
Zateplení zevnitř a rosný bod - prosím zkušenější o radu
starý cihlový barák
nosné stěny cca 60cm
za mrazů stěny tak studené, až se na nich sráží vlhkost a plesnivějí
(vyloženě po nich jedou kapky, kupodivu jen z jedné strany domu - zřejmě z té severní) nejvíc se samozřejmě projevuje v místech, kde stěna "nedýchá", za skříní atd.
problém se provevuje až při mrazech zhruba -10° (při "normální" zimě nikoliv)
Zateplení zvenku není možné (je tam nalepená úzká pavlačová chodba se schodama a tím by se dále zúžila).
Pokud dám vatu + sádroš, mám strach co to udělá - nebude mokrá i vata uvnitř???
Mám radši zvolit nějaké jiné řešení, jako vata + duté obkladové panely, aby se to případně dalo i v zimě rozebrat a zkontrolovat?
Nebo něco nalepit rovnou na zeď - jsou prý moderní materiály, pevnost jako pórobeton, ale současně izolace jako vata...? Nevím obchodní název, ani jak to cenově vychází...
Rozdíl mezi provětrávaným a kontaktním zateplením chápu (viz např. http://www.rockwool.cz/stavebnici/pracovni+postupy /zatepleni+fasad ), ale neznám nikoho, kdo to musel dělat zevnitř.
Děkuji
Nevěřím, že se nenajde řešení zeteplit zvenku. Vnitřní zateplení je problematické.
Věřím, že nenajde. Opravdu nelze tu venkovní pavlač a schody dále zúžit.
Zateplení zevnitř je sice problematické, ale můj otec zateplil rohy místností zevnitř 5 cm polystyrénem před 30 lety. Nebyla perlinka ani lepidlo, tak na polystyren nalepil tapetu. Po zateplení domu zvenku (vloni) jsem toto vnitřní zateplení, zrušil. Očekával jsem plíseň a světe div se NIC, jen čistá omítka s nostalgickým válečkem. Babo raď.
Petr
Ja som riešil obdobný problém v paneláku, kde zrejme po v spoji obnaženej armatúre prenikala do panelu zima. Nemohol som čakať na zatepľovanie celého paneláka zvonku, tak som omyl farbu zo steny až na panel, aby nemala prípadná pleseň z čoho žiť. Potom som celoplošne prilepil na stenu polystyrénové dosky. Spoje som vytmelil akrylátom na miestach, kde k sebe nedosadli. Na PS som opäť celoplošne nalepil sadrokartón ako pevnú škrupinu, ktorá mechanicky chráni PS. Sadrokartón som natrel najprv syntetikou, ktorá plní funkciu parozábrany. Na to latex ako podklad pod interiérovú farbu. Mám to takto viac ako 10 rokov. Stena je na pohmat teplá a v miestnosti je tepelná pohoda. Ide o kuchyňu obrátenú na východ. Para sa teraz zráža na oknách a nie na múre ako predtým.
Dobrý večer,nebojte se zateplení zevnitř.Mám rodinný dům z roku 39,obytná část zdivo cihlové 45 cm,chodby 30 cm.Na chodbě,záchodě a koupelně byl obdobný problém jako u vás.Při větších mrazech mokré zdi a černota s plísní.Je tomu dobrých 25 let co jsem to řešil tak,že jsem chodbu a další příslušné místnosti zateplil 2,5 cm polystyrenem,postup následovný:dřevěné latě,mezi ně polystyren a zaklopeno sololitem,který je otapetován.Zateplení nemá žádné odvětrání,neplesniví to.Podobně mám zateplenu i verandu,která byla přistavěna v roce 72 na patnáctku cihlu,později zatepleno obdobným způsobem,polystyren,na něm cokl z palubek a nahoře nad palubkami polystyren zaklopen sololakem,všude mám radiátory a v zimě slušné teplo,plíseň pod obklady žádná.Před tímto zákrokem jsem se nahledal jak to vyřešit,včetně přečtení knihy Sanace mokrých zdiv.Nejednalo se však o mokré zdivo,ale o sraženou vodní páru na vnitřním zdivu vlivem rozdílných teplot.Izolaci na domě mám dobrou.Dnes bych to řešil modernější metodou,asi nalepením polystyrenu,perlinku a omítku.Problémové zdivo je situováno na sever,podmínky běžná zima v polabské nížině.
Budu to asi muset nejak risknout. Pokusim se sem dat planek, az se sem dostanu priste, jestli nekoho neco nenapadne. Pak me jen napadlo tam dat na zed do mist, kde je problem elektrickou rohoz na vyhrivani podlah a zapinal to pouze pokud by venku mrzlo. Jelikoz mam sazbu na primotopy, tak to snad nebude tak drahe. jedna se jen o 3 m2.
Myslím, že to dotopení chladné stěny pomůže. Bude to stát nějaké peníze, ale bude to vyřešené.
Co se tyce te steny, budu to resit jeste s jednim projektantem. Snad poradi... Dekuji za osvetleni problemu s izolaci zevnitr
Pokud jsou zdi vlhké, v žádném případě nepřichází v úvahu běžné zateplení zevnitř! Hrozí narušení statiky a celková destrukce zdí. Pokud jsou vlhké, že po nich teče voda, zateplením zevnitř ještě více prochladnou a zeď bude promrzat. Zdivo to může komplet roztrhat. Zateplení zevnitř je vhodné pro odolné materiály - beton, vápencopísek,...I tak je to řešení na prd, protože vznikají tepelné mosty, a je nutné dům hodně vytápět - přetápět.
Toto je řešení pro projektanta, který bude dokonale obeznámen se stavbou. Na fórum zapomeňte. Obávám se, že řešení bude velmi drahé. Je alespoň nějaké vrstva, která by se ještě dala ukrojit?.
Vnitřní zateplení se ve velmi vlhkých prostorách provádí tak, že vnitřní strana zdi se natře latexem či jiným parotěsným materiálem a poté se kontaktně zateplí. Zeď nedostane vlhkost zevnitř a tím pádem méně trpí. Každopádně ani tak to není ideální řešení...
Jestli je ta pavlac venkovni, tak bych jakkoli rozsiril pavlac a pak zateplil zvenku.
Za 10 ci 20 let to zatepleni stejne resit budete (energie).
Nebo postavit nove venkovni schodiste, pak zateplit rozhodne zvenku.
Po instalaci vestavěné skříně na severní stěně cihlového domu jsem měl stěnu uvnitř plesnivou. To samé, ale ještě horší bylo ve spížní skříni v kuchyni. Daleko horší to bylo po instalaci plastových oken. Problém jsem vyřešil nalepením polystyrenových stropních kazet. Ta voda se Vám na stěnách sráží vlivem velké vlhkosti v bytě