Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vybavenie prudoveho chranica

dostal som sa doma k zasuvkam. panelak, trojvodicove vedenie, rozboceniev bytovej krabici s isticmi, je tam aj prudovy chranic 30 ma. ked pripojim vysavac - dvojzilova snura, vsetko OK, spojim v zasuvke pracovny a ochranny - prudovy chranic vypne, Pripojim svietodlo zevraj 500W - trojzilovy pripoj, spojim pracovny a ochranny v nejakej inej zasuvke - prudovy chranic nevypne, teda z 5 pokusov vypne 2x. Zmeral som v zasuvke odpor medzi pracovnym a ochrannym, digitalnym, vychadza to 0.4-0.6 ohm, podla toho ako a kde a ako silno prilozim hroty. Je to OK, ci je tam nejaky zadrhel? Skorej nez zavolam elektrikara . . . . by som na to cumol sam :-).

Na proudovym chranici bejva testovaci tlacitko. Funguje?
Jinak odpor tech dratu beznym multimetrem nezmeris, mereni malejch odporu se dela jinak.
Pokud to zkratujes v jinej zasuvce, je dost otazka jak a kudy ten proud potece, a reseni tyhle ulohy asi nebude uplne jednoduchy a bez mereni to nepujde.
A proc se v tom vlasne hrabes?

tlacitko funguje . . .

tahal som dalsiu zasuvku na chodbu, samostatny istic, na mrazak, 3x2,5 atd atd . . . no a v rozvodnici som to uz mal uz pracovny a ochranny zapojeny, a ked som skracoval draty - odcvaknutim, tak mi vypol chranic . . . tak ze sa na to pozrem . . . tak pozeram . . .

pointa bola v tom, ze som teda skusil spojit modru a zltozeleny ak svietila lamba cca 500W pripojena 3zilovym kablom - a nevypol zakazdym. Ale pripojeny vysavac dvojzilovym kablom vyhodi hned. preto ma to zarazilo . . . ze pri tej ziarovke to nefunguje stale . . . malo by ?????

Pokud to vyhodí dvoužilový vysavač, tak bych typoval, že je něco špatně zapojené. Přehozený v zásuvce, nebo někde jinde modrý a žlzelený, špatně zapojený chránič atd. To je opravdu potřeba asi zkontrolovat a proměřit. Takhle se to nedá odhadnout.

A ako čo to vlastne riešiš ?

Prúdový chránič vypína pri rozdiele prúdu ktorý tečie fázovým a nulovým vodičom.

Pripojim svietodlo .. 500W - trojzilovy pripoj, spojim pracovny a ochranny v nejakej inej zasuvke - prudovy chranic nevypne

To čo skúšaš absolútne nič nehovorí o prúdovej nesymetrii.

To nie je dobrá metoda na overenie funkčnosti prúdového chrániča.

Spojením zemného a ochranného vodiča v nezaťaženej zásuvke, možná nesymetria môže vzniknúť len pri rozdiele potenciálov zemného a ochranného vodiča.
Ako má mať, čo skúšaš, nejako rozumne určiteľný vplyv na symetriu prúdu tečúceho fázou a nulovým vodičom ? Vplyv tam je náhodný: žiadny, minimálný, nejaký. Nevedno.

no ved prave . . . v nezatazenej ok. ale ked do jednej zasuvky pripojim svetlo, a v druhej spojim modry a zltozeleny, tak by malo vyhodit chranic nie? ked sa vsade uvadza ze sa uz za nim nesmu spojit. je sice pravda ze je to spojene az uplne niekde inde - svetlo zasuvka - vodice do rozvodnice - vodice z rozvodnice do uplne inej zasuvky kde som to spojil . . .

Ale vždyť tam záleží na tom jestli přes chránič teče stejný proud přes L ven a přes N zpět. Pokud je tam rozdíl ( to je těch 30mA) tak chránič vybaví.Takhle se nedá nic zkoušet, to je k ničemu. Na rychlou kontrolu ti stačí stará vadaska, která bere víc než 30mA a tu připojit mezi L a PE a chránič musí vybavit ( čili fázovou dutinku proti kolíku zásuvky). Mezi L a N se nic nestane. Radši bych si ale někoho zavolal, protože evidentně ti elektrika nic neříká, tak aby se ti ještě něco nestalo.