Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zváračka z alternátoru Felícia 1300

Dalo by sa urobyť jednoduchú zváračku z alternátoru, výstupné napätie 14V, prúd 55A.Poháňal by to motor z autpráčky tatramat.Budenie rotoru by bol z usmerňovaného napätie 12V-tového trafa.Chcel by som tam používať len eletrodu s menším priemerom,
max 2-ku, na jednoduhé zváranie.Aký názor na to máte? Za poradu vopred ďakujem.

Někde jsem slyšel, že se to kdysi dávno dělalo (nevím, jestli ze startéru nebo alternátoru) tak, že se rotor sešrouboval nebo svařil se statorem a zapojilo se to jako transformátor. Ale je to už dáno a skleróza převeliká. Dávám to sem jen jako zajímavost, podrobnosti se mi již vyčadily z dutiny lebeční...

Někdy kolem r. 1975 se dělaly svářečky z dynama /nejsem si jistý zda to nebyl alternátor/ z autobusu, říkalo se i o tanku. Přidávaly se tam nějaké diody, snad se hodily i z trolejbusu, s jedním takovým výtvorem /z autobusu/jsem měl možnost pokusně svářet, fungovalo to asi jako nějaký tehdejší křemíkový usměrňovač, rozsah proudu odpovídal cca 40-160 A. Životnost a další podrobnosti nevím. Dobrá rada nyní je koupit něco v rozmezí 5 až 10 tis.Kč jak se píše nahoře.

Hodně zdaru

Prave ze to bylo dynamo. Dynamosvarecky(treba triodyna) meli z hlediska svareni velmi dobre parametry - hlavne z toho leze opravdu stejnosmernej proud a nepotrebuje to zadnej usmernovac a tlumivku. Ale tak jako spoustu jinejch veci to odval cas - je to velky, tezky, ucinnost nic moc. O tom co by to dneska stalo ani nemluve - kremik je dneska proste levnejsi nez med.

Toto téma už kdysi na poradně bylo a i tam jsem psal. Kdysi jsme to s kamarádem měli udělané. Dynamo o výkonu 800 W/24V. Poháněl to motor 1,5 Kw/2800 otáček a spojené to bylo napřímo přes spojku se silonovými pouzdry na čepech. Bylo to sosoné, aby to neházelo. Měli jsme na tom odpor s jezdcem, který fungoval jako triodyn. Dalo se s tím vařit 3,15 elektrody do pozic bez problémů. Na altík a motor z pračky zapoměň, bylo by to stejné jako když máš brusku, která má motor 160 W a když přitlačíš tak se zastaví. Tady by jsi oblouk ani nezapálil.