Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mokré zdi

Dobrý den,
koupili jsme dům a objevili se problémy s vlhkostí, jedná se o stavbu se smíšeného zdiva(80% kotovice), na kamených základech. K podřezání jsme zvolili nerezové desky a v místostech napojili na asfaltovou izolaci( udělali tzv. vany). První rok byl v pohodě, nyní při poklesu teplot se nám začala rosit severní stěna, která je holá, z druhé strany je sousedův dům. Stěny jsou 60cm. Na stěně je úplně voda cca 20cm, ne jen vlhkost a stéká na parkety. Prosím poraďte, zda máte někdo zkušenosti, může být problém ve špatném podřezání, nebo jde zima po nerez deskách, tzv. tepelný most, stačilo by pak desky přkrýt polystyrenem? Nevím si už vůbec rady.
Děkuji všem za nápady.

"se" to objevilo teď v zimě? takže tepelný most?
"severní stěna, která je holá, z druhé strany je sousedův dům"
znamená to, že zeď je ohřívané od Vás a z druhé strany od sousedu? jako že je mezi vytápěným a vytápěným prostorem?
Nerezové plechy jsou tepelný most, 60 cm je slabá tepelná stěna, je třeba objekt zateplit kontaktním zateplenim Etics.

teplotu a vlhkost měříte?

Bodejď by nebyla studená. Dovolím si trochu spekulovat.
Dokud nebyly natlučené plechy a zaizolované vany, mohla vlhkost vzlínat výš, uvolňovat se do vzduchu z větší plochy a oboustranně. Zatlučením plechů jste vlhkost zarazili v soklové části, kde se začala kumulovat, protože již nemá takovou možnost aby se uvolňovala. První zimu nebyla kumulace natolik veliká aby výrazněji ovlivnila tepelný odpor zdiva, ale teď už je tak vysoká (jinými slovy zeď už je natolik prochcaná :-[), že zdivo funguje jako dokonalý vodič tepla. Tedy spíše chladu. Proto se sráží voda na vnitřním povrchu zdiva. Shrnuto podtrženo jste nevhodným řešením sice odstranili jeden problém, ale zároveň si zadělali na další.
Zateplit ano, otázka je co udělá vlhkost tentokrát už oboustranně uzavřená. Ale o tom pak můžem spekulovat zase za dva tři roky...

Pás byl od podlahy až do 20cm, nyní jsem v místnosti zdi vysušil větrákem. Zjistil jsem, že příčinou vlhkosti jsou opravdu plechy.V druhé polovině domu, kde ještě nejsou omítky, jsem na nich zjisitil kondenz. Plechy zimou pravděpodobně zmrzli a po oblevě se začali rosit a voda šla omítkou do místnosti. Nyní dávám na fasádu přes plechy 10cm polystyren na bochánky lepidla a dokola zafoukám pěnou, jako ochranu před mrazem. Do polystyrenu dám větrací mřížky pro cirkulaci vzduchu pod podřezáním. Takto to zatím zkusím zabezpečit na zimu.

polystyren na bobky, spodky, vrch a boky vypěnovat tím uzavřít celou plochu / stěna je dosti nerovná, takže jsou tam mezery 2-4cm/ a do polystyrenu vyvrtat díry a dát tam větrací mřížky. Nevím zda bych tam neudusil tu vlhkost co je v základech, protože překrývám polystyrenem podřezání. Nebo je to nesmysl, dát tam ty mřížky? Nebude to dělat problémy s kondenzací na stěně a následně prostupovat zase do místnosti? Když tam dám ty plastové mřížky, nebudou plechy zase namrzat touto cestou?

Jiří, když uděláte aby odcházela vlhkost, tak musí studený vzduch za polyš. Takže se tam "udělá" koloběh vzduchu a opět ochlazovat stěnu, takže polyš bude na nic

těžko radit podrobný postup, pokud nevidím co tam je za (ne)rovnost, ale co přiložit na zimu čedičovou vatu třeba Orsík, lehce jí zakrýt kontaktní difuzkou a řešit na jaře lepším postupem?
ICQ 55180641

nerovnost kamenných základů vůči fasádě je 3-5cm a různě ze soklu trčí kameny,již jsem však musel jednat kvůli počasí,než přijdou další mrazy, takže tam mám nyní polystyren, dnes to dodělám a zapěnuju, uvidím, jak se to bude chovat a na jaře to budu muset dořešit. Stěny nevlhly dokud nedošlo k oteplení po mrazech, tak snad po zateplení plechu a omezení ochlazování bude problém prozatím odstraněn.
Zateplit celou fasádu vatou je nyní při rekonstrukci dost nákladnou věcí, která bude muset vydržet na později.