Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Základní deska pod bazén - šalunk

Pod bazén 5x3x1.2m nám bylo doporučena základová deska vysoká 15cm . Jak bych měl udělat tu výšku 15cm šalunku okolo desky ? Nechat si nařezat prkna vysoká těch 15cm a betonovat zaráz , nebo nižší prkna a betonovat na 2x ? Nebo , kdo jste něco takového už pod bazén dělali , jak jste řešili šalunk a betonování ?
Děkuji

S bazény zkušenosti nemám, nicméně betonovat desku nadvakrát je holý nesmysl. Neměla by tam být ještě KARI síť? Ostatní záleží na technologii betonáže. Bednění tedy 15 a více cm. Beton nemusí být do úrovně prkna pokud budete měřit laserem. Nebo betonovat bez bednění. Ve stavební jámě větších rozměrů si na nakreslíte přesný obrys bazénu, přidáte po obvodu 10 cm a prokopnete požadovaných 15 cm. Pak nemusíte bednit vůbec a desku zalejete jen "do země".

vykopali jsme jámu, do dna zarazili kolíky a srovnali podle nivelace do správné výšky, tak aby vyšla správná tlouštka betonu.
Potom položili a vypodložili kari sítě a zalili pumpou betonem. Podle zaražených kolíků jsme srovnali prknem a postupně kolíky vytahali.

Díky za info , na ten šalunk se ptám proto , protože mám jámu o hodně větší ( byla tam už z dřívějška ) než je potřeba deska pod bazén. Takže to ohraničení bude potřeba .
- Ta kari síť se dává asi tak doprostřed výšky desky ?
- A kdyby nám to náhodou letos nevyšlo s pořízením bazénu , je lepší nechat i betonování desky raději na příští rok ? Jde o to , aby přes zimu mě mráz desku nepotrhal , nebo nenadzvednul ? Je to možné , že by s tím mráz mohl zacvičil ?
Děkuji

Aby KARI síť splnila poslání pro který bude do betonu vložena, musí být při spodním líci s krytím nejméně 20 mm. Takže buď ji před betonáží podložíte o 2 - 3 cm, nebo nalejete 3 cm betonu v celé ploše, KARI sítě do něj položíte a dolejete zbytek betonu. Sítě nesmí být na sraz, ale musí se překrývat o jedno oko jsou-li oka 150 x 150 mm, nebo o dvě oka, jsou-li 100 x 100 mm.
V klidu zabetonujte i letos. Beton alespoň vyzraje. Pokud bude míchaný ve správném poměru, bude správně zpracovaný, mráz mu rozhodně neuškodí. Nanejvýš ho zvedne a ano, toto se může stát.

Železo se dává do betonu tak, aby vyneslo tahové síly.

Přesně. Proto se doporučuje do desky pod bazén dávat síť dvakrát, tj. ke spodnímu i hornímu povrchu.
Navíc v okrajích desky musí někdy přenášet smykové síly. Ona deska pod bazén se po statické stránce vůbec chová zvláštně, někdy i jako obrácený strop(spojité zatížení odspodu).

Beton budu míchat v míchačce ( 1:4 bude OK ? ) Starost mě dělal ten mráz . Jak to tak vypadá , letos bych chtěl udělat terénní a betonářské práce . Takže říkáte , mráz by to neměl potrhat a když nadzvedne , tak zase na jaře sedne ?

Tak mě zase známý říkal , že by se mělo pod dno bazénové desky , dát ještě asi tak 25 cm kamene , nebo štěrku . Že by beton neměl sedět přímo na hlíně , ale na vrstvě kamene .
Tak jsem z toho trochu mimo .
Prosím , kdo jste dělal desku pod bazén - je tam potřeba ten kámen , nebo bohatě stačí deska silná 15 cm ,rovnou na hlínu ? Děkuji

Hlavne si myslim, ze to s tou deskou pod bazen zbytecne hrotite. Pokud nemate problem se spodni vodou, tak bych to vubec neresil. Mam bazen 70 cm zapusteny v zemi a zadnou desku jsem nedelal. Pouze jsem zarovnal dno do vodovahy, uskakal zabou, zbyle drobne nerovnosti po kamenech zasypal presatym piskem, na to prisel filc a pak bazen, nic vic a v pohode.

Je fakt, ze pokud se ta deska udela poctive, je to jednou pro vzdycky a dokonale rovne, ale je to o financich a casu .

Ono taky bude záležet na tom, jaký bazén plánuješ zapustit...

Jestli to bude nějaký hypermarketový šmejd, tak bych to taky neřešil. Jestli to ale má být něco pořádného s automatikou, zastřešením, teráskou apod., tak tam bych rozhodně na pár tisících za beton nešetřil.

Chlapy,mám stejný problém co je lepší dát pod kulatý bazén 3,66 x 0,91 cm.
Beton s výztuží sítě nebo jemný štěrk či postačí extrudovaný polystyrén.
Už po tři roky kupuju novou vnitřní folii.
Díky Lukáš

lukas.pazitny@seznam.cz