Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pocení plastových oken

v bytě se nám v zimě (při mrazech) hodně potí platová okna, nejhorší je to ráno, kdy nám voda stéká z oken na zeď a musíme to každý den otírat. Větráme normálně podle pravidel.
Nevíte někdo, jak to efektivně řešit?
Děkuji
th

tohave, efektivně ? nevím co to pro Vás je. Ale sdělím proč se okna potí a je jedno zda-li plastové či dřevěná, hliníková.....
Teplota povrchu okna je pod hodnotou teploty rosného bodu.
to je odborná věta, ale laická je: povrch okna je hodně studený.
Teď jak odstranit důsledek? Musí se zjistit příčina. To může být mnoho. (ne)kvalita okna, (ne)dobré zapravení, (ne)správné užití bytu.

Z praxe ...
Tipuju, že je to tím, že přes noc míň topíte. Vydýcháte "vlhkou páru" a ta se vysráží. Čím víc budete topit, tím míň budete mít vysrážený kondenzát na oknech. Pokud víc přes noc topit nechcete, tak se tomu prostě podřiďtě a smiřte se s tím, že to tak prostě je a na parapet dejte savý hadr, aby neteklo na stěnu. Ráno okna stahněte gumovou stěrkou na okna a rámy vysušte hadrem. Pak hned vyvětrejte a trochu přitopte pro větší tepelnou pohodu oken i užívání bytu. Tohle je přesně důvod, proč neuznávám dřevěná okna, i když dřevo je krásný materiál.

__________________________________________________ ________________
Nicneřešící chytrý řeči "Teď jak odstranit důsledek? Musí se zjistit příčina. To může být mnoho. (ne)kvalita okna, (ne)dobré zapravení, (ne)správné užití bytu." jsou podle mě o ničem.

Mě by zajímalo, co je to ono "nesprávné užití bytu". Jak se byt nesprávně užívá? My větráme dost a přece se nám okna rosí, v obývákokuchyni když vaříme, to je logický, ale v noci se nám to v ložnici prostě rosí, když tam chrápeme dva, takže vlhkost stoupá. Nonstop puštěný topení taky nejde, malej byt je vytopen za chvliku, takže kotel třeba i dvě hodiny nesepne, tudíž radiátory jsou studený.
Takže každý ráno když vstaneme, utřeme okna.

Rosí se to hlavně v noci, když se nedá větrat. A taky si myslím, že ty okna nejsou žádná extra kvalita, rozhodně se stavaři nepředali, nacpali sem to nejlevnější, prodat byty a hurá pryč. A výměna oken, nebo spíš skel se mi nevyplatí, stálo by to příšerný prachy.

Z vlastní zkušenosti můžu říct,že předokenní žaluzie i rolety tomuto zarosování oken nijak nepomůže.je třeba hledat příčinu jinde jak už tu bylo psáno.Pokud nedochází k cirkulaci teplého vzduchu okolo oken tak se prostě mlží.Pokud se v třeba v místosti suší prádlo,avárium,ale i množství květin v bytě to všechno má na to vliv.

Moderní okna se dělají trojitá a to tak, že venkovní jsou dvojitá a mezi je plyn snižující tepelnou vodivost. Teplota mezi dvojitým venkovním a vnitřním jednoduchým neklesá tak hluboko, vnitřní okno se tolik neochlazuje a tím se na něm nesráží kondenzát. Vlhkost v bytě je závislá na počtu obyvatel/vzdušný objem a způsobu užívání bytu (koupání a vaření).
Potlačení relativní vlhkosti v bytě - nejlépe častým větráním průvanem tak, aby se příliš neochladily zdi a vybavení. Zvýšení teploty v bytě věc neřeší. Zlepší se rosný bod v prostoru, ale na povrch oken to nemá prakticky vliv. Vlhký vzduch má naproti tomu mí příznivý vliv na horní cesty dýchací. Budete mít sice mokrá okna, ale zase ušetříte 30,- za vstupné u lékaře.

Co se týká termoizolační folie,odpovídá sama fyzika.Odraz vyzářeného tepla je pravda.Jen je potřeba vědět,že množství tepla,vyzářeného předměty ,je progresivně úměrný teplotě předmětu.Pak snadno zjistíte,že při teplotě 30st C
je odražené tepelné záření zcela mizivé vzhledem k dodanému teplu k vytápění,nebo prošlému zdivem a okny vedením.
Vzhledem k nákladům za folii se investice nevyplatí.
JABRAKA

Zdravím všechny. Dle mého názoru se jedná zejména o rozdíl teplot (venku vs. uvnitř), tedy když je venku 0°C a doma 20°, tak se to hold vysráží na oknech. Co mohu poradit je rozmazání neředěného Ironu či podobného výrobku po skle okna a cca 5-7 dní opravdu skvěle funguje proti rosení okna. Po tyto dny nemusíte vůbec stírat okna. Doporučuji rovněž nepřekrývat radiátory záclonami, závěsy, nábytkem atp. Vyprodukované teplo by se vracelo zpět k radiátoru i oknu, nikoli do prostoru místnosti. Zděné stěny kolem oken ještě doporučuji natřít speciálním nátěrem proti přilnavosti vody, aby se vám netvořili plísně.

Zdar a sílu