tento chránič pripojíš čierny/hnedý vodič L a modrý vodič N zo svorkovnice PEN.Z chrániča pripojíš vodič L na ističe a z ističov na jednotlivé okruhy.Modrý vodič N ťaháš z chrániča na N svorkovnicu a odtiaľ ťaháš modré N vodiče na jednotlivé okruhy spolu s zeleným zo svorkovnice PEN.Za Chráničom sa modrý so zeleným už nesmú spojiť.Už je dosť neskoro, takže som to dúfam napísal aspoň trochu zrozumitelne.

Fayu moyem pripojit na svorkovnicu_ nikde som na DIN listu nenasiel, vsade maju len modru, alebo zelenu . . . potreboval by som asi ciernu, nie? Po odnati krytu rozvodnice bude faza pristupna - dane konstrukciou svorkovnice, je to v poriadku? Mozno by sa aj zisla, lbo privod je hlinikovy, a ked mam mat dva chranice, potrebujem chranic do ktoreho privodu sa daju dat 2 vodice nezavisle . . . (jeden privodny hlinik, druhy ako odbocka na ruhy chranic)

http://www.hagard.sk/vysledky-vyhladavania.html?pa ge_id=239

Volá sa to prepojovací mostík a kúpiš ho v zelenej, modrej aj čiernej farbe.

Po odňatí krytu môže byť fáza prístupná, to nevadí.
Ak máš prívod hliník, tak ho nesmieš spojiť s medeným vodičom, to znamená nesmieš ich dať do jednej svorky, napr.chrániča tak, aby sa dotýkali. Tento problém ti vyrieši prepojovací mostík.Z mostíka prepojíš každý chránič osobitne medeným vodičom.
Znamená to, že do prepojovacích mostíkov pripojíš AL prívod a ďaľej ťaháš už len CU vodiče.

praveze som bol v hagarde, a mali len modry a zeleny, volny pracovnik na opytanie v nedohladne . . . . zatial by som to poriesil tak, ze mam prudovy chranic ktory ma dve pripojne miesta za sebou, kazde samostatne na spolocnu dotahovaciu skrutku. takze by som siel do prveho chranica prva akoby som to nazval, prve miesto na pripojenie, a zd druheho miesta by som siel na druhy chranic, takto sa mi nebudu dotykat hlinik s medenym.