Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno akumulátor v zimě - vybití dobytí

Ahoj všem, o nabíjení tu už bylo mnoho, ale co baterka z motorky 12V cca 18Ah. Nevytápěná garáž - na zimu jde baterka do sklepa. Chtěl bych ji pomalu vybíjet a znovu nabíjet pro uchování kapacity, možná i zlepšení u starší (druhá je horší dle baterkáře). Stačí na měsíc nasadit 5W žárovička (dokud neshasne) a pak zase dobíjet, nebo to má nějaký přesný řád nebo můžu vybíjet i rychleji (21W a podobně). Obě baterky jsou momentálně čerstvě nabité v baterkárně odborníkem.
Díky za odpověď.

1) 12*18=206Wh 206/5=41h sviceni, tedy dva dny, ne mesic. A to jeste pouze relativne nova a plne nabita baterka.
2) Porad je to oloveny akumulator a ty nemaji radi vybity stav. Plnejch cyklu vybit/nabit davaji asi 200 az 300. Naopak, budou-li vybijeny jenom o 10-20%, bude ta zivotnost v tisicich cyklu.

Takze nevybijet, vubec ji to nepomuze, neni to NiCd aku, ten to ma jinak. Pripojit idealne na zdroj konstantniho napeti 14.4V, ktery ji nekolika malo mA bude udrzovat nabitou. Anebo ji alepon plne nabit a po zhruba mesici zase dobit.

A nemáš starý akumulátor?
Změř si klidový proud z akumulátoru, odpoj kabel od mínus pólu aku a mezi něj a odpojený kabel zapoj multimetr přepnutý na měření stovek mA. Podle výbavy vozu by jsi měl naměřit max. pár desítek mA. Jinak, za čtrnáct dní se u auta vybaveného imobilizérem, alarmem a centrálem ztratí, resp. spotřebuje, poměrně dost náboje z akumulátoru.

Co tě to napadlo za kravinu, jí střídavě nabíjet a vybíjet? Nebo ti to nějaký psychicky narušený člověk poradil?
Jak říká <bahno>, to není NiCd aku, aby jsi jí mohl takhle "rozcvičovat". Takhle bys je do jara zničil, olověnému akumulátoru cyklování vadí.

Ano, olověnému akumulátoru neprospívá nečinnost, ale to je myšleno tak, že musí být udržován v nabitém stavu buď provozem kdy ho dobíjí alternátor nebo pravidelným dobíjením nabíječkou.
Tedy pouze dobíjet, aktivně ho vybíjet žárovkou je NESMYSL.

Ideální je permanentní připojení na zdroj 13,8V.

No vidíš, proto jsem se ptal, protože jsem si nebyl jistej, od toho tady ta poradna je,ne? Napadlo mě to z mobilu - max.vybít, max. nabít, nevěděl jsem, že olověný to nemá rád. Teď už to vím, takže ho nechám naplno nabitý a jednou měsíčně trochu dobiju.Díky za rady.

Bacha na to, on taky ale není olověný akumulátor jako olověný akumulátor ;-), startovacímu akumulátoru (autobaterie) hluboké vybíjení škodí a dlouhodobé přebíjení také (je určen ke krátkodobý velký zátěži), naopak trakčnímu akumulátoru škodí velké proudy a nevadí mu hluboké vybití (je určen pro dlouhou práci a malé proudy, nevadí mu ani trvalé připojení k nabíječce, např. aku v UPS, velkých svítilnách atd.).
A ještě k tomu mobilu, tam máš Li-ion nebo Li-pol baterii, to je kapitola sama pro sebe. A tím max-max jí taky pěkně huntuješ, maximální nabití i vybití jí naopak snižuje kapacitu (byť si to tel. ohlídá a nenechá tě jít do krajních možností akumulátoru), ale pro udržení kapacity by jsi jí měl pokud možno držet trvale nabitou a nenechat vybíjet pod cca 50%, to již snižuje počet nabíjecích cyklů.

Ani u mobilů není toto chování ideální. Možná kdysi, v době Dancallů a podobných "cihel" s NiCd aku. Dnešní Li-ion a Li-pol aku nesnášejí (pod)vybití stejně špatně jako olověné aku. Jediný důvod pro prvotní plné vybití aku je korektní nastavení nabíjecí elektroniky v mobilu, jinak je to zcela kontraproduktivní.

Presne.
Ona sa vybíja sama.
Pekne ju nabi, ulož na miesto kde je minimálne +5stupňov (to jej neublíži).
Po mesiaci ju znovu dobi.A tak to rob každý mesiac.To je všetko a žiadne zbytočné reči okolo toho.Je dúfam jasné že články musia byť zaliate elektrolitom.
Elektrolyt = destilovaná voda + H2SO4 v určitom pomere ktorého hodnota má byť 1,28(Baumé).

POZOR! Kontrolní otázka: A což ji takhle cvičně připojit do autozapalovače a povozit ji v osobáku? Z hlediska kapacity je to směrem k autu bezvýznamné, probíhá krátkodobá zátěž (startování), nabíjení dost přesně nastaveným systémem alternátoru a ještě se holka podívá po zasněžený krajině. Večer ji vezmu domů do teplíčka, aby holka nenachladla ... co by chtěla víc?