
Indikátor "nočního proudu"
Vím, dnes je to nazýváno jako "nízký tarif".
Existuje něco, co dokáže (v zásuvce nebo podružném rozvaděči) indikovat to, že "právě teď" je období nízké tarifikace? Doma mám v podružném rozvaděči jeden obvod, který je je pod proudem jen když jede noční proud a elektrikář mi tam kdysi dávno připojil doutnavku (pohledem vidím, v jakém tarifu právě elektřinu odebírám). Známý v baráku žádný takový jen_noční okruh nemá a chodit se dívat před barák do hlavního rozvaděče u plotu je pro něj otrava.
Jde něco vymyslet?
Našel jsem tohle, ale cena je demotivující. Stačila by jen někde nějaká informační doutnavka.
Díky za tipy.
Trochu se tu přiživím - mám taky problém ohledně HDO.
Nastěhovali jsme se do baráku, vytiskli si rozpis HDO a postupně jsme se naučili využívat nízký tarif. Teď jsem náhodou zjistil, že ty časy v rozpisu nějak nesedí - mám jedinou kontrolu a to je cvaknutí stykače v rozvodnici v garáži (je slyšet jen v té garáži a ve vedlejší koupelně).
Podíval jsem se do virtuální kanceláře, zjistil jsem, že je nový rozpis a že rozpisy se mění údajně 2x ročně (to mi sdělil nějaký odborník na infolince).
Jenže navíc k tomu existuje nějaký 30ti minutový impuls, který nižší tarif zapíná a vypíná. V praxi to tedy vypadá tak, že v rozpisu je sice uveden konec nízkého tarifu na 7:55, ale díky tomu 30ti minutovému rozptylu může být nízký tarif ukončen kdykoliv mezi 7:25 až 8:25 (např. dnes místo 7:55 skončil nízký tarif v 7:35). Tudíž celý rozpis je docela k prdu a naše snaha šetřit za proud třeba odloženými starty pračky, myčky apod. je zbytečná.
Zajímalo by mě, zda je možné udělat jednoduše signalizaci, která by zobrazovala aktuální stav. Podle toho, co jsem zatím hledal, by se mi nejvíce líbilo toto. Má s tím někdo praktické zkušenosti?
To je pravda, taky jsem si vsiml ze se NT nekdy zapne mimo tento rozvrh, ale kdyz zapne uz NT tak mam dojem ze musi bezet alespon hodinu, cili kdyz se chytne na zacatku tak by to melo stacit na vyprani.
Tak třeba už to od roku 2011-2012 nějak vyřešili.
Že tě ty konstruktivní připomínky baví.
Situace je pořád stejná, spínací časy nejsou vůbec podle rozpisu na stránkách dodavatele a občas je posunou o dvě hodiny.
Já mám mezi zásuvkou kde mám připojený el. bojler na noční proud a rozváděč vložený sporákový vypínač s doutnavkou http://www.bydleniazahrada.cz/obchod/elektro/vypin ace/sporakova-pripojka-se-signalizazacni-doutnavko u-39563-13-abb ,pokud je noční proud tak doutnavka svítí,myslím že je to pro Vás jednoduché a relativně levné řešení.
já taky a ještě mám odtud vytaženou zásuvku na pračku. V zásuvce mám obyčejnou doutnavku (noční světýlko - OBI Hornbach atd.) Při nízkém tarifu svítí doutnavka jak v bojleru, tak doutnavka resp. vše, co by bylo připojeno v té zásuvce. Takhle to běhá už cca 30 let. fz
Napred bych rad ujistil zde udivojici se lidi, ze vskutku lze mi taryfikaci dvojtou a nemit zadny extra okruh ani hdo spotrebic ;). Mel jsem to tak na stare zahrade kde byla sbydou jedna zasuvka a mam to tak i v novem byte. .. Je tu jedo HDO pro celou bytovku (4 byty) a ve vsech zasovkach je but VT nebo NT (8 hodin) ... A ted by me zajimalo jestli uz nekdo nevymyslel nake reseni. .. Idealne nakou svitilnicku do zasuvku a pokud mozno ne za 1900kc :)
nevymyslel, ale věř že pokud by jsi měl instalaci, kde ti kdysi dali dvoje mechanické hodina, jedny k elměru a druhé do bytu a pak ti dali automatické HDO a časy se začaly absolutně rozcházet, jako u mne, je to HDO do zásubvky úplnej poklad a nešpekuluješ o ceně, neb se ti to během roku vrátí.
no a pokud máte HDO pro 4 byty , asi budete mít nějaký spotřebič který to ovládá. Takže buď bych to odvodil od něj, nebo od kódu na dotyčném HDO a u distributora bych si podle kódu našel časy, kdy a na jak dlouho spíná, je to různé během roku, a podle toho se řídil.
Indikace HDO z radiobudíku - doutnavka je naprd.
1. přepínací relé 230V
2 radiobudík od ťamanů - stáří cca30 let - našel doma fukční
3. 1 samostatně jištěná zásuvka(nebo přívod něčeho) v baráku
Zapojení:
A - relé do rozvaděče a připojit k zásuvce ovládané HDO tak aby po rozepnutí na druhých kontaktech byl VT. Tzn že na zásuvce v baráku (v mém případě samostatně jištěný Fancooler pod franc. oknem) je napětí jen při VT.
B - radiobudík má přívod flexošňůrou (trafo) vevnitř a místo na 9V baterii. Baterii neosazovat! Milou vlastností této mašinky je, že po zapnutí chce nastavit hodiny. I když je nenastavíš, minuty blikají ale čítač čítá.
Tedy po vypnutí NT se zapne a načítá a zobrazuje minuty.
Po zapnutí NT se relé přepne a ´taman zdechne bo nemá mocný el. proud.
Cyklus se opakuje, že...
Tarif soudruzi dodržují i přerušování 4 x za den po jedné hodině, akorát ne uváděné časy.
Takhle vidím, kolik ještě do konce a kdy vlastně začali s VT
Je to sice naopak ale lepčí než drátem do oka.
Když utrhneš drát od repráku tak ani nešumí, že...(nebo škrábnout napájení nf zesilovače)
Výhoda - je to v krabici s vypínačem a spooooustou jiných zbytečných tlačítek.
přesně toto Aukro nabídka č. 6503619671
Mohlo by to takhle fungovat i s jinýni typy radiobudíků, bo tehdá jich prodávali 12prdelí typů