Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pojistky neutáhnou více spotřebičů.

Zdravím,

bydlím v klasickém panelákovým bejváku. Není tu přiveden plyn a když jsem projevil zájem o koupi elektrického sporáku, bylo mi řečeno, že to v žádném případě nelze, protože to pojistky neutáhnou. Netuším proč, nevím nic, jen to, že ho prostě nemám kupovat.

Elektrikáři snad budou vědět o co jde a tedy se ptám: Jak to řešit?

Výměna jističe? rekonstrukce celé elektřiny? Kolik co bude cca stát a co je k tomu potřeba?

Přece nebudu furt vařit na vařiči, jak socka:-/ Než to budu řešit na bytovém družstvě nebo jak se nazývá ten spolek, rád bych se informoval.

Děkuji za odpovědi, v případě nejasností se ptejte, pokusím se odpovědět.

Napiš více informací. Chápu že nejsi znalec v oboru, ale něco se dá popsat.
Hodnoty hlavního jištění (jistič/pojistky/charakteristika)
Hodnoty podružných okruhů ,hlavně pro ten vařič. alespoň trochu o rozvodech-CU/AL přibližný průměr, pokuď dáš i průřez v mm2 bude to dobrá informace.
Dal by se snad dotáhnout dodatečně kabel někudy jádrem za kuch.linku. tak před 4roky jsem to zrovna u někoho řešil.

Abych řekl, netuším co se po mě chce :D

Opsal jsem dostupné informace na:

Jistič: Typ PL 25A, 220/330V, TPH 1757 PSS

Světlo - obýv.ložž_____Světlo b.jádro__________________Zásuvky

________________________________________Obýv. Kuch.___Ložnice_____B. jádro
______6A__________________6A________________10A___ ______10A_________16A
______--__________________--________________---___ ______---_________---
______500V_______________500V~_____________500V~__ ______500V~_______500V~

Měřák:

Typ: 7AA50 41 230V, 600v/kWh TCS 221/92-1392, Nv. 176127 podtržené >1500, 50Hz, 1998

Vařič:
Typ Eta 2117, v220 - 50/60Hz, W2500

Doufám, že některé údaje nejsou moc osobní.
Víc netuším kde zjistit :-/

Tak to zase až tak klasický panelákový bejvák není. Vidím to na druhou nebo spíš třetí kategorii? A kým bylo řečeno že v žádném případě, když jste to ještě na družstvu neřešili? Je to vůbec družstevní byt?
Elektrikář taky nejsem, tak doufám že neplácnu nějakou hovadinu ale myslím že než o pojistkách (jističi) je to více o příkonu a jestli jsou dostatečně dimenzované přívodní kabely. Pokud jsou tyto kritéria splněna, pak myslím nic nebrání rekonstrukci elektroinstalace v bytě. Ke sporáku musí být samostatně 16A jištěný přívod. K tomu proudový chránič a když už se v tom takhle budete šťourat, tak se sebou sveze celej byt. Proto jsem na začátku záměrně napsal rekonstrukci el.instalace v bytě. Elektrikáři prosím opravte mně. Dík.

Jo a na družstvu bych se zeptal na snížení nájmu pokud to nepůjde a není už tak extrémně nízký.

Jen jističem asi ne. Protože pokud potřebuješ větší hlavní jistič, budeš si ho muset zaplatit u E.ONu, či komu to vlastně, tuším, že se platí 500Kč za každý amper na jističi. A jestli máš v bytě jen dvouvodičový rozvod, tedy ochrana nulováním (tj. nemáš proudový chránič), tak je to na komplet rekonstrukci. Ale možná se pletu a silnější jistič by stačil, ale platbě se asi nevyhneš.

Ještě postřeh z jiných míst, údajně by to šlo dočasně řešit sklokeramickou deskou do 10A, pokud se vyrábí.

v případě výměny jističe, to neprojde revizí, něco je z hliníku a že bych musel udělat aj koupelku, kde budou vyžadovat nějakej proudovej chránič - cca 20k.

Dělají se desky do 16A, to je ta hodnota na jádru. Dělají se i sporáky do 16A, pak prostě nesmí být puštěno nic navíc, myčka, mikrovlnka atd. U sporáku je upozornění, že při pečení jde použít jen jedna plotýnka.
Prodový chránič samotný je zahrnutý v uváděných cenách rekonstrukce, dneska už to bez nejde. kde jsou zásuvky blízko dřezu v kuchyni, měl by být i pro kuchyň.

Chápu to správně, že hlavní jistič (na chodbě) je 25A? Pokud ano, bude to relativně snadné, pokud ne, požádej svého dodavatele elektřiny o výměnu hlavního jističe z 16A na 25A.
Jakmile to budeš mít (nebude to drahé, ale záleží i na dodavateli energií, jestli ti to povolí), bude potřeba přidat do bytu separátní jistič třídy B na 16A a natáhnout CYKY 3x2,5mm od tohoto jističe (resp. bytové rozvodnice) ke sporáku. Sporák následně použít třeba MEC56103GW (3 plotýnky jedou nebo jede trouba a 1 plotýnka, ohlídá si to sporák sám).

Zdravím, pokud nejste pro celkovou rekonstrukci elektriny v bytě, nebo jen v jád ře, což je docela nákladná záležitost, je řešení poměrně jednoduché, do současné doovní rozvodnice stačí přidat nový jistič, 15, nebo 16A a ke sporáku dotáhnout nový přívod, což je vě docelela nenáročná a technickým prostorem a sstoupačkou na záchodě se do dá udělat zhruba za hodinu :-) a cena bývá běžně v řádech jednotek tisíc :-)