Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Samoblikací LED dioda

Dobrý den,

prosím o radu, jelikož si už nevím rady:) Potřebuji rozblikat samoblikací LEDdiodu. Mám klasický zvonkový trasformátorek 3V. Jakmile k němu připojím tu LEDku, jen svítí. Připojeno mám přes rezistor a usměrňovací můstek.
Děkuji.

Blikačky začínají od 3V a jsou i takové, které se chytnou až u vyšších napětí. Pokud by nepomohl ten kondenzátor, bude požná třeba změnit napájecí zdroj a zvýšit napájecí napětí (5V by mělo být už v pohodě).

Zvonkové transformátory, pokud si vzpomínám, měly sekundární vinutí s odbočkami 3-5-8V, tak by neměl být problém zvýšit napětí připojením na jinou odbočku. Máte za usměrňovacím můstkem filtrační kondenzátor (aha, to bylo v první odpovědi, doporučil bych ještě paralelně k tomu kondenzátoru připojit jeden malý, keramický, dával se tak 22 - 47nF pokud se pamatuji, co nejblíž k té LEDce)? Případně zkuste, jestli bliká, když ji připojíte k baterce.

Takže, LEDka po menším úsilí začala blikat. Zkusil jsem zapojit LED s kondenzátorem. Bohužel však stále jen svítila. Koupil jsem tedy samoblikací - vysocesvítivou LED. Té jsem zvýšil napětí na 5V, napojil přes můstek a hle, začala blikat jak má, nepřehřívá se, vše je OK. (přes odpory jsem již nezapojoval).