Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektroinstace

Zdravím všechny odborníky,

Mám dva dotazy:

1) mám odběr spotřebičů na jednom okruhu dohromady cca 8 kW, kolikatka jistič mi tento odběr veme?
16 A "b" mi to schazuje. V hlavním rozvaděči, na přívodu, mam 3x24A a nevim jestli mužu dat do podružného rozvaděče na takovýhle odběr 20A jistič a bude vše o.k.

2) v obývacím pokoji a dětském pokojiku mam nataženou v zasuvkách 3x1,5 mm měd. Mam tam jen 2 x PC a TV žadný "těžký" spotřebič. Jaký by pro tenhle okruh mohl být jistič?
Standartní 16A je asi dle meho moc. Je lepší tam dát třeba 13A a utahne mi dva PC a TV?? Nebo tam v pohodě mužu nechat 16A?

Díky za odpovědi snad je to k pochopení :-)

No je to tak, ma tam normalni spotřebiče, lednici, troubu a mikrovlnku.
Ale známá si pořádila prutokovej ohřívač do zásuvky a ten ma odběr 5kW.
Tak mě zajímá jestli se stím dá něco dělat.
Jinak ten hlavní jistič je asi 25A to máš pravdu.

5000\240=20,8A - do zasuvky? To by me zajimalo... Prutokovy ohrivac nema(ani nemuze, ani nesmi) bejt do zasuvky, ale mit svuj okruh a svuj jistic. Navic - dvacitka bude malo a 25 tam uz bejt nemuze, protoze by nebyla dodrzena selektivita jisteni. Zvednout hlavni jisic, ale to je kompletni rekonstrukce s novou revizi.

No vážně, je to takový malý chcípák prutokáč a má kabel s koncovkou do zásuvky.
TeĎ budu za vola, ale na štítku má 240 v a 5000W.
Takže doufám že těch 5000W je příkon (snad ne výkon):-).
Ja ho zitra vyfotím a dam sem fotku jak to tam vypada.

S tím ostatním je mi to jasny.

A jěště dotaz, ten Tě rozpálí do běla :-)
čtu si tu články a dle nových norem musí být pod chráničem komplet všechny zásuvky a celá koupelna i se světly? Kamarad elektrikář mi říkal, že světla v koupelně nemusím davat pod chranič a že to ani nedělají, jelikož když prasknë žárovka v koupelně vyhodí ho to.

Poraď jak je to s chráničem dík.

Tak prutokac ma tak velkou ucinnost, ze prikon/vykon prakticky jedno jsou. Ale nemuze mit normalni zasuvku(mohl by mit tu specialni). Pokud by ji mel, tak se da vratit a omlatit prodejci o hlavu, protoze to proste neni provozuschopny zarizeni a neni v souladu s normama.

Svetla na chranici bejt nemusi, ani svetlo v koupelne. Dneska ale muze zasuvkovej okruh bejt osazenej jednim svetlem, takze pokud jedno svetlo v koupelne staci, natah bych ho z okruhu koupelna. Moc ale nevim proc by mel pri prepaleni vlakna zarovky vypadnout, cimz to ale nevylucuju.

Já třeba doporučuji předřezený chránič (o dvě třídy vyšší) dávat i koupelnové světla, co na chránič nedávat- spotřebiče které můžou způsobit majiteli škody (lednice,mrazák,PC při stahování por..) hodnoty pro odpojení chrániče se časem trochu změní a může to znamenat problém.