Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem chránič proudový

Zdravím,máme v rekonstruovaném domku mj. nové el. rozvody a je použit chránič.Bylo mi doporučeno ten chránič cca jednou za měsíc vypnout a znovu nahodit,jinak po čase může dojít k jeho nefunkčnosti.To je pro mne novinka,kterou se mi nezdařilo jinde ověřit.Je to skutečně vhodné,nebo naopak tímto vypínáním mohu něco pokazit?Děkuji.

Zkoušení chráničů v provozu není žádný nesmysl!! Je to dokonce předepsáno. I když se to většinou nedělá,
z důvodu neznalosti. Kdyby to nebylo potřeba, nebude tam to žluté tlačítko. Pro funkci chrániče jinak není potřeba, chránič jde vypnout prostě páčkou. Chránič je velice citlivé zařízení a i nepatrná koroze spouštěcího mechanizmu může funkci narušit. Proto se dělá ta zkouška, chránič se tím jakoby oživí.
Vybavovací tlačítko vřazením odporu navodí simulaci poruchy ve vedeni, a tím se chránič ověří elektricky.
Tuto zkoušku má dělat pověřená osoba provozovatelem, v domácnosti některý člen rodiny.
Tuto zkoušku je potřeba si neplést se zkoušením chráničů, které dělá revizní technik a při které měří vybavovací proud. To je o něčem jiném. :puff:

Plně souhlasím. Dokonce se mi asi před třemi dny stalo, že jsem po opravdu dlouhé době stiskl tlačítko na chrániči a ono nic. Tak jsem to zkusil znova a zase nic. Tak jsem chránič vypnul, zapnul a zkusil tlačítko opět. A hle chránič zafungoval a okamžitě vypnul. Takže doporučení výrobce, které je na něm vytištěno, že se má jednou měsíčně otestovat asi nebude pro srandu.