Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Indikátor "nočního proudu"

Vím, dnes je to nazýváno jako "nízký tarif".

Existuje něco, co dokáže (v zásuvce nebo podružném rozvaděči) indikovat to, že "právě teď" je období nízké tarifikace? Doma mám v podružném rozvaděči jeden obvod, který je je pod proudem jen když jede noční proud a elektrikář mi tam kdysi dávno připojil doutnavku (pohledem vidím, v jakém tarifu právě elektřinu odebírám). Známý v baráku žádný takový jen_noční okruh nemá a chodit se dívat před barák do hlavního rozvaděče u plotu je pro něj otrava.

Jde něco vymyslet?

Našel jsem tohle, ale cena je demotivující. Stačila by jen někde nějaká informační doutnavka.

Díky za tipy.

To víme. Jde ale o možné technické řešení, ne hledání časů na internetu (které mimochodem nejsou dogma: "Časové vymezení platnosti nízkého tarifu může být v průběhu dne operativně změněno při současném zachování celkové délky jeho trvání a podmínek příslušné sazby")

Nešlo by to poznat podle elektrického bojleru? Jinak pro trochu zdatnější kutily (bez zkontrolování člověkem s padesátkou ale silně nedoporučuju nikam montovat, přecijen už je to těch 220 silných voltů v síti :-)) takhle (nemám odzkoušeno, ale fungovat by to mělo):

hdo.html

Rozhodně dát do krabičky z materiálu ABS UL94-V0, ne do levné polystyrenové. O legálnosti použití této konstrukce taky nic nevím.

L-Core, já mám u boileru obyčejnou doutnavku, která se rozsvítí ihned pokud sepne nízký tarif. Navíc manželka (ta hojně využívý odpoledne nízký tarif) přesně ví dobu sepnutí. Mám to upraveno i tak, že třeba myčka se naplní vše připraví... a když začně noční proud začne umývat nádobí. U pračky je malinký problém, že se musí program rozeběhnout na denní proud a pak přepnout na noční..... jakmile naskočí nízký tarif, pračka pere za levno...

Pokud Váš známý nemá "takový jen_noční okruh " tak se divím.... páč asi nemá ani nízký tarif, když nemá spotřebič.
Nebo jsem Vás nepochopil....

Máme to řešené jako pan Milan, před zásuvkou na bojler máme doutnavku a ihned vidíme kdy jde NT. podle toho i spínáme pračku, kterou jen nastavíme na x hodin do začátku praní.

Pokud teda není něco napojeno napevno na NT, ale je tam zásuvka, v poho se tam dá před to hodit doutnavka.

Trochu se tu přiživím - mám taky problém ohledně HDO.

Nastěhovali jsme se do baráku, vytiskli si rozpis HDO a postupně jsme se naučili využívat nízký tarif. Teď jsem náhodou zjistil, že ty časy v rozpisu nějak nesedí - mám jedinou kontrolu a to je cvaknutí stykače v rozvodnici v garáži (je slyšet jen v té garáži a ve vedlejší koupelně).

Podíval jsem se do virtuální kanceláře, zjistil jsem, že je nový rozpis a že rozpisy se mění údajně 2x ročně (to mi sdělil nějaký odborník na infolince).

Jenže navíc k tomu existuje nějaký 30ti minutový impuls, který nižší tarif zapíná a vypíná. V praxi to tedy vypadá tak, že v rozpisu je sice uveden konec nízkého tarifu na 7:55, ale díky tomu 30ti minutovému rozptylu může být nízký tarif ukončen kdykoliv mezi 7:25 až 8:25 (např. dnes místo 7:55 skončil nízký tarif v 7:35). Tudíž celý rozpis je docela k prdu a naše snaha šetřit za proud třeba odloženými starty pračky, myčky apod. je zbytečná.

Zajímalo by mě, zda je možné udělat jednoduše signalizaci, která by zobrazovala aktuální stav. Podle toho, co jsem zatím hledal, by se mi nejvíce líbilo toto. Má s tím někdo praktické zkušenosti?

muze byt, ale nemusi, pokud el. topis, tak je ti to na nic, pac nebudes topit jen na "nocni proud" hlavnim cilem je prepinat pocitadla na elektromeru, zatim nerekl, ze ma i nejaky spinany spotrebic, takze vychaim z toho, ze ovladacku nema nikam vytazenou

Omlouvám se, byl jsem na výletě. Paní na lince mi řekla že jistě, že pošle technika. Technik se velmi divil, že by něco takového bylo možné, ale díky slušnému jednání a vytištěnému papíru se ukázalo, že HDO s kodem 153 má v autě a to mi také nainstaloval. Ovšem s ujištěním, že to klidně můžou soudruzi za měsíc změnit. Ale to už asi půjdu do přímotopné sazby, zatím mi brání nedostatek kulatých na stykač, jistič, kabely a revizi.

Tak nevím, jestli si stěžovat, nebo chlubit. Mám kód 153, oblast střed a NT ve všední den od cca 9:50 do cca 15:50 a pak někdy před půlnocí sepne na tři hodiny. Takže to vůbec neodpovídá údajům na webu, ale technik řekl, že když mám 8 hodin, je to v pořádku a čas mi naprosto vyhovuje. A další výměna není možná, když je to HDO v pořádku.

Když se podíváš, jak ta aplikace funguje, tak zjistíš, že ona jen zprostředkuje údaje, které jsou na webu distributora. Je to stejné, jako když si ty údaje z webu vytisknu a pověsím si je nad pračku. Navíc to neřeší hlavní problém s tím pitomým rozptylem.

Jenže navíc k tomu existuje nějaký 30ti minutový impuls, který nižší tarif zapíná a vypíná. V praxi to tedy vypadá tak, že v rozpisu je sice uveden konec nízkého tarifu na 7:55, ale díky tomu 30ti minutovému rozptylu může být nízký tarif ukončen kdykoliv mezi 7:25 až 8:25 (např. dnes místo 7:55 skončil nízký tarif v 7:35). Tudíž celý rozpis je docela k prdu a naše snaha šetřit za proud třeba odloženými starty pračky, myčky apod. je zbytečná.

Pokud má "dvojtarif", má HDO, které něco ovládá. Do "hodin" tedy umístí jako spotřebič ten vysílač (schema výše) a přijímač doma. Nemyslím ale, že to splňuje nějakou normu (elmag. kompakt. a pod.). Současně nevěřím, že nemá žádný ovládací vodič od HDO do podružného rozvaděče v domě. Ten nápad s elektrikářem se mi zdá vzhledem k formulaci dotazu, jako optimální řešení.

Napred bych rad ujistil zde udivojici se lidi, ze vskutku lze mi taryfikaci dvojtou a nemit zadny extra okruh ani hdo spotrebic ;). Mel jsem to tak na stare zahrade kde byla sbydou jedna zasuvka a mam to tak i v novem byte. .. Je tu jedo HDO pro celou bytovku (4 byty) a ve vsech zasovkach je but VT nebo NT (8 hodin) ... A ted by me zajimalo jestli uz nekdo nevymyslel nake reseni. .. Idealne nakou svitilnicku do zasuvku a pokud mozno ne za 1900kc :)

nevymyslel, ale věř že pokud by jsi měl instalaci, kde ti kdysi dali dvoje mechanické hodina, jedny k elměru a druhé do bytu a pak ti dali automatické HDO a časy se začaly absolutně rozcházet, jako u mne, je to HDO do zásubvky úplnej poklad a nešpekuluješ o ceně, neb se ti to během roku vrátí.
no a pokud máte HDO pro 4 byty , asi budete mít nějaký spotřebič který to ovládá. Takže buď bych to odvodil od něj, nebo od kódu na dotyčném HDO a u distributora bych si podle kódu našel časy, kdy a na jak dlouho spíná, je to různé během roku, a podle toho se řídil.

Indikace HDO z radiobudíku - doutnavka je naprd.
1. přepínací relé 230V
2 radiobudík od ťamanů - stáří cca30 let - našel doma fukční
3. 1 samostatně jištěná zásuvka(nebo přívod něčeho) v baráku

Zapojení:
A - relé do rozvaděče a připojit k zásuvce ovládané HDO tak aby po rozepnutí na druhých kontaktech byl VT. Tzn že na zásuvce v baráku (v mém případě samostatně jištěný Fancooler pod franc. oknem) je napětí jen při VT.
B - radiobudík má přívod flexošňůrou (trafo) vevnitř a místo na 9V baterii. Baterii neosazovat! Milou vlastností této mašinky je, že po zapnutí chce nastavit hodiny. I když je nenastavíš, minuty blikají ale čítač čítá.
Tedy po vypnutí NT se zapne a načítá a zobrazuje minuty.
Po zapnutí NT se relé přepne a ´taman zdechne bo nemá mocný el. proud.
Cyklus se opakuje, že...
Tarif soudruzi dodržují i přerušování 4 x za den po jedné hodině, akorát ne uváděné časy.
Takhle vidím, kolik ještě do konce a kdy vlastně začali s VT
Je to sice naopak ale lepčí než drátem do oka.
Když utrhneš drát od repráku tak ani nešumí, že...(nebo škrábnout napájení nf zesilovače)
Výhoda - je to v krabici s vypínačem a spooooustou jiných zbytečných tlačítek.

přesně toto Aukro nabídka č. 6503619671
Mohlo by to takhle fungovat i s jinýni typy radiobudíků, bo tehdá jich prodávali 12prdelí typů