Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Topení - vedení trubek po domě?

Dobrý den, potřeboval bych poradit, mám starý patrový dům, který rekonstruuji, přišlo na řadu topení a nevím, zda-li je lepší vést trubky topení dole podél stěn, které by díky tomu byly vyhřívány nebo mám potrubí schovat pod sádrokartonový strop, kde navíc topenář říkal, že by pak systém fungoval jako "samotíž". Líbí se mi varianta samotíž a schovaný celý rozvod topení, ale nadruhou stranu ve strarém domě bude asi lepší vést to podél zdí nebo??? Předem děkuji za nápady, rady, náhledy.

Též rekonstruujeme starý domek a nové rozvody máme kryty sádrošstropem.Dole podél zdí bylo vedeno původní,ještě s ocelovými trubkami.Alespoň v našem případě jsou mnohem lepší skryté trubky než pozorovat nějakou spleť trubek,která navíc může lecčemu překážet.

Jen abych to správně pochopil - trubky topení vedoucí v sádrošovém podhledu jsou určeny pro radiátor v patře nahoře (a tedy musí procházet provrtaným stropem) nebo pro radiátor dole (a musí tedy běžet po zdi od stropu až dolů)?

Přikláním se pro variantu skrytýchtrubek ve stropě a s vývodem nahoru do dalšího patra.Nebude nikde nic vidět,zavazet.V tom stropě zaizolovat mirelonem.Jinak že to bude topit na samotíž,při průměru trubek 15-20mm v mědi,je zcestné.

Na topenáře nedej nechce se mu sekat. Neumím si představit, že povedeš hlavní přívod horem a k topení v každém pokoji pújdeš dolu a zase nahoru. To ti vzniknou pěkný vzduchový pytle ( upřímnou soustrast při odvzdušňování. Varianta samotíž? v jaké době žiješ. Pokud nemáš regulovaný oběh moc s topeném nesvedeš a neušetříš.

Já bych šel dolem, neb trubky, natož CU, taky řádně topí. A vytápět stropní dutinu mi tedy příliš ekonomický nepřijde. Navíc pokud se to promyslí, ničemu to nepřekáží. Stejně se skříně nedají narazit až na stěnu (v jen trochu vlhkém baráku začne plesnivět i oblečení v nich), proudící vzduch za skříněmi je k nezaplacení, když se bavíme o starém domě.

Pokud děláš rekonstrukci zasekej trubky do zdi a nic neuvidíš. Topenáři to mají za chvilku a malý šlic celkem v pohodě začistíš.
Jestli ti můžu radit, dej si topení spočítat od projektanta. Mě to stálo asi 6 000 Kč. Když jsem si spočítal co mě navrhovali páni topenáři (ty se s ničím nepářou)na průměrech a výkonech těles se mi zmiňovaná částka vrátila. Jenom si musíš pohlídat vyregulování těles. Topenáři to nechávají na maximum.

Pokud děláš rekonstrukci zasekej trubky do zdi a nic neuvidíš.

úžasná to věc, když pak náhodou někde něco povolí ;-), stěna v prd...li, nacucaná nádherně smrdutou vodou a kvůli opravě pak vysekávat celé blízké okolí, protože není vidět, kde to zrovna teklo... Ale brát vám to nebudu, určitě se vám to aspoň líbí. Já s návštěvou, nebo u kohokoli doma, umístění trubek topení nikdy neprobíral :-)

Pozor při rozhodnutí zasekání do zdi z důvodu "vytápění stěny", tuto skutečnost sdělte projektantovi, neboť tím zvýšíte ztráty daného úseku a toto se promítne na návrhu těles (nižší teplota= vetší těleso). Pokud zaizolujete, tak jak se to dělá, je to ok.