Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kontrola na nemocenské

Mám dotaz.
Pokud nemám na schránce ani na zvonku jméno, ale na zvonku u dveří ano a kontrola mě z toho důvodu nezastihne, mohou mě za to uložit sankce? To se mi právě stalo, že to spolubydlící sundali a já o tom nevěděla. Teď nevím, zda tu kontrola byla nebo ne. Jsem z toho pěkně nervózní, protože poctivě marodím.

Děkuju za odpvěď

Buď je to váš zvonek a pak se o něj musíte starat (společně s ostatními nájemníky, resp. nějakým správcem, kterého jste si jako nájemníci domluvili), nebo jste si na tyhle věci najali externí firmu. V obou případech je za to ale někdo odpovědný a pokud vám zvonek nefunguje, místo nadávání a pití piva se zkuste dožadovat toho, na co máte nárok. Tj. platíte někomu za správu domu? Pak je jeho povinností to opravit, když nedostatek nahlásíte.

Pracoval jsem na OSSZ, kde jsem řešil právě porušení léčebného režimu a vydával rozhodnutí a sankce. Zvonek, označení, jeho funkčnost, zamknuté dveře atd., vše co souvisí s tím, aby zaměstnanec mohl být kontrolován pracovníkem OSSZ je opravdu problém zaměstnance. Musí umožnit provedení kontroly. Může se stát ledacos. Pokud se vám stane tato nepříjemnost po 14 dnech prac. neschopnosti, kdy začíná provádět kontrolu OSSZ, vždy je třeba se ihned spojit s příslušným pracovíkem OSSZ a slušně !!! se domluvit. Hlavně nedávejete na rady machrů...../ přece nebudu opravovat zvonky v celém domě a pod.../ Takových jsem také pár poznal a ty to měli vždycky nejdraží. Slušně se dá vyřešit všechno !!!!!!!!!!

Nevim, skoly nemam, ale ona je nejaka zakona povinnost miti zvonek? A schranku? Jen se ptam, protoze ani jedno zarizeni doma nemam. Posta k nam nedorucuje, vybirame si ji v dorucovaci schrane a zvonek nahradi psy. Ale kdyz sem doma lezel s hnatou, tak vono to chvili trva nez clovek stekani vyhodnoti jako "nekdo stoji u vrat a ne jenom prochazi okolo", nez se zvedne, nez se odberli nekam ke dverim...

No já bych to trošku posunul, vy něco chcete (nemocenskou), tak byste se měl trošku namáhat a splnit podmínky za kterých je poskytována (t.j. dodržovat předepsaný léčebný režim a umožnit kontrolu tohoto dodržování)... Ono je to vždy o dobré vůli na obou stranách a pokud vím že můžu být kontrolován tak se podle toho zařídím předem a nebrečím potom že jsem neslyšel, nestihl, nemám....

Ale kdepa, ja bych treba ani nemocenskou nechtel - kdybych si na ni taky nemusel platit. To stat me do tohohle reseni natlacil, tak at stat se namaha. Stat se zaroven zavazal mi tu nemocenskou vyplacet, za podminky ze neporusuji lecebny rezim. Micek je na strane statu - ten mi musi dokazat, ze ho porusuju, jeho kontrole v ramci mych moznosti nebranim. Fakt ze nejsem vlastnikem toho ci onoho, co mi zakon neuklada na to nemuze mit vliv. Pozadavek na zvonek sem v zadnem pravne zavaznem dokumentu nenasel, do internich predpisu OSSZ mi nic neni.

KAZDY UREDNIK SI MUSI UVEDOMIT, ZE TEN KDO HO ZIVI SEM JA. A PODLE TOHO SE MA CHOVAT.

Zaprvé pokud tu nemocenskou nechcete, živte se jako osoba samostatně výdělečně činná a tam si na nemocenskou platit nemusíte. Zadruhé stát se opravdu zavázal a zároveň má ze zákona právo vás kontrolovat. A za třetí vy jste (opět dle zákona) povinen při té kontrole spolupracovat. A pokud se zarýgrujete v baráku bez zvonku, bez schránky a u okna nesedíte ačkoliv víte že na vás může přijít kontrola tak se to dá označit jako nespolupráce a oni vám mohou vyplatit 0,-. Tak to prostě je, opýtajtě se na OSSZ či právníka....

Vlatníkem ničeho v tomto smyslu však opravdu být nemusíte, a to ani té nemocenské :-D

Jinak věřím že jsou jistě případy kdy to může být problém z objektivních důvodů kontrolu provést, ale když vidím ve svém okolí ty desítky vychcánků kteří podporu/nemocenskou nestydatě zneužívají a ve skutečnosti přitom někde melouchují tak se pak nemohu divit že kontroloři podezírají každého komu se nemohou dovolat/dozvonit/dobušit...

A pokud se zarýgrujete v baráku bez zvonku, bez schránky a u okna nesedíte ačkoliv víte že na vás může přijít kontrola tak se to dá označit jako nespolupráce

A ze sme si postavili barak daleko od centra? A ze se k nam neda obcas v zime ani zaject autem? A ze ani nejsme v jinejch mapach nez v katastralni? Co je komu po tom! Zakon mi nic takovyho neuklada, nelze to oznacit jako nespolupraci. Scitaci komisar k nam hledal cestu dva dny, nez ho napadlo poptat se v hospode - kdyz se chce, tak to jde. Naopak, pokud uz jsem donucen zustat doma, obvykle sem ve stavu kdy sezeni u okna bych povazoval za nedodrzovani lecebnyho rezimu.

podezírají každého komu se nemohou dovolat/dozvonit/dobušit...

Ale oni se nedovolávají, nedozvoňují a nedobušují. Shodou okolností marodím a už dvakrát se mi ozval zvonek. Než jsem hodil něco na sebe, přivolal výtah a sjel ze 6p. ke vchodu, nikdo tam nebyl. Do kecafonu se mi nikdo neozval, dveře nejdou odjistit, to už teď vím ale proč bych to dělal a pouštěl do domu zloděje? S kým mám spolupracovat, to mám jako volat někam, nevím kam, nevím komu, na OSSZ, jestli náhodou mě někdo nesháněl, páč jsem zrovna něco zaslech?! (Dobrý den, tady dočasně práce neschopný, nevolal mě někdo?!) :-D
Bydlím v Chomutově, patřím pracovně pod Most, šéfa mám v Ústín/L a ředitelství v Praze. Tel:xxxxxxxxx?

Nakonec jako nemocný nemusím nic slyšet. Ještě jste nikdo neměl ucpanou Eustachovu trubici při anglíně a rýmě?! Ani sestra mi nechtěla věřit, že nic neslyším, když mě pouštěla frekvence do sluchátek. Prej že to musím zmáčknout až uslyším tón, já na to, že jsem to pochopil a až zaslechnu cokoliv, že to zmáčknu. :-D
PS. Nejlepší by bylo, ukončit marodění po třech dnech smrtí.
Jsou to bolševici, zmrdi a vohnouti, to je celý.

zákon Ti nepredpisuje že musíš mať riadne označenú schránku,menovku na dverách,funkčný zvonček,ale za účelom kontroly si povinný oznámiť,kde a ako budeš počas PN zastihnutelný práve kvôli možnej kontrole,pokial nieje možné sa k Tebe dostať ,je to Tvoj problém,nie problém kontrolora,to si uvedom,že Ty si povinný kontrolu umožniť,pokial to nieje možné uskutočniť normánym obvyklým spôsobom,Ty si povinný oznámiť spôsob,ako je možné v prípade potreby uskutočniť kontrolu,kontrolor nieje povinný hladať spôsob,ako Ťa objaviť a previesť kontrolu,o to si povinný sa postarať Ty,to Ti ukladá zákon,zákon to neukladá kontrolorovi,ale Tebe ako poberatelovi nemocenských dávok a to je v zákone jasne definované....PN ka je obvykle dobrovolná,máš možnosť ju odmietnuť a zobrať si náhradné volno,čerpať dovolenku pokial si zdravotný stav nevyžaduje bezodkladnú hospitalizáciu alebo zákonom nariadenú karanténu v prípade určitých infekčných ochorení,ktoré si vyžadujú mimoriadne opatrenia,štát Ťa do ničoho netlačí v prípade bežnej PN-ky,to si len v návale zlosti myslíš teraz,bežná PN nieje žiadna povinnosť,je to len možnosť využiť určitú výhodu,pri ktorej Ti ale vznikne aj určitá povinnosť,ktorú musíš dodržať,nič viac,nič menej....

To mám rád, když se někdo ohání mizernejma zákonama tohodle státu, který jsou dělaný akorát na to aby odrbaly slušného a chránily lumpy a darebáky. K tmavejm se žádný kontrolor neodváží, tam by dostal po hubě a ještě by byl nařčen z rasizmu. Slušnej, kterej se bude belhat s pěti kily gypsu v paneláku z 10. patra do přízemí když nejede výtah, který bude poctivě celých 24 hodin koukat z okna dalekohledem jestli někdo nejde zvonit na vymlácené zvonky a které nemůže sám opravit ani si nemůže natahovat vlastní dráty k novému zvonku, tak tomu se bude tvrdit, že si měl koupit pro jistotu dva mobily kdyby náhodou jeden nešel vinou operátora, jinak přijde o všechno a ještě léčení zaplatí. Pak to vede k tomu, že slušní si berou dovolené na marodění místo na zotavení, chodí do práce s horečkama a roznášejí nemoci v MHD a po ulicích. To jsme to dopracovali s tou demokracií.

Stát má dát takové povinnosti, které dotyčný může splnit. Určitě nemůže opravovat v paneláku zvonky, které někdo ihned rozmlátí. Nemůže také stát nutit nikoho, aby si kupoval mobilní telefon, na který stejně nemá kontrolor povinnost zavolat. Něco jiného je na venkově, kde příchod někoho k brance přinejmenším aktivuje psi k hulákání, než ve městě v cizím domě, kde nájemník neovlivní vůbec nic.

To je sice pravda, že se dá slušně domluvit, ale to by se nejprve zákonodárci museli slušně domluvit mezi sebou.

V současnosti je to prostě tak, že nemocný musí umožnit kontrolu dodržování režimu dočasně práce neschopného, zákon to však více nerozvádí, neupravuje a neupřesňuje. Takže klídek pane, ze zkušenosti víme, že argumentační obhajoba při sepisování lejstra o kontrole mnohdy dohání k vaření závitů. :-D

Nejsou povinni volat na mobil, to je stojí peníze. Znám jednoho zapškle nenávistného důchodce, co dělá kontroly na vedlejšák. Ten jen crnkne zvonkem co nejkratšeji a hned mizí a za rohem napíše papír do schránky. Má za každého načapaného prémie, tak proč by to dělal jinak :x:.

IMHO by mě zajímalo, jak nemocný ovlivní aby fungovalo vymlácené zvonkové tablo někde v činžáku, uprostřed dejmetomu Chánova. Když sociálka odebere nemocenskou, jestli lze žalovat majitele objektu, aby ušlou nemocenskou zaplatil.

No ja mel vzdycky za to, pokud marodim jednou za pet let, ze ke mne kontrola neprijde.
Vsak musi dobre vedet kdo je casto na nemocenske a kdo ji zneuziva. Dle meho nazoru to jsou hlavne romove a jine vyzirky.

Kdyz mam chripku ci jinou nevolnost beru dovolenou.

Já bych strašně moc ocenil tzv. Sick days, kdy firma jednou ročně proplatí zaměstnanci ty první tři dny nemocnenské (od státu za nula), aby zbytečně nechodili do práce nachrchlaní a neroznášeli to. Protože většina lidí je zhruba jednou do roka nachlazených a pokud nechtějí/nemohou obětovat dovolenou, tak to léčí "za pochodu".
Někerý firmy to mají, ale většina ne.

Lidi jdou marodit teprva až mají halvu v podpaždí.

Tak to máš pravdu, já jsem šel ještě v pracovní době k dochtoroj, pak na internu, tam mi řekli abych přišel zítra s močí... Pak jsem se odpoledne dobelhal (na radu kolegy) na urgentní příjem a už si mě tam nechali. :x:
Pro úředníka i člověk v rakvi nevypadá špatně, po některých chtějí aby se dostavili na úřad osobně, s vlastnoručně podepsaným úmrtním listem. :-D

PS. A k tomu prskání v ulicích a MHD, ne abyste kejchali do dlaně, jenom byste si přitížili (bacily všude, na obličeji, v ruce, na co šáhnete), hezky do prostoru! Mám to od doktorů. ;-)