Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno akumulátor v zimě - vybití dobytí

Ahoj všem, o nabíjení tu už bylo mnoho, ale co baterka z motorky 12V cca 18Ah. Nevytápěná garáž - na zimu jde baterka do sklepa. Chtěl bych ji pomalu vybíjet a znovu nabíjet pro uchování kapacity, možná i zlepšení u starší (druhá je horší dle baterkáře). Stačí na měsíc nasadit 5W žárovička (dokud neshasne) a pak zase dobíjet, nebo to má nějaký přesný řád nebo můžu vybíjet i rychleji (21W a podobně). Obě baterky jsou momentálně čerstvě nabité v baterkárně odborníkem.
Díky za odpověď.

1) 12*18=206Wh 206/5=41h sviceni, tedy dva dny, ne mesic. A to jeste pouze relativne nova a plne nabita baterka.
2) Porad je to oloveny akumulator a ty nemaji radi vybity stav. Plnejch cyklu vybit/nabit davaji asi 200 az 300. Naopak, budou-li vybijeny jenom o 10-20%, bude ta zivotnost v tisicich cyklu.

Takze nevybijet, vubec ji to nepomuze, neni to NiCd aku, ten to ma jinak. Pripojit idealne na zdroj konstantniho napeti 14.4V, ktery ji nekolika malo mA bude udrzovat nabitou. Anebo ji alepon plne nabit a po zhruba mesici zase dobit.

A nemáš starý akumulátor?
Změř si klidový proud z akumulátoru, odpoj kabel od mínus pólu aku a mezi něj a odpojený kabel zapoj multimetr přepnutý na měření stovek mA. Podle výbavy vozu by jsi měl naměřit max. pár desítek mA. Jinak, za čtrnáct dní se u auta vybaveného imobilizérem, alarmem a centrálem ztratí, resp. spotřebuje, poměrně dost náboje z akumulátoru.