Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Atypický půdorys koupelny

Poraďte, prosím.
V rekonstruovaném RD chceme vybudovat koupelnu v místnosti s velmi atypickým půdorysem - je to téměř dokonalý lichoběžník, tzn. jeden pravý úhel (bohužel na straně u dveří), dva úhly ostré a jeden tupý (náčrtek přikládám).
Uvítáme jakoukoliv radu jak koupelnu dispozičně navrhnout, jak vyřešit vanu a sprchový kout. V koupeně má být i WC.
Také nevíme jak vyřešit topení. Celý dům je vytápěn radiátory na TUV (plynovým kotlem), máme dát radiátor i do koupelny? Nebo žebřík? Nebo použít nějaké podlahové vytápění aby nebyla studená podlaha?
Uvítáme i doporučení vhodného větrání.
Díky.

Přikládám rychlou skicu.
Pravidla - otevřete dveře, mělo by být videt umyvadlo - k nemu jdete v koupelne nejčastěji, umýt ruce a odejít.
dále pračka - jestli pak ji tam chcete, lepší přední otvor, at se na ní dá neco položit (také by mohla být na stupínku - aby se nemuselo ohýbat.

vana - nemusí být pravý uhel - okolo se obkladem udělá rantl na serepetičky..., doporučuji delší a užší , rohová symetrická zabere hodne místa a hodne vody

topení - určitě žebřík, možná dva, el. rohož pod dlažbu před vanu, sprchu, wc je velmi příjemná, urychlý sušení, bezpečnost a vždy se dá vypnout ne?

sprcha - může být naproti dveřím (příčka i prosklené tvárnice, nebo polykarbonát v alu rámu ), doporučuju obdelník 70x100 80x100-120) lepší pohyb pro mití, rohová 90tka je mala - ubírají dvířka paod. lepší mít zkušenost s kouty. nejlépe pokud vanička v úrovni dlažby nebo zapuštěná. ale to ovlivní peníze a možnosti. Doporučuji udelat z dlažby sedátko - rantl - výklenek ve sprše.
v návrhu by to mohlo být směrem ke dveřím, nad "sedatkem" by mohla pokračovat pruhledná příčka, vitráž apod.

větrání - už kvůli wc a zimě - nastavit na světlo nebo samostatný vypínač - ventilátor s vlhkost. čidlem nebo doběhem /lze nastavit/. Každopádně u okna výklop tolik nevyvětrá jako otevřené křídlo - musí se dostat studený vzduch dovnitř a ven, výklopkou jde jen přebytek tepla ven(málo studeného vzduchu)

obklad - udelejte si spárořez - rozmístění obkladacek a barev, nezačíná se v rohu ale uprostřed stěny, i za vanou se dá obklad(nevynechává se-výmena vany apod.) lze použít balící papír a kreslit spáry apod. nebo šablony z papíru.

vana - podložit heblem (prohýbání dna) apod. a nožičky - pro zakladni umístění vany, diskuse na webu
nad vanu lze stropní sušák

zaměřit se na osvětlení - vše - uklid, umyvadlo světla, intimni osvet. pri naložení ve vaně, wc a sprcha svět.zona

chce to 3x měřit, a rozmyslet si.
Listely jsou drahé, lze použít řízlé obkladačky jiné barvy apod.
spáry šedá (bíla nepraktická kvůli udržbe)

kdyby vám vyšlo místo, snad i bidet (pohodlnost , ale sprcha tu je blízko..

Doporučuju to řešit s šikovným a zkušeným instalaterem nebo obkladačem - vidí a dělají plno koupelen, rádi poradí. Ale je to o lidech. ale rozhodujete vy.

Díky za inspiraci.
Přikládám náčrtek doplněný o rozvody vody i odpadu, které jsou sice už natažené, nechtěl jsem ale případné poradce omezovat v rozletu :-) navíc je stále ještě možné s rozvody hýbat, pokud by to bylo nutné.

Nás napadla takováto dispozice (v souladu se stávajícími rozvody):
- vana rohová asymetrická tak jak jste to navrhl Vy, je tam natažená voda i odpad
- sprchový kout bychom chtěli dát do toho pravého ostrého rohu (jak jste navrhoval WC), ale nevím, jestli se to dá vůbec nějak vyřešit kvůli tomu blbému úhlu, vanička zapuštěná být asi nemůže, protože podlaha tvoří strop žumpy
- umyvadla vpravo (cca jak jste dal sprcháč), dveře by mohly být třeba zasouvací doleva
- WC bych dal vlevo tam jak je nachystaný odpad a oddělit od koupelny zástěnou
- pračka v koupelně nebude
- kam ale dát topný žebřík (-y)?
- okno je dvoukřídlé, vyklápěcí i otevírací, je to jediná stěna, která je venkovní, takže ventilátor asi někde sem, ale kam? A jak se to řeší z venkovní strany, když nechci aby mi ten vlhký vzduch foukal přímo na podbití převislé střechy?

Když bude zástěna zděná, může na ní viset topné těleso a máte žebřík proti vaně.
Sprchové kouty jdou i bez vaniček, jen z obkladaček, na toto téma existují dva tábory. Osobně mám vaničku, ale pokud uděláte vyvýšenou vaničku z obkladů, je možné všechno. A zase, mezi sprchou a umyvadly může být pevná příčka, ale na tu topení nepověsíte, bude spíš na pořádné madlo ve sprcháči a případné dveře - zástěnu. Někdy se vyplatí nedržet se zdí, ale postavit si půlzed v prostoru a na ní pověsit, co je třeba.
Existuje i varianta odvětrání skrz strop, je to o kvalitním řešení prostupů konstrukce, ale výhoda je přirozený tah.

přikládám skicy jak by to šlo.
omlouvam se za pračku, zapomel jsem ze tam neni :-)
ale muze to byt koš na prádlo.
topení klidne zebřík malý nad vanu,
umyvadlo bud kolmo na stenu - primo proti dverim nebo podel steny - duležite - pruchod mezi vanou a umyvadlem ke sprše, oknu.
vetrani - nad wc, polopřičku ke dveřím - aby nebylo přímo videt wc ?, madlo nebo odskok ve zdi - aby se človek mohl zvednout.

sprcha - ostrý roh bych zmenšil (proudeni vzduchu, plisen.. dal bych z obkladu sedátko.
- stupen v podlaze, pouzil bych žlábek zapuštený v dlažbe, spádováno od vany a hrany schodu u umyvadlo ke sprše. sklo, plast dvířka nebo zaves? pozor při otevření okna.

umyvadlo - lze dopplnit zebříkem na el. (čím víc sušících ploch, tím lépe, el.žebřík nemusí bežet stále.

myslete na el.osvětlení
ventilátor wc nebo intenzivně větrat otevř. oknem
je možný také přívod vzduchu k wc.

u wc lze také snížený strop, nebo nad vanou apod.

Doporučuju vizualizaci v prostoru (krabice, polyster. makety a v prostoru rozmístit)
Po umístění předmetu pak vybrat barevnost obkladu - tmavý světlý pruh - prodloužení hran vany apod.

když není pračka, lze dát bidet (i mytí nohou, psa apod.

Pokud je vysoký strop, dopručuji snížit kvuli vytápění.

Každopádne přeji dobrý usudek a čas na rozmyšlenou. A pevné rozhodnutí :-)