Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vrtanie studne

Zdravim
Minule som tu zisoval ci sa daju zohnat plastove skruze, a nepochodil som velmi. Je to drahe a tazko zohnatelne.
Preto som zacal uvazovat nad vrtanou studnou. Neviete mi paradit nejaku lacnu firmu v Kosiciach ? Alebo nie je mozne si stroj na vrtanie niekde poziciat ? Na nete som nasiel aj take prenosne stroje a dokonca aj rucne. Nevie niekto o niecom takom ? Na priemer maximalne 25cm. Taky stroj by som na pozemok snad nejak dotiahol. Tiez by som potreboval niekoho, kto dokaze urcit kde a do akej hlbky vrtat. DIki.

Máš o tom predstavu jak Hurvínek o válce.

Studňa sa vrta do hlbky 10-20m a viac. Počas vrtania potrebuješ vodu na preplach, máš zdroj vody alebo potrebuješ potrebný objem dopredu doviesť v cisterne, cca 2 000 litrov na deň, kolko závisí do čoho vrtaš.

Požičať stroj ? alebo dokonca ručný ? Buď je to vtip alebo si nepochopil že ide o stroj s použitím na vrtanie otvorov pre stlpy do vinohradov alebo oplotenie, no nie studní. .....:puff:

No neviem toho vasho Hurvinka nepoznam :)
Stroj na vrtanie mas na obrazku hentu http://www.inzercia.sk/inzerat-ARC5224-vrtanie-stu dni-studniarske-prace/
nieco je tu http://www.inzercia.sk/inzerat-ASB5781-rucne-vrtan ie-studni-nz-surany-nr-a-okolie-nie-v-skale/ a videl som raz na jednej stavbe ciste rucny vrtak s priemerom asi 25 cm, ktory dvaja chlapi otacali na dlhych tyciach. Vytahovat sa musel s kladkou pochopitelne. Takze nemyslim ze obrovske tazke mechanizovane stroje su jedina moznost. Mozno pre tych, ktory sa boja roboty a silou mocou chcu vysolit desattisice za dieru v zemi :) Zas nevravim ze sa tak da vrtat 30 metre pod zem. Ale 10-15 bizovne. A keby aj jak som chcel, auto tam nema pristup. Jedine zeriavom :D

No ved tak jak sa vrtalo pred 40timi rokmi, tak sa musi dat aj teraz :) Sudruhovia z KSC sice mozno nepoznali mechanizovanu vrtacku (-urcite ano ale pre ludi nedostupna-) na studne, zato sa vedeli vynajst. No darmo ceskoslovenski domaci kutili sa nezapru :D. Je fajn najst dokaz o tom, ze to nie je len cista utopia.

Nasiel som clanok, kde bolo pisane ze vrtana studna sa da spravit svojpomocne, v pripade ak skladba zeminy na mieste vrtu to umozni, t.j na mieste sa nenachadzaju napr skaly a pod.

Idealne pre našu podunajsku nížinu.

Tak, možno piesky Žitného ostrova a okolia Malaciek, max. do hlbky 5m. Vo väčšej hlbke onen "vrtak" zastaví trenie a naveky pochová hmotnosť samovolného zosypu zeminy v otvore ....

Tak to nechapem Ake trenie ? ved to trenie bude rovnake bez ohladu na hlbku, pokial sa sachta nezosype. Myslis si ze sa to bude az tak strasne zosypovat ? Nemyslim ze je na to az taky velky dovod. Mozno v sypkych podach. Ja tam mam ale il viac menej. Takze nejake zasypavanie nie je realne. Problem by mohla robit voda. Ta ked sa zmiesa s ilom tak sa to bude spravat zle. Proste nebude sa da vytiahnut ale nie koli zosypu, ale koli podtlaku. Tak ako sa velmi velmi zle vytahuje noha z iloviteho bahna. Ale i to by sa snad dalo nejak vyriesit.Proste castejsie vytahovat vrtak na povrch a cistit. Nezavrtat sa hlavne hlboko. Bude tam sice koleso na hriadeli a sila sa tym padom znasobi, ale netreba to prehnat urcite. Potom by to nevytiahol uz asi nikto :D Pripadne rocha modifikovat ten vrtak v casopise, a to tak ze predlzit tu spiralovitu cast. Chce to premysliet si to a tiez zalezi od podlozia. Chcelo by to niekoho, kto ma s tym skusenosi. Taky clovek je ale uz pravdepodobne na dochodku a kutilsku poradnu nesleduje :D :D Co sa tyka samotneho vrtania, tak staci pouzit jednoduchu myslienku, ze moment sily je umerny dlzke ramena, prisposobit tomu pevnost pak, a samotne vrtanie nemoze by pred dvoch (pripadne styroch) ludi problem. Ked tak nad tym uvazujem, zda sa mi to celkom uskutocnitelne. Prax ale nie je teoria a najvecsi problem bude s vytahovanim toho vrtaku na povrch zda sa.
Ak s rucnim vrtanim ma niekto akekolvek skusenosti, velmi rad by som precital vas nazor. Je onicom teoretizovat bez praktickej znalosti toho, ako sa to sprava.

Pozrel si a pochopil si, co je na obrazku ?
DSC00784.JPG

Platí: kolko nad povrchom, tolko pod zem. S tým co je na obrázku, sa navrtaš tak do miestnej kanalizácie, tá býva v hlbke akú oná konštrukcia obsiahne, ... cca 4 m :-D

Ak chceš hlbšie: delená vrtná tyč a vrtné zariadenie s pomocnými mechanizmami, na pridržanie vrtnej tyče, uťahovák na spojky a tak ...

:D :D heh sak jasnacka ze sa to musi dat predlzovat. Oni uz asi navrtali potrebnu hlbku tak to maju ukoncene tak ako na obrazku :) V praxi navarit na 6m dlhu trubku nejake uchyty na tocenie by problem robit nemalo, a tak isto spojenie povedzme dalsej tyce na nu tiez nie. Len to vymysliet tak, aby sa to dalo rychlo a bezpecne rozoberat, pretoze stale plati ze treba vrtak casto vyberat von. Povedzme kazdy pol meter. Takze pri 8m jame treba kazdy polmeter rozoberat tu vrnu tyc. Teda sa to musi dat robit co mozno najrychlejsie, aby to zbytocne nezaberalo cas.

8m je vrtana studna na 2 veci. Vrtana studna je nesmysl aby mela min nez 20. Spocitej si, kolik vody je v metru 25cm trubky...
A dalsi vec - je to u vas legalni? V CR si clovek vubec nesmi delat studnu sam, musi na to mit nekoho s papirem. A ze stavebni povoleni na studnu jsme resili pres rok, a mam na ni i vyjadreni o pozarni bezpecnosti, o tom vubec nemluvim.

Zdar,
Tak zatial nijak, nemal som nejak chut pustit sa do konstrukcie vrtacej supravy, a tiez mi chybaju financie. Ale po dlhom premyslani som usudil, ze to stoji za vyskusanie, pokial susedia maju studne narazane, alebo vrtane do malych hlbok a nekamenistych zemin.

Ahoj , ja som sa dal do stavby vrtacej hobby veze, a dopadlo to tak ze veza je krasna aj funkcna, aj robi presne co som od nej ocakaval, ale problem je s podlozim na mojej zahradke.
Uz som urobil tri vrty a vzdy som skoncil na hlbke 3.3m ... potom samy kamene, strk a pod. Uz som znicil vrtak , ale nevzdavam to, objednal som si druhy vrtak. Vrtak je d80mmx800mm. Mozes pozriet foto, veza som si robil sam..
Vlado....

NIe, nie, ja nechcem davat ruru , len gumovu hadicu, d32..a na konci hadice cca 1m akoby sacie potrubie...ja to mam na zahrade a som blizko potoka cca 8m, tak ze by som chcel vrtat max. 80m... a nechcem tam dat ani ponorne cerpadlo, bud klasicku retro studnu, alebo by som skusil len cerpadlo, ktore stejne nema vecsiu saciu hlbku ako 8m...

Ahoj , ja som sa dal do stavby vrtacej hobby veze, a dopadlo to tak ze veza je krasna aj funkcna, aj robi presne co som od nej ocakaval, ale problem je s podlozim na mojej zahradke.
Uz som urobil tri vrty a vzdy som skoncil na hlbke 3.3m ... potom samy kamene, strk a pod. Uz som znicil vrtak , ale nevzdavam to, objednal som si druhy vrtak. Vrtak je d80mmx800mm. Mozes pozriet foto, veza som si robil sam..
Vlado....

zdar,
tak studnu sem sam vrtal,nejprv 12prumer pak 25 a na konec 30,jsem ve 3m a i za sucha tam jsou 3prameny a naplni se zhruba do metru,kdyz cerpam beznou kalovkou,voda stiha dotekat a cerpam do nekonecna,teda zatim sem vycerpal 5 kubiku. K praci,mame jilove podlozi a tudiz to slo samo a nic se nesesunulo,vse jsem odvrtal sam az na ten konec, ta 30tka ve vode mela velky podtlak,tak mi pichnul kamos,nepouzival jsem zadnou kladku,pouze 5metrova tyc a nastavce(vrtaky),nesmi se vrtat do nekonecna ale treba jen po 10cm,metr mi zhruba trval 3,5h. nic sloziteho na tom neni,ted v tydnu tam dam roury o prumeru 27 a zbytek zasypu kacirkem. Kdyby mel nekdo pochybnosti k hloubce,tak s kamosem uz vymyslime mechanizovanou soupravu za traktor nebot i on si ji bude vrtat a pozdeji ja prohlubovat. Do nedavna sem musel vozit rucne na zahradu vodu a kubik tydne je sichta. Tak ze preji uspesne vrtani.martin

Nazdar. Aky typ vrtaku je vhodny na vrtanie pod vodou v zmesi ilu a strku ? Spravit tam zaklopky z gumy ? Alebo ako ? Pretoze dnes som skusal v 4m hlbke s obycajnym vrtakom a kamienky sa mi vzdy zosmykli spat a neslo to vrtat. Zatial vrtam len taku sondu, priemeru 100mm aby som zistil ake mam podlozie. Prve 3,5 m il, teraz tato zmes a uz sa ukazuje aj voda.

Presne s tym som mal problem aj ja. Nakonec som mal ale vacsi problem a to boli velke kamene, ktore vyvrtat proste nesli, takze som kopal.
Na vrtanie v strku sa da do urcitej mieri pouzit zaklopka z linolea, ale uplne to nepojde. Jedine uplne spolahlive riesenie by bolo spustit dovnutra ruru a vrtat v nej. Ruru postupne nabijat. To ale len za predpokladu,ze tam nemas velke kamene.
Strk moze byt hodne velky problem, pretoze ty sice pomocou zaklopky strk vyberies, ale vnutri sa ti to bude zosypavat a vytvoris tam duty priestor. Ten by nebol zly za predpokladuz e sa pohnes hlbsie, ale bomu velmi neverim bez pazenia.