Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pojistky neutáhnou více spotřebičů.

Zdravím,

bydlím v klasickém panelákovým bejváku. Není tu přiveden plyn a když jsem projevil zájem o koupi elektrického sporáku, bylo mi řečeno, že to v žádném případě nelze, protože to pojistky neutáhnou. Netuším proč, nevím nic, jen to, že ho prostě nemám kupovat.

Elektrikáři snad budou vědět o co jde a tedy se ptám: Jak to řešit?

Výměna jističe? rekonstrukce celé elektřiny? Kolik co bude cca stát a co je k tomu potřeba?

Přece nebudu furt vařit na vařiči, jak socka:-/ Než to budu řešit na bytovém družstvě nebo jak se nazývá ten spolek, rád bych se informoval.

Děkuji za odpovědi, v případě nejasností se ptejte, pokusím se odpovědět.

Chápu to správně, že hlavní jistič (na chodbě) je 25A? Pokud ano, bude to relativně snadné, pokud ne, požádej svého dodavatele elektřiny o výměnu hlavního jističe z 16A na 25A.
Jakmile to budeš mít (nebude to drahé, ale záleží i na dodavateli energií, jestli ti to povolí), bude potřeba přidat do bytu separátní jistič třídy B na 16A a natáhnout CYKY 3x2,5mm od tohoto jističe (resp. bytové rozvodnice) ke sporáku. Sporák následně použít třeba MEC56103GW (3 plotýnky jedou nebo jede trouba a 1 plotýnka, ohlídá si to sporák sám).

Zdravím, pokud nejste pro celkovou rekonstrukci elektriny v bytě, nebo jen v jád ře, což je docela nákladná záležitost, je řešení poměrně jednoduché, do současné doovní rozvodnice stačí přidat nový jistič, 15, nebo 16A a ke sporáku dotáhnout nový přívod, což je vě docelela nenáročná a technickým prostorem a sstoupačkou na záchodě se do dá udělat zhruba za hodinu :-) a cena bývá běžně v řádech jednotek tisíc :-)