Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Topení - vedení trubek po domě?

Dobrý den, potřeboval bych poradit, mám starý patrový dům, který rekonstruuji, přišlo na řadu topení a nevím, zda-li je lepší vést trubky topení dole podél stěn, které by díky tomu byly vyhřívány nebo mám potrubí schovat pod sádrokartonový strop, kde navíc topenář říkal, že by pak systém fungoval jako "samotíž". Líbí se mi varianta samotíž a schovaný celý rozvod topení, ale nadruhou stranu ve strarém domě bude asi lepší vést to podél zdí nebo??? Předem děkuji za nápady, rady, náhledy.

Na topenáře nedej nechce se mu sekat. Neumím si představit, že povedeš hlavní přívod horem a k topení v každém pokoji pújdeš dolu a zase nahoru. To ti vzniknou pěkný vzduchový pytle ( upřímnou soustrast při odvzdušňování. Varianta samotíž? v jaké době žiješ. Pokud nemáš regulovaný oběh moc s topeném nesvedeš a neušetříš.

Pokud děláš rekonstrukci zasekej trubky do zdi a nic neuvidíš. Topenáři to mají za chvilku a malý šlic celkem v pohodě začistíš.
Jestli ti můžu radit, dej si topení spočítat od projektanta. Mě to stálo asi 6 000 Kč. Když jsem si spočítal co mě navrhovali páni topenáři (ty se s ničím nepářou)na průměrech a výkonech těles se mi zmiňovaná částka vrátila. Jenom si musíš pohlídat vyregulování těles. Topenáři to nechávají na maximum.

Pozor při rozhodnutí zasekání do zdi z důvodu "vytápění stěny", tuto skutečnost sdělte projektantovi, neboť tím zvýšíte ztráty daného úseku a toto se promítne na návrhu těles (nižší teplota= vetší těleso). Pokud zaizolujete, tak jak se to dělá, je to ok.